سیستم گرمایش گلخانه‌ای و انواع آن

سیستم گرمایش گلخانه‌ای و انواع آن

سیستم گرمایش گلخانه

در فصول سرد سال وجود یک سیستم گرمایشی مناسب برای گلخانه ضروری است. یک سیستم گرمایش گلخانه‌ای استاندارد می‌تواند باعث مطلوب شدن دمای داخل گلخانه شده و در نهایت در رشد و کیفیت گیاهان و محصولات تولیدی بسیار موثر می‌باشد.

سیستم گرمایش گلخانه

سیستم گرمایش گلخانه

سیستم‌های گرمایش گلخانه دارای تنوع زیادی است که می‌توان به انواع بخاری گلخانه‌ای، جت هیتر، هیتر تابشی، اکونوپک گلخانه‌ای و … اشاره کرد. در این مطلب از سایت الوند انواع سیستم گرمایش گلخانه‌ای را توضیح می‌دهیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

 

سیستم اکونوپک گلخانه‌ای

اکونوپک گلخانه‌ای دستگاهی گرمایشی و سرمایشی است که در حالت گرمایش توسط مشعل گازسوز فرآیند احتراق در آن تشکیل می‌شود و یک یا چند فن با دمیدن هوا از اطراف ورقه‌ها و لوله‌های گرم شده، هوای گرم را از طریق کانال‌هایی در سرتاسر محیط داخل توزیع می‌کنند. در حالت سرمایش نیز اکونوپک به دو شکل ساخته می‌شود.

در حالت اول از روش تبخیری مانند کولر آبی و با تزریق آب در مسیر عبور هوا از دستگاه عمل سرمایش هوا انجام می‌شود که در این صورت رطوبت هوای ورودی به سالن نیز افزایش می‌یابد. در حالت دوم اکونوپک گلخانه‌ای دارای لوله‌های آب سرد است که آب سرد شده توسط دستگاه دیگری مانند چیلر یا مینی چیلر در لوله‌های آن جاری شده و فن با دمیدن هوا از اطراف لوله‌ها هوای سرد را در سالن پخش می‌کند که در این حالت با افزودن تجهیزات رطوبت زنی به دستگاه اکونوپک گلخانه‌ای رطوبت هوا را می‌توان به دقت تنظیم نمود.

خروج گازهای حاصل از احتراق را می‌توانید به دو شکل طراحی نمایید. در حالت اول می‌توانید کل گازهای احتراق را در داخل سالن تخلیه نمایید و در طرح دوم با هواکش آن را از محیط داخل سالن به هوای آزاد منتقل نمایید.

بازديد حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه از گروه صنعتی الوند
بخوانید ...

 

سیستم گرمایش دیگ بخار گلخانه‌ای

یکی دیگر از روش‌های گرم کردن گلخانه استفاده از دیگ بخار و سیستم گرمایش از کف است. (مانند سیستم موتورخانه و شوفاژ).

سیستم گرمایش دیگ بخار گلخانه‌ای

سیستم گرمایش دیگ بخار گلخانه‌ای

در این روش، آبی که از طریق یک دیگ بخار واقع در خارج گلخانه گرم شده است از طریق لوله‌های نصب شده در کف گلخانه موجب گرم شدن بستر می‌شود. البته این گرمای زیر بستر در روشی مشابه می‌تواند از طریق المنت‌های برقی نیز تأمین شود.

 

سیستم گرمایش دمنده‌های حرارتی گلخانه

این نوع سیستم گرمایشی معمولا شامل محفظه دو‌جداره‌ای که جداره وسط آن‌ها به وسیله مشعل گازی و یا گازوئیل سوز به شدت گرم شده و دود از لوله خروجی آن به بیرون از گلخانه هدایت می‌شود. این کار باعث گرم شدن هوای موجود در جداره بیرونی و هوای اطراف جداره وسط شده که به وسیله دمنده‌ای قوی (فن قوی) هوای گرم در این جداره به وسیله لوله‌ای فلزی و یا تونل نایلونی به قطر ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر از مسیر سوراخ‌هایی که در قسمت طرفین آن قرار دارد به طور یکنواخت در گلخانه توزیع می‌شود. همچنین خروجی هوای گرم را می‌توانید به وسیله یک تونل (از جنس نایلون سوراخ دار و …) در سراسر گلخانه توزیع نمایید.

در این روش گرمایشی ضروری است یک مشعل یدک در نظر بگیرید تا در صورت خرابی مشعل اصلی در هر زمان، بلافاصله جایگزین کنید و گلخانه از هوای سرد در امان باشد. دمنده‌های حرارتی نسبتا ارزان و دارای قدرت گرمایش خوبی می‌باشند، ضمن اینکه راه اندازی و سرویس آن‌ها به تخصص بالایی نیاز ندارد.

