تجهیزات لازم برای پرورش قارچ خوراکی

تجهیزات لازم برای پرورش قارچ خوراکی

پرورش قارچ خوراکی

امروزه گرایش زیادی به سمت حرفه پرورش قارچ دکمه ای بین افراد ایجاد شده است. برای شروع اینکار علاوه بر کسب اطلاعات لازم و مشاوره با متخصصان و افراد باتجربه، خرید وسایل اولیه برای راه اندازی این حرفه الزامی است. پس اگر شما نیز جزو افرادی هستید که اخیرا تصمیم به پرورش قارچ گرفته اید می‌توانید در این مطلب از سایت الوند با ما همراه باشید تا با تجهیزات لازم برای پرورش قارچ خوراکی آشنایی شوید. تا با مناسب ترین وسایل برای پرورش قارچ، با موفقیت بیشتری در کارتان روبرو شوید.

 

 

تجهیزات لازم برای پرورش قارچ

قبل از شروع به پرورش قارچ بایستی ابزار و تجهیزات مورد نیاز آن را آماده کرده و یا چک کنید تا از کارکرد صحیح آنها اطمینان حاصل نمایید. تجهیزات مورد نیاز برای هر سالن پرورش قارچ دکمه ای عبارتند از:

 

 

1- رطوبت ساز از تجهیزات لازم برای پرورش قارچ

برای سالن های کوچک نیازی به خرید هواساز نیست و می‌توان با قرار دادن گونی در سالن برای بالا رفتن و حفظ رطوبت سالن اقدام کرد که خیلی به صرفه نیز می‌باشد.

دستگاه رطوبت ساز

دستگاه رطوبت ساز

همچنین می‌توانید ضمن ایجاد سیستم قطره ای با استفاده از یک شلنگ کولر برای خیس کردن دیوار ها رطوبت لازم را در سالن فراهم کنید. برای سالن های بزرگتر که حجم تولید بالاتری دارند می‌توان از دستگاه های رطوبت ساز استفاده نمود.

 

 

2- استفاده از هواساز

با توجه به اینکه براساس چگالی هوای گرم سبک تر است در بالا قرار می‌گیرد و هوای سرد در قسمت پایین قرار می‌گیرد. بنابراین استفاده از هواساز باعث می‌شود که هوا به صورت یکسان در محیط قرار بگیرد. از مهم ترین نکته هایی که در سالن های پرورش قارچ حتما باید به آن توجه کرد توزیع یکنواخت هوا در سالن است.

استفاده از هواساز

استفاده از هواساز

روش درستی که برای هوا دهی وجود دارد رساندن اکسیژن به سالن است که با انتخاب درست یک هواساز پرورش قارچ عملی می‌شود. نحوه ی هوا رساندن به سالن های پروش قارچ به این صورت است که در تابستان هوادهی به وسیله ی چیلر ها تامین می‌شود و درفصل زمستان از هواساز ایرواشر برای هوادهی به سالن پرورش قارچ استفاده می‌شود تا هوا در داخل سالن پرورش قارچ به صورت یکنواخت توزیع شود و به پرورش و رشد قارچ کمک کند.

گلخانه و انواع آن
بخوانید ...

 

3- فن برای تهویه هوا: از دیگر تجهیزات لازم برای پرورش قارچ

در سالن های پرورش قارچ بیشتر از فن های ساده و یا سانتریفوژ استفاده می‌شود. هر دو نوع یاد شده بخوبی از عهده فشار استاتیکی هوا- اصطکاک هوا برآمده و به خوبی هوا را تهویه می‌نمایند. پرورش دهندگان قارچ دکمه ای از تجهیزات قارچ دکمه ای از فن هایی که قادرند در هر دقیقه ۰٫۵ فوت مکعب هوای سطح کشت را تهویه نمایند،استفاده می‌کنند.

فن برای تهویه هوا: از دیگر تجهیزات لازم برای پرورش قارچ

فن برای تهویه هوا: از دیگر تجهیزات لازم برای پرورش قارچ

برای بیشتر سالن های کشت کوچک، یک فن ساده به قطر ۲۵-۱۵ سانتی متر و حجم تهویه ۵۰۰-۱۰۰فوت مکعب بر دقیقه با فشار استاتیکی(sp=0.5) کافی خواهد بود. با کم و زیاد کردن دور موتور می‌توان در مراحل مختلف کاشت، تهویه مورد نیاز را انجام داد.

 

4- استفاده از وسایل خنک کننده

استفاده از کولر گازی به دلیل قیمت بالا، بازدهی اندک و هزینه سر سام آور برق آن رایج نیست. از کولر آبی نیز نمی‌توان در سالن‌های پرورش قارچ استفاده کرد، زیرا کولر آبی تنها در شرایط آب و هوایی خشک، با به چرخش در آوردن هوای مرطوب، کارایی دارد و در محیط مرطوب سالن‌های پرورش قارچ، تنها به صورت فن عمل کرده و فقط ۴ – ۳ متر جلوتر از خود را خنک می‌کند. در صورت استفاده از کولر آبی، باید آن‌ را مانند هیتر در بیرون از سالن پرورش قرار داده و به وسیله‌ی کانال نایلونی، باد خنک را وارد سالن ‌کنید و این بار کانال را در کف زمین قرار نــمی‌دهید. کانال باید نزدیک سقف باشد تا هوای خنک آن به سمت زمین سرازیر شود.

