کنترل مصرف انرژی در صنعت مرغداری

کنترل مصرف انرژی در صنعت مرغداری

کنترل مصرف انرژی در صنعت مرغداری

یکی از فاکتورهای مهم و هزینه بر در صنعت مرغداری سوخت فسیلی و انرژی مصرفی برق می‌باشد. این هزینه ها به طور مستقیم در قیمت تمام شده تولیدات تأثیر داشته و باعث بالا رفتن هزینه سرانه تولید در بخش گوشت و تخم مرغ که از عمده محصولات پرورش طیور می‌باشند را موجب می‌گردد.صنعت مرغداری یکی از صنایع انرژی بر و حساس بوده بطوریکه کاهش و یا افزایش فاکتوری مانند دما تاثیر بسزایی در میزان تولید و تلفات مرغداری می‌گذارد از این حیث دقت کنترل مصرف انرژی در آن دارای اولویت بسیار بالایی است.

 

راهکار های کنترل مصرف انرژی در مرغداری ها

مصرف سوخت در مرغداری های کشورمان بیشتر از میزان استانداردهای جهانی می‌باشد که این موضوع علاوه بر محدودیت منابع سوخت کشور، هزینه زیادی را به مرغدار تحميل می‌کند و همچنین بدلیل افزایش قیمت تمام شده محصول، امکان رقابت در بازارهای جهانی نیز کاهش یافته است.

کنترل مصرف انرژی در صنعت مرغداری

کنترل مصرف انرژی در صنعت مرغداری

در این مقاله از گروه صنعتی الوند سعی نموده ایم با بیان علت های مختلف افزایش مصرف سوخت در مرغداری ها، راه کارهای مناسبی را ارائه داده، به طور حتم عزیزان مرغدار با رعایت این موارد ضمن بهینه سازی مصرف سوخت، گوشت سفید با کیفیت بالا را با قیمت مناسب تولید و به بازار عرضه نمایند.

 

استفاده از عایق ها برای کنترل مصرف انرژی

مهمترین بخش در ساختار سالن‌های مرغداری ایجاد عایق مناسب در سقف، دیوارها و کف می‌باشد. عایق مناسب باعث می‌شود گرما و سرمای ایجاد شده برای استفاده طیور به راحتی به هدر نرود. ایزوله نمودن سالن‌ها از نظر عایق حرارتی یکی از اصلی ترین راههای کاهش مصرف سوخت و انرژی می‌باشد.

 

عایق سقف

در مرغداریها پوشش و عایق کامل سقف بسیار حائز اهمیت است چون گرمای ایجاد شده معمولا در زیر سقف قرار می‌گیرد و از این طریق به هدر می‌رود. همچنین در فصول گرم سال عدم عایق سقف موجب گرم شدن سالن و تبادل شدید حرارت به داخل سالن می‌شود. در اکثر مرغداری ها این مسئله رعایت نشده است و بهتر است به شرح مقابل اصلاح گردد.

عایق سقف مرغداری

عایق سقف مرغداری

بهترین عایق سقف های سوله، ایرانیت، پرمیت و کرکره سیکویی بایستی به سه لایه پشم شیشه به ضخامت 5 سانتیمتر در مجموع 55 سانتی متر پشم شیشه کاملا عایق کاری شود. از پشم سنگ جهت عایق کاری استفاده نگردد.

انواع کشت هیدروپونیک به چه صورت است
بخوانید ...

 

عایق دیوارها

در این رابطه می‌توان از دیوارهای پانل پیش ساخته عایق کاری شده استفاده نمود، دیوارهای دو جداره که فاصله بین جدارها با عایق مناسب حرارتی پر می‌شود بهترین حالت های عایق کاری در دیوارها هستند.عدم نصب پنجره در دیوارهای طولی سالن ها نیز بسیار در جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی مؤثر است.