کفپوش سالن مرغداری؛ معرفی انواع کفپوش سالن مرغداری
بخوانید ...

 

استفاده از بخاری‌های معمولی

معمولاً در گلخانه‌های سنتی بسیاری از تولید کنندگان خیار داربستی از بخاری‌های معمولی که با سوخت نفت یا مخلوط با گازوئیل کار می‌کند استفاده می‌کنند. این روش کارآیی چندانی ندارد ضمن اینکه احتمال نفوذ دود حاصله به داخل گلخانه وجود دارد.

استفاده از بخاری‌های معمولی

استفاده از بخاری‌های معمولی

دیده شده است که بعضی از گلخانه داران اقدام به نصب بخاری‌های غیر استاندارد و خودساز می‌نمایند که با ناقص سوختن آن‌ها دود و یا کربن مونوکسید تولید شده منجر به از بین رفتن کل محصول گلخانه شده است. استفاده از گاز پیک نیک و یا نمونه‌های دیگر بخاری گازی که بدون دودکش هستند فقط برای مدت کوتاهی (چند ساعت) مناسب هستند و نمی‌توان در طولانی مدت از آن‌ها استفاده کرد.

 

سیستم گرمایش یونیت هیتر گلخانه‌ای

یونیت هیتر گلخانه‌ای دستگاهی است که عمل احتراق در آن انجام نمی‌شود. اما دارای لوله‌های آب گرم و سرد بوده و توسط پکیج گرم می‌شود و در صورت نیاز به هوای خنک به واسطه‌ی چیلر عمل می‌کند.

سیستم گرمایش یونیت هیتر گلخانه

سیستم گرمایش یونیت هیتر گلخانه

یونیت هیتر گلخانه‌ای هوا را از اطراف لوله‌ها دمیده و دمای آن را کاهش و یا افزایش می‌دهد. این سیستم به فواصل منظم و به تعداد زیاد در نقاط مختلف گلخانه نصب و توسط لوله مرکزی به پکیج متصل می‌گردد.

 

سیستم گرمایش هواساز گلخانه‌ای

این دستگاه دقیقا مانند یونیت هیتر است. به این ترتیب با لوله‌های آب گرم و لوله‌های آب سرد دمای مناسب را برقرار می‌کند.

هواساز گلخانه‌ای

هواساز گلخانه‌ای

تفاوت دستگاه هواساز گلخانه‌ای با هیتر گلخانه‌ای در این است که هواساز گلخانه‌ای در یک قسمت مرکزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و فرایند انتقال را با کانال‌هایی که در سراسر محیط گسترانده، برقرار می‌کند.

خرید جت هیتر مرغداری و نکاتی که هنگام خرید باید بدانید
بخوانید ...

 

سیستم گرمایش جت هیتر گلخانه‌ای

این نوع بخاری گلخانه‌ای با عنوان هیتر موشکی نیز شناخته می‌شود. جت هیترها خود انواع مختلفی دارند و ممکن است تک موتوره یا دو موتوره، گازی، گازوییلی، دوگانه سوز و یا برقی، دودکش دار یا بدون دودکش باشند.

جت هیتر

جت هیتر

جت هیترهای برقی در مواقع عدم دسترسی به دیگر سوخت‌ها یا در مورد گیاهانی که به طور ویژه نیاز به هوای بسیار پاک دارند و یا هر شرایط دیگری که استفاده از بخاری برقی گلخانه‌ای را ایجاب می‌کند، می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. این بخاری برقی گلخانه‌ای متشکل از المنت‌هایی هستند که با اتصال دستگاه به برق گرم می‌شوند و گرمای حاصل از المنت‌ها از طریق یک فن وارد گلخانه می‌شود و فضا را گرم می‌کند.

 

سیستم گرمایش زنت گلخانه‌ای

سیستم گرمایشی زنت گلخانه ای دقیقا مشابه هواساز می‌باشد. ولی در حالت سرمایشی به جای لوله‌های آب سرد دارای پد سلولوزی می‌باشد که هوا در اثر عبور از آن و برخورد با ذرات آب، به روش تبخیری مانند کولر آبی خنک می‌شود و رطوبت آن نیز افزایش می‌یابد.

 

ایراواشر گلخانه‌ای

دستگاه ایرواشر گلخانه‌ای هم به ترتیب دستگاه زنت عمل می‌کند. اما تفاوت دستگاه ایرواشر در مقایسه با دستگاه زنت در این است که در عوض پدهای سلولزی برای برقرار کردن سرمایش گلخانه از افشانک تزریق آب استفاده می‌کند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*