استفاده از وسایل خنک کننده

استفاده از وسایل خنک کننده

در حال حاضر، دستگاه خنک کننده‌ای که در واحد های پرورش قارچِ مجهز مورد استفاده قرار می‌گیرد، چیلر است. به علت قیمت بالا، برای تولید کننگان خرده ‌پا و متوسط میسر نیست که به خرید چیلر مبادرت ورزند. با کمک این دستگاه، می‌توان در تمام طول سال اقدام به تولید قارچ کرد. این امر حتی در تابستان های بسیار گرم هم امکان‌ پذیر است و با داشتن چیلر، دیگر نیاز نیست که از دمای بالا هراس داشت. برای کسانی که می‌خواهند بازار دائمی داشته باشند، خرید این دستگاه الزامی است. چون قطع تولید در تابستان موجب از دست دادن بخش مهمی از بازار فروش می‌گردد.

جت هیتر مناسب مرغداری کدام است؟
بخوانید ...

 

 

5- وسایل گرمازا یکی دیگر از تجهیزات لازم برای پرورش قارچ

در میان وسایل گرم کننده خانگی، بخاری های قطره‌ای و گازی، به رغم این‌ که اکسیژن سالن را می‌سوزانند، می‌توانند در مواقع ضروری به کار روند. از بخاری های برقی و دستگاه های حرارت مرکزی (شوفاژ) نیز می‌توان استفاده کرد. ولی بخاری برقی هزینه‌ی برق را به میزان چشمگیری افزایش می‌دهد.

وسایل گرمازا یکی دیگر از تجهیزات لازم برای پرورش قارچ

وسایل گرمازا یکی دیگر از تجهیزات لازم برای پرورش قارچ

شوفاژ برای سالن های پرورش قارچ بسیار مناسب است، چرا که نه اکسیژن سالن را نقصان می‌دهد، نه ایجاد دود می‌کند و در ضمن، حرارتی مطلوب نیز فراهم می‌سازد. مشکل استفاده از شوفاژ در هزینه‌ی اولیه‌ی راه اندازی و مشکلات استفاده از آن در سطح گسترده است. آنچه در حال حاضر در سالن‌های بزرگ پرورش قارچ رواج دارد، استفاده از جت هیتر است. هیتر ها در اندازه ها و قیمت های مختلفی وجود دارند که باید از آن ها با توجه به نیاز سالن استفاده کرد.

 

 

6- استفاده از مواد ضد عفونی کننده برای سالن

در حال حاضر ماده فرمالین مایع، بهترین ضد عفونی کننده سالن پرورش قارچ می‌باشد که بسیار سمی و خطرناک است.

استفاده از مواد ضد عفونی کننده برای سالن

استفاده از مواد ضد عفونی کننده برای سالن

البته بعضی افراد از ماده ضدعفونی کننده دیگری نیز برای ضد عفونی کردن سالن استفاده می‌کنند که کلر و پرمنگنات نام دارد. اما توجه داشته باشید که از هر یک از موارد زیر به صورت جداگانه می‌توان استفاده کرد.

 

 

7- قفسه ها از دیگر تجهیزات لازم برای پرورش قارچ

به صورت معمول قفسه های مورد استفاده در سالن های پرورش قارچ دارای جنسی از پروفیل ساختمانی با آهن، لوله و پروفیل صنعتی می‌باشد که با توجه به وضعیت سالن پرورش و میزان هزینه کرد، جنس مورد نظر انتخاب می‌شود.

گیاهان مناسب آکوآپونیک؛ معرفی بهترین گیاهان برای کشت آکوآپونیک
بخوانید ...

 

 

8- تهیه کمپوست از تجهیزات لازم برای پرورش قارچ

کمپوست قارچ از موارد بسیار مهم در پرورش قارچ می‌باشد. در صورتی که کمپوست قارچ فاقد مواد مفید باشد، مواد غذایی به صورت مناسب به بذر نرسیده و سبب رشد ناقص آن و کاهش مراحل برداشت می‌شود.

کمپوست از تجهیزات لازم برای پرورش قارچ

کمپوست از تجهیزات لازم برای پرورش قارچ

مرحله ی برداشت اصطلاحا فلش خوانده می‌شود. یعنی یکدوره جمع آوری قارچ از سطح کمپوست فلش اول خوانده شده و دوره ی بعد جمع آوری فلش دوم است. به صورت معمول در صورت کیفیت مناسب، کمپوست ها تا 3 فلش توانایی تغذیه ی بذر ها را خواهند داشت.

 

9- استفاده از دماسنج

دو نمونه دماسنج برای اندازه گیری دمای هوای سالن پرورش قارچ وجود دارد. برای هر سالن پرورش باید دست کم دو دماسنج تعبیه کنید تا در صورت خرابی یکی از آن‌ها، متوجه این موضوع شوید.

استفاده از دماسنج

استفاده از دماسنج

بهتر است میله‌ شیشه‌ای دماسنج را با چسب نواری به قاب آن بچسبانید تا از جابه‌جایی آن و نادرست خواندن دما جلوگیری شود.

 

10- ترموستات از دیگر تجهیزات لازم برای پرورش قارچ

وسیله‌ای برای نگه داشتن دما در یک حد خاص و جلوگیری از بروز نوسان در آن است. با ترموستات می‌توان هیتر و دستگاه‌ های خنک کننده را در زمان مناسب به‌ طور خودکار روشن و خاموش کرد.

استفاده از ترموستات

استفاده از ترموستات

قیمت ترموستاتِ مورد استفاده در سالن های پرورش قارچ، حدود ۸ تا ۱۵ هزار تومان است.

 

سخن آخر

در این مقاله از سایت الوند به صورت اجمالی به معرفی ابزارهای اولیه برای ایجاد کسب و کار پرورش قارچ پرداختیم. مجددا پیشنهاد می‌کنیم که کاربر قبل از اقدام به خرید تجهیزات سالن قارچ، با متخصصان و مشاوران این امر مشورت کرده تا با بنیه ای قوی قدم در راه پرورش قارچ بگذارد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*