 

عایق کف

قبل از ساخت سالن باید نسبت به قرار دادن عایق مناسب در کف سالن ها اقدام نمود. معمولا از عایق فوم فشرده در عایق کاری کف استفاده می‌شود و بسیار در عدم تبادل حرارت تأثیر مثبت دارد.

 

انتخاب وسائل و تأسیسات گرماساز مناسب جهت کنترل مصرف انرژی

دستگاه های هیتر که به عنوان تولید کننده گرما برای سالنهای مرغداری استفاده می‌شود بایستی با دقت و مطالعه انتخاب شوند تا ضریب حرارتی بالایی داشته باشند. دستگاه هایی که ضریب تبدیل حرارتی پایین دارند سوخت بیشتری مصرف می‌نمایند و به دلیل اشکال در مکانیسم فنی حرارت پایین تری تولید نموده که موجبات افزایش مصرف سوخت را باعث می‌گردند. برای این منظور در موقع خرید دستگاه های هیتر بایستی به قابلیت گرمازایی و ضریب حرارتی آنها با دقت توجه شود.

 

میزان تهویه

یکی از عوامل بسیار مهمّ در مصرف سوخت و انرژی میزان تهویه کافی و لازم برای پرورش طیور درسنین مختلف با توجه به نیاز آنها و با در نظر گرفتن میزان وزن زنده تعیین می‌گردد. این مقدار هوا برای طیور حدود 7-5 مترمکعب در ساعت به ازاء هر کیلو وزن زنده تعیین می‌شود. که با توجه به فصول گرم و سرد سال با مدیریت صحیح تهویه و استفاده حداقل مورد نیاز هوا در فصل سرد از فاکتورهای مهمّ کاهش مصرف سوخت می‌باشد.

کفپوش سالن مرغداری؛ معرفی انواع کفپوش سالن مرغداری
بخوانید ...

 

تهویه مرغداری

تهویه مرغداری

در این ارتباط با اندازه گیری دقیق قدرت تخلیه هوا توسط هواکش های هر سالن و ایجاد سطح مناسب هوادهی با توجه به نوع تهویه تونلی، عرضی یا مختلط و با توجه به وزن زنده طیور پرورشی در سنین مختلف که متفاوت می‌باشد، بایستی مدیریت تهویه را طوری برنامه ریزی نمود که ضمن تأمین نیاز هوای پرنده ها از تهویه بیش از حدّ نیاز جلوگیری به عمل آید. در صورت عدم مدیریت تهویه سوخت مصرف شده و گرمای حاصل از مدخل هواکش ها به بیرون سالن انتقال می‌یابد و به هدر می‌رود.

 

استفاده از بستر مناسب جهت کنترل مصرف انرژی

استفاده از بستر مناسب در زمان پرورش علاوه بر عایق کاری کف که در موقع احداث ساختمان های مرغداری تعبیه می‌گردد، در زمان پرورش استفاده از بستر مناسب که عموماً از پوشال چوب می‌باشد تأثیر بسیار زیادی در پرورش، عدم آلودگی هوا به گازهای ایجاد شده از بستر و همچنین در روزهای اولیه جوجه ریزی ضمن ایجاد بستر مناسب جهت استراحت و پرورش جوجه ها از سرمای کف جلوگیری نموده و از اتلاف انرژی گرمایی از کف سالن پیشگیری می‌نماید.

 

بستر پوشال چوب

بستر مناسب پوشال چوب کاملا ضدعفونی شده در ابتدای جوجه ریزی بایستی حداقل پنج سانتی متر در نظر گرفته شود، این میزان بستر ضمن جلوگیری از تبادل حرارت کف از خیس شدن بستر و ایجاد گازهای آمونیاک و CO2 از بستر پیشگیری می‌نماید. چون در صورت ایجاد گاز بستر باید تهویه بیشتری انجام شود که مستلزم مصرف سوخت بیشتری خواهد بود.

 

چکیده کلی

در کل با احداث ساختمان های دارای عایق مناسب، با استفاده از وسایل گرماساز