گرمایش تابشی گلخانه و مزایای آن

گرمایش تابشی گلخانه و مزایای آن

گرمایش تابشی در گلخانه

وجود گرمای مناسب در گلخانه‌ها یکی از عوامل موثر در رشد گیاهان می‌باشد. سیستم گرمایش تابشی گلخانه همانند نور خورشید که به طور طبیعی به گیاهان می‌تابد عمل می‌نماید و شرایط مطلوب را برای رشد گیاهان فراهم می‌سازد. در واقع استفاده از گرمایش تابشی در گلخانه‌ها به مفهوم نزدیک کردن شرایط داخل گلخانه به شرایط محیط طبیعی می‌باشد.

 

استفاده از سیستم گرمایش تابشی در گلخانه

سیستم گرمایش تابشی گلخانه متدی است که از طریق قوانین فیزیک برای انتقال انرژی تابشی از منبع گرمایش تابشی به جسم مورد نظر استفاده می‌کند. سیستم گرمایش تابشی به عنوان جایگزینی برای تولید گرما به روش مرسوم و کنونی است و راهی برای تامین گرما برای فضاهای خارجی بصورت محدود شده و کنترل شده است. در سیستم گرمایش کنونی و رایج که عموما گرما از منبع گرمایشی در کف تولید می‌شود، با جابجایی گرما، این انرژی تولید شده به سمت بالا منتقل می‌شود و در صورت عایق نبودن سقف، مقدار زیادی انرژی گرمایشی به هدر خواهد رفت.

استفاده از سیستم گرمایش تابشی در گلخانه

استفاده از سیستم گرمایش تابشی در گلخانه

از طرفی در سیستم گرمایشی از کف و از طریق جابجایی، گرما به مناطقی که نیاز به این انرژی ندارند نیز منتقل شده و باعث هر چه بیشتر شدن هدر رفت انرژی می‌شود. ولی در سیستم گرمایشی تابشی، گرمای تابشی فضای محدودی را گرم می‌کند و تا حد قابل توجهی از اتلاف انرژی که نیازمند گرما در یک بخش متمرکزی از فضا یا سالن هستیم جلوگیری می‌کند.

 

تفاوت گرمایش تابشی با گرمایش از طریق جابجایی

در روش گرمایش با هوای گرم درجه حرارت زیر سقف به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد و باعث تبادل حرارت با خارج سالن و افزایش تلفات حرارتی می‌گردد. در این روش دمای سطح گیاه كمتر از درجه حرارت هوای گلخانه بوده و باعث ایجاد شبنم روی سطح گیاه شده و همچنین ریزش قطرات بارانی از سقف بسیار زیاد بوده و باعث افزایش آفات و بیماری‌های منتقل شونده به علت خیس بودن سطح گیاه می‌شود. همچنین در این روش معمولاً درجه حرارت سطح خاک به طور مطلوب تأمین نمی‌گردد.

تفاوت گرمایش تابشی با گرمایش از طریق جابجایی

تفاوت گرمایش تابشی با گرمایش از طریق جابجایی

اما حرارت در سیستم تابشی از طریق امواج مادون قرمز منتقل می‌شود. این امواج پس از برخورد با گیاه و بستر آن جذب و تبدیل به گرما می‌شود. در این روش درجه حرارت زیر سقف چندان افزایش نمی‌یابد و تلفات حرارتی از سقف كم بوده و مصرف سوخت به طور قابل ملاحظه‌ای كاهش می‌یابد. سیستم گرمایش تابشی حرارتی نظیر حرارت خورشید را فراهم می‌كند. در این حالت درجه حرارت سطح خاک و سطح گیاه از درجه حرارت هوای گلخانه اندكی بالاتر است كه این مساله در نهایت باعث عدم ایجاد بیماری‌های منتقل شونده به علت خیس بودن سطح گیاه و یا گردش هوا می‌گردد.

کفپوش سالن مرغداری؛ معرفی انواع کفپوش سالن مرغداری
بخوانید ...

 

نحوه عملکرد سیستم گرمایش تابشی گلخانه

سیستم گرمایش تابشی لوله‌ای متشکل از مشعل مخصوص، لوله‌های آتش خوار، فن مکنده و رفلکتور می‌باشد. عملکرد سیستم گرمایش تابشی به این صورت می‌باشد که شعله توسط مشعل تشکیل شده و به واسطه فن در طول مسیر لوله هدایت می‌شود.

نحوه عملکرد سیستم گرمایش تابشی گلخانه

نحوه عملکرد سیستم گرمایش تابشی گلخانه

حرارت ایجاد شده توسط رفلکتور به نقاط مورد نظر می‌تابد و امواج حرارتی پس از برخورد با اجسام انرژی گرمایی خود را آزاد می‌کنند، در نتیجه این سیستم نیازی به هوا برای انتقال دما ندارد که این امر نمایانگر کارایی این سیستم حتی در گرمایش فضای باز می‌باشد.

 

نحوه برق رسانی به سیستم گرمایش تابشی در گلخانه

جهت برق رسانی سیستم گرمایش تابشی می‌بایست یک انشعاب کابل ۱.۵*۳ (فاز، نول، ارت) با مشخصات ۲۲۰ ولت تک فاز ۱۰۰ وات و جهت هر دستگاه کاملا مجزا اجرا شود.

نحوه برق رسانی

نحوه برق رسانی

همچنین از یک کلید مینیاتوری ۲ تا ۶ آمپر جهت روشن و خاموش نمودن دستگاه الزامی است. سیستم گرمایش تابشی باعث صرفه‌جویی در مصرف برق تا ۹۰% خواهد شد.

 

نحوه گازکشی برای سیستم گرمایش تابشی در گلخانه

انشعاب گاز می‌بایست پس از نصب سیستم گرمایش تابشی و مطابق با استانداردهای شرکت ملی گاز ایران اجرا شود. انشعاب منتهی به دستگاه متشکل از یک لوله یک اینچی با فشار 18 میلی بار و دبی 6 متر مکعب می‌باشد.

نحوه گازکشی

نحوه گازکشی

همچنین خریدار موظف است انشعاب برق و گاز را در فاصله 25 – 50 سانتی‌متری به گروه راه اندازی تحویل دهد.

 

نحوه تهویه در سیستم گرمایش تابشی

در صورت تهویه کافی در فضای مورد نظر مطابق استاندارد معتبر اروپایی BSEN13410 چنانچه به ازای هر کیلو وات ظرفیت دستگاه تهویه طبیعی بیش از 10 متر مکعب در ساعت باشد می‌توان از دستگاه بدون نصب دودکش استفاده نمود.

نحوه تهویه

نحوه تهویه

همچنین مکان‌هایی که ذرات معلق و گرد و غبار در هوا بیش از حد مجاز باشد تامین هوای مشعل جهت احتراق و اگزاست محصولات احتراق توسط کانال مربوط لازم الاجرا می‌باشد.

 

احداث گلخانه و شرایط آن
بخوانید ...

مزایای استفاده از سیستم گرمایش تابشی گلخانه

1- تامین گرمایش مطلوب در کف و ریشه گیاه با سیستم گرمایش تابشی در گلخانه.
2- حذف کانال‌های گرمایشی.
3- کاهش گرما در زیر سقف.
4- صرفه‌جویی در مصرف برق و گاز.
5- امکان منطقه بندی دمایی.
6- کنترل اتوماتیک دمای گلخانه.
7- کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری.
8- عدم اشغال فضای مفید.
9- نصب سریع و رایگان سیستم‌های گرمایش تابشی گلخانه.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*