ایران مازندران، قائمشهر،گروه صنعتی الوند    تلفن: 5-42075031-011   ایمیل: info[at]alvands.com

کوره هوای گرم چیست؟ مزایا و معایب آن

کوره هوای گرم چیست؟ مزایا و معایب آن

کوره هوای گرم

کوره هوای گرم یک نوع بخاری صنعتی می‌باشد که بازده تولید حرارت در آن ها بسیار بالا می‌باشد. این نوع هیترها امروزه به طور گسترده در انواع سالن های صنعتی و مکان های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از کاربردهای اصلی این هیترها استفاده از آن ها به عنوان بخاری گلخانه می‌باشد.

کوره هوای گرم

کوره هوای گرم

کوره‌ هوای گرم گازی، گازوئیلی و دوگانه‌ سوز در انواع پایه ‌دار یا کابینتی، زمینی ایستاده و زمینی افقی در ظرفیت‌ های بالا تولید می‌شوند که در مدل‌ های پایه ‌دار و کابینتی از فن ‌های آکسیال استفاده شده که به هیچ عنوان قابلیت اتصال به کانال و یا نصب در خارج محیط را ندارند. ولی در مدل ‌های زمینی عمودی و افقی از فن ‌های سانتریفوژ با افت فشار استاتیک بالا جهت تأمین نیاز محیط و غلبه بر افت فشار دستگاه و مسیر کانال‌ کشی استفاده می‌گردد. برای تعیین ظرفیت هیتر یا کوره هوای گرم مورد نیاز سالن ها در شرایط آب و هوایی مانند تهران معمولاً به ازاء هر متر مکعب از فضای سالن حدود ۴۰ کیلو کالری ظرفیت گرمایش در هر ساعت در نظر گرفته می‌شود.

 

مزیت های کوره هوای گرم

 این نوع هیترها امروزه به طور گسترده در انواع سالن های صنعتی، سالن های گلخانه و مکان های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه شما را با مزایا و معایب کوره هوای گرم آشنا می‌کنیم.

1- در این نوع هیترها گرمای تولید شده در اتاقک احتراق به وسیله فن های مکنده به داخل سالن مد نظر انتقال داده می‌شود.

هیدروپونیک چیست؟ مزایا و معایب این روش کشت
بخوانید ...

2- سیستم های گرمایشی مانند موتورخانه و یا پکیج در کنار تمامی مزایا، معایب بزرگی مانند تأمین فضای مورد نیاز برای نصب و راه اندازی، لوله کشی های متعدد، سرویس و نگه داری سخت و اشغال فضای زیاد به همراه دارند. در حالی که کوره هوای گرم نصب و راه اندازی ساده ای دارد. همچنین این هیترها با انواع سوخت گازوییلی، گازی و حتی دوگانه سوز می‌توانند کار کنند.

مزایا

مزایا

3- نیاز به آب گرم جهت گرمایش وجود ندارد، با استفاده از گاز شهری کل مجموعه بدون هزینه برق و با بالاترین راندمان و کیفیت گرم می‌گردد، سرمایش این سیستم تراکمی بوده و رطوبت هوا در هنگام جمعیت بالا و سرو غذا توسط دستگاه های فوق جذب شده و هوای سالن مطبوع می‌گردد.

4- کوره هوای گرم در ایجاد حرارت بازدهی بالایی دارد به طوریکه فقط 10 الی 15 درصد پرت حرارتی در این نوع هیترها ممکن می‌باشد. یکی دیگر از مزیت های این نوع هیترها، گرمای بسیار پاک ایجاد شده توسط آنها است. زیرا فرایند گرما گیری در این نوع بخاری ها به نحوی است که دود و آلاینده های ناشی از آن از طریق دودکش دستگاه به بیرون منتقل می‌شوند. از این رو به دلیل گرمای پاک این نوع هیترها می‌توان در انواع گلخانه به عنوان بخاری گلخانه از آن استفاده کرد.

