انواع کشت هیدروپونیک به چه صورت است

انواع کشت هیدروپونیک به چه صورت است

کشت هیدروپونیک

انواع کشت هیدروپونیک كه به آن «آب‌كشت» هم گفته می‌شود، درواقع گونه‌ای از كشت گیاهان است كه در آن با حذف خاک، پرورش گیاه در آب انجام شده و املاح و مواد مغذی نیز به‌ صورت كنترل شده به گیاه داده می‌شود. در این نوع كشت لازم است فردی كه از تخصص و دانش كافی برخوردار است، نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌گیری كرده و عناصر مختلف را به میزان مورد نیاز گیاه به آن برساند. همین ویژگی باعث می‌شود نتوان با رویكرد سنتی كه گاهی در كشت خاكی شاهد آن هستیم، در حوزه هیدروپونیک وارد شد و فعالیت كرد.

کشت هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک

افزون بر این، در یک گلخانه هیدروپونیک عواملی همچون حرارت، نور، رطوبت و حتی محلول‌دهی به گیاه از یک برنامه زمان‌بندی شده مشخص تبعیت می‌كند. این باعث می‌شود تجهیزات مختلفی برای انجام كشاورزی به ‌صورت هیدروپونیک مورد نیاز باشد كه همین مسئله سرمایه مورد نیاز برای كار را به‌ شكل قابل ‌توجهی افزایش می‌دهد.

 

انواع روش های کشت هیدروپونیک

آیا کشت هیدروپونیک تنها به یک نوع بسنده می‌کند یا دارای انواع مختلفی است؟ بهتر است بگویم، کشت هیدروپونیک دارای انواع مختلفی است که در ادامه مطلب از سایت الوند به معرفی انواع کشت هیدروپونیک می‌پرداریم. با ما همراه باشید.

 

1- کشت در محلول غیر متحرک

این روش یکی از روش ‌های اولیه برای کشت هیدروپونیک بود. در این روش که حدود ۱۰ سال پیش، کشف شد، جعبه‌ای را طراحی کرده بودند که در آن محلول مواد غذایی را قرار داده داشت و قسمتی از جعبه را آزاد گذاشته بودند و روی آن را با توری پوشاندند و روی توری ‌ها، بذرهای مورد نظر خود را ریخته بودند که با استفاده از آب و دمای مناسب توانست بذرها را به مرحله جوانه زدن برساند.

سیستم های تهویه مطبوع در مکان های صنعتی و کاربردی آنها
بخوانید ...

رفته رفته بذر‌ها ریشه‌های خود را به سمت محلول مواد غذایی می‌کشانند تا با استفاده از آن بتوانند تغذیه کرده و رشد نمایند، این روش در ابتدا می‌تواند بسیار جذاب به نظر برسد اما با گذشت زمان متوجه شدند که پوسیدگی در ریشه‌ها به وجود می‌آید علاوه بر آن ریشه‌ها می‌توانند گیاهان را رو به نابودی بکشانند.

 

2- کشت در مه از انواع کشت هیدروپونیک

این روش شباهت زیادی به روش کشت در محلول دارد با این تفاوت که غذا به صورت مه یا باران پودر شده به نباتات پاشیده می‌شود.

کشت در مه از انواع کشت هیدروپونیک

کشت در مه از انواع کشت هیدروپونیک

ولی به همان دلایل ذکر شده از قبیل اشکالاتی که نگه داشتن نباتات دارد و همان مشکلات بیولوژیکی روش بالا، روش کشت در مه هنوز تجارتی نگردیده و در حال حاضر تحقیقاتی در این مورد در کشور ایتالیا جریان دارد.

 

3- کشت هیدروپونیک غیر فعال

از این سیستم بیشتر برای کاشت های خانگی استفاده می‌شود. سیستم منفعل و یا هیدروپونیک غیر فعال، هیچ نیازی به الکتریسیته، پمپ و… ندارد. در این سیستم حتی می‌توانید در شرایطی که آب و مواد غذایی محدود است؛ گیاه خود را به خوبی پرورش دهید.

