ایران مازندران، قائمشهر،گروه صنعتی الوند    تلفن: 5-42075031-011   ایمیل: info[at]alvands.com

هیدروپونیک چیست؟ مزایا و معایب این روش کشت

هیدروپونیک چیست؟ مزایا و معایب این روش کشت

مفهوم هیدروپونیک

هیدروپونیک اصطلاحی در علم باغداری است که به روشی در صنعت کشاورزی مدرن امروز جهان اشاره می‌کند که گیاه، به جای آنکه مثل روش سنتی همیشگی، در خاک، رشد و نمو پیدا کند، در سیالی از محلول های غذایی قرار می‌گیرد تا بستر هماهنگی جهت رشد گیاه به صورت هیدروپونیک (HYDROPONIC) فراهم شود.

 

مزایای هیدروپونیک

سیستم هیدورپونیک مزایای بسیاری دارد و همچنین معایبی نیز دارد که در این مطلب از سایت الوند قصد داریم به توضیح برخی از مزایای هیدروپونیک بپردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

1- نیازی به خاک نیست

به یک معنا، شما می­‌توانید محصولات کشاورزی را در مناطقی که زمین محدود بوده و یا وجود ندارد و یا به شدت آلوده است کشت کنید. در دهه 1940، کشت هیدروپونیک با موفقیت برای تهیه سبزیجات تازه برای نیروهای نظامی یک جزیره و ایستگاه سوخت­گیری خطوط هوایی پان آمریکا استفاده شده بود.

در این روش نیازی به خاک نیست

در این روش نیازی به خاک نیست

این یک منطقه دور درست در اقیانوس آرام است. همچنین، هیدروپونیک به عنوان کشاورزی آینده شناخته شده که مواد غذایی مورد نیاز فضانوردان در فضا را تولید می­‌کند (در آن هیچ خاکی وجود ندارد).

 

2- نیاز به شخم و مبارزه با آفات ندارد

در این روش کشت نیازی به شخم، آبیاری، مبارزه با آفات خاک، مبارزه با علف های هرز ندارد و بقیه عملیات های زراعی نیز ساده تر است. عدم استفاده از حشره­ کش­ها و علف­ کش­ها یک نقطه قوت کشت هیدروپونیک می­‌باشد که معیارهای زندگی مدرن و ایمنی مواد غذایی را بیشتر می­‌کند.

گرمایش تابشی گلخانه و مزایای آن
بخوانید ...

 

3- کنترل آسان نور و دما

در این روش کنترل نور، دما، رطوبت و مواد شیمیایی محلول یا غیرمحلول موجود در محیط رشد گیاه آسان است، زیرا تمامی شرایط گیاه زمان بندی شده و در صورتی که مدیر گلخانه برای مدتی نتواند به محل مراجعه کند گیاهی تلف نخواهد شد. مدیریت سریع و آسان از ویژگی های بارز این کشت است.

 

4- افزایش راندمان تولید محصول

بالا بودن راندمان تولید محصول در واحد سطح. در این نوع کشت تراکم محصول در واحد سطح بالاست. چون می‌توان گیاهان زیادی را در کمترین سطح و کمترین زمان پرورش داد. همچنین امکان کشت در جعبه ‌هایی که به صورت چند طبقه یر روی هم قرار گرفته اند نیز وجود دارد.

 

5- کاهش تنش با روش هیدروپونیک

این روش علاقه شما در ارتباط با طبیعت را بیشتر می‌­کند. پس از یک روز کار طولانی مدت، می‌­توان به گوشه آپارتمان کوچک خود بازگشته و با باغ هیدروپونیک خود سرگرم باشید.

کاهش تنش با روش هیدروپونیک

کاهش تنش با روش هیدروپونیک

در این روش، عدم وجود فضا دلیل قانع کننده ­ای نیست. شما می­‌توانید سبزیجات تازه، خوشمزه و گیاهان مورد نیاز خود را در فضای آرام پرورش داده و لذت ببرید.

 

6- نیاز کم و ناچیز به نیروی انسانی

در این روش نیاز به نیروی انسانی و ادوات کشاورزی کم و ناچیز است. در کشت هیدروپونیک کارهای سنگین، وقت گیر و پر هزینه مثل شخم زدن زمین، ضدعفونی کردن بذر، آبیاری، وجین، آیش و سایر کارهای معمول انجام نمی‌گیرد.

 

7- استفاده موثر از مواد مغذی

در کشت هیدروپونیک، شما کنترل 100 درصدی بر مواد مغذی گیاهان دارید. قبل از کشت، کشاورزان می­‌توانند گیاهان مورد نیاز و مقادیر خاصی از مواد مغذی مورد نیاز در مراحل خاص را بررسی و با آب مخلوط کنند. مواد مغذی در مخزن نگهداری می­‌شود. بنابراین، هیچ تلفات یا تغییراتی در مواد مغذی آنها صورت نمی­‌گیرد.

پمپ آب بشقابی چیست و در گلخانه ها چه کاربردی دارد؟
بخوانید ...

 

معایب سیستم هیدروپونیک

سیستم هیدروپونیک علاوه بر مزایایی که دارد دارای معایب و چالشهایی هم می‌باشد.

1- مهم ترین عیب این روش این است که به سرمایه گذاری بالایی نیاز دارد.

2- بالا بودن هزینه های برقی برای به کار انداختن تاسیسات.

3- در این روش سیستم تهویه از طریق تعویض محلول های غذایی یا تهویه های مصنوعی انجام می‌گیرد.

معایب سیستم هیدروپونیک

معایب سیستم هیدروپونیک

4- خطرات آب و برق در سیستم هیدروپونیک وجود دارد. چون شما عمدتا از آب و برق استفاده می­‌کنید. در ترکیب آب، مراقب برق باشید. هنگام کار با سیستم­های آب و تجهیزات الکتریکی، به خصوص در گلخانه ­های تجاری، همیشه ایمنی در اولویت است.

5- واکنش گیاه به تغذیه و نیز آفات و بیماری ها در این روش سریع می‌باشد. بنابراین پرورش دهنده باید بسیار مراقب باشد.

6- عدم وجود خاصیت تامپونی (بافری) در این روش وجود دارد. در خاک خاصیت بافری برای عناصر غذایی وجود دارد ولی در محلول غذایی این خاصیت وجود ندارد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*