 

معایب کوره هوای گرم

کوره هوای گرم اگر چه مزایای زیادی دارد ولی معایب کوچکی نیز دارد. ولی در حالت کلی می‌توان از این معایب چشم پوشی کرد و یا آن ها را برطرف نمود. به عنوان مثال در این سیستم های گرمایشی به دلیل کارکرد فن، میزان گرد و غبار محیط ممکن است افزایش یابد. همچنین امکان کانال کشی طولانی در این نوع سیستم ها باعث افزایش اتلاف حرارتی می‌شود. زیرا در مسیر انتقال گرما، اتلاف حرارتی ایجاد می‌گردد.

معایب

معایب

بنابراین در مکان هایی که نیاز به کانال کشی طولانی برای انتقال گرما باشد باید کوره هوای گرم به فن سانتریفیوژ مجهز باشد، زیرا قدرت پرتاب این نوع فن ها زیاد است. همچنین کوره هوای گرم به دلیل کارکرد فن صدا ایجاد می‌نمایند که ممکن است در برخی از مکان های عمومی مزاحمت صوتی ایجاد کند.

پمپ آب بشقابی چیست و در گلخانه ها چه کاربردی دارد؟
بخوانید ...

 

اجزاء تشکیل دهنده

هر کوره هوای گرم از سه قسمت اصلی تشکیل می‌شود که عبارتند از:

1- مبدل حرارتی

با ایجاد حرارت توسط مشعل در مبدل های حرارتی گازهای داغ تولید شده در لوله های آتش خوار به جریان می‌افتد و با گذراندن چندین پاس انتقال حرارت باعث داغ شدن مبدل شده و از خود حرارت ساطع می‌کند. هوای عبوری که با قسمت خارج مبدل حرارتی در تماس است با گرفتن گرما از آن و افزایش جنبش مولکول ها از طریق رسانش باعث گرم شدن هوای عبوری می‌شود.

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی

قرار گرفتن لوله های آتش خوار در چند پاس (که اصولا سه پاس می ‌اشد). باعث افزایش زمان عبور گازهای داغ تا دهانه خروجی می‌شود و در نتیجه هوای عبوری بسیار گرم شده و راندمان حرارتی بالا می‌رود و فقط میزان کمی از حرارت حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد از دودکش خارج می‌شود و از گرما حداکثر استفاده می‌شود. به دلیل سوختن کامل، تولید مونواکسید کربن در این دستگاه بسیار کم می‌باشد. به همین دلیل به این دستگاه کوره هوای گرم پاک گفته می‌شود.

 

2- بادزن یا فن

بادزن مورد استفاده در کوره، هوای اتاق یا محل را به طرف کوره مکش نموده؛ پس از 25 تا 40 درجه سانتیگراد افزایش دما، در اثر عبور از روی مبدل گرمایی، مجدداً به طرف اتاق‌ها هدایت می‌نماید. بسیاری از این فن‌ ها دارای موتورهای دو یا سه سرعتی هستند. در سرعت‌ های بالاتر افزایش دمای هوا کمتر و کارایی سیستم بهتر است.

 

3- مشعل

جهت ایجاد حرارت از نوع گازی، گازوئیلی، دوگانه در مبدل ها به کار برده می‌شود. مشعل هیتر و کوره‌ هوای گرم، بسته به نوع گازسوز یا گازوئیل ‌سوز می‌تواند از نوع گازی اتمسفریک یا دمنده ‌دار و در مدل ‌های گازوئیلی به صورت دمنده‌ دار باشد که مخلوط گاز و هوا را به صورت کنترل شده می‌سوزاند و حرارت لازم را تولید می‌کند.

خرید هیتر برقی و نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید
بخوانید ...

 

سخن آخر

در آخر مطلب می‌توان اینگونه گفت که کوره هوای گرم به دلیل مصرف پایین سوخت، نصب و راه اندازی ساده، عدم اشغال فضا و بازدهی بالا در ایجاد حرارت، گزینه ای بسیار ایده آل برای گرمایش سالن گلخانه، مرغداری، کارگاه ها و سوله ها، مکان های عمومی و … می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*