شما می‌توانید یک سیستم هیدروپونیک ( غیرفعال) در منزل خود داشته باشید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک گلدان را با ترکیبات دلخواه خود پر کنید و آن را در ظرفی قرار دهید (ظرفی با ارتفاع زیاد) و کمی به گلدان خود آب داده و در صورت نیاز به آن کودهای حاوی مواد مغذی بدهید. حال شما دارای نمونه ای ساده از یک سیستم هیدروپونیک هستید.

گیاه مناسب کشت هیدروپونیک؛ معرفی 3 گیاه مناسب
بخوانید ...

 

4- کشت در ماده جامد با مدار باز از نظر محلول غذایی

این روش، در عمل مثل روش کشت در خاک است. با این تفاوت که به جای خاک ماده بی‌اثری مثل شن یا سنگریزه مورد استفاده قرار گرفته و ریشه‌ها در این ماده رشد می‌کنند. از نظر وسایل و ساختمان و تاسیسات، روی هم رفته خیلی ساده می‌باشد. مشهورترین نوع این روش، کشت در ماسه یا شن با استفاده از محلول غذایی از سطح ماسه مصرف شده و پس از آن که مقداری به وسیله ریشه‌ها جذب گردید، بقیه به صورت فاضلاب از سیستم خارج می‌شود. خروج فاضلاب از مدار محلول دهی باعث می‌شود که این روش از نظر صرفه جویی در مصرف آب در مواردی که هزینه تامین آب زیاد است مقرون به صرفه و قابل توصیه نباشد.

 

5- کشت در پشم سنگ یکی دیگر از انواع کشت هیدروپونیک

پشم سنگ از سنگ های آتشفشانی است که از سنگ بازالت به وجود می‌آید. این سنگ دارای خواص و مواد معدنی زیادی می‌باشد.

کشت در پشم سنگ

کشت در پشم سنگ

زمانی که گیاه را در این بستر کشت نمایید، به فضای کمی احتیاج دارید. با توجه به مواد معدنی موجود در آن که برای گیاه ضروری است، می‌توان برداشت و باروری را چند برابر نمود.

 

6- کشت هیدروپونیک در ماده جامد با مدار بسته از نظر محلول غذایی

در این سیستم کشت در حوضچه‌های متصل به مخزن‌هایی صورت می‌گیرد که به وسیله بتن یا استفاده از مواد دیگر ساخته شده است. محلول غذایی از مخزن مربوط به وسیله پمپ وارد حوضچه شده و سطح ارتفاع آن در حوضچه بالا آمده و مجددا به وسیله پمپ تخلیه گردیده و به مخزن مربوطه برمی‌گردد. این عمل بر حسب نیاز نبات به آب و غذا چند بار در روز تکرار می‌گردد.

تفاوت جت هیتر و هیترگازی و انتخاب مناسب بین آن دو
بخوانید ...

مزیت عمده این روش در مقایسه با روش مدار باز امکان صرفه جویی در مصرف آب به مقدار زیاد بوده و با مقدار قابل ملاحظه‌ای نیز در مصرف مواد غذایی صرفه‌جویی می‌شود. بدیهی است از نظر کنترل کیفیت و کمیت محلول غذایی مراقبت و دقت بیشتری لازم خواهد بود. به علاوه هزینه تاسیسات اولیه به مراتب بیشتر می‌باشد. در این گلخانه ‌ها مورد توجه باشد، استفاده از سیستم تغذیه و آبیاری با مدار بسته توصیه و تاکید می‌گردد.

 

7- کشت در سنگریزه از انواع کشت هیدروپونیک

در این روش، ریشه گیاهان در موادی که قطری بیشتر از ۳ میلی متر دارند قرار گرفته مثل سنگ خارا و گدازه آتشفشانی و بازالت و هر ماده غیر آلی دیگر.
در این روش آبیاری به دو صورت آبیاری لوله ای (زیرزمینی) که مواد غذلیی در مخزنی بوده و به بستر رشد گیاه پمپ می‌شود و آبیاری سطحی که محلول غذایی رقیق در سطح محیط رشد توسط لوله سوراخداری پخش می‌شود. (کود مایع به آب مصرفی گیاه در هنگام آبیاری اضافه شده است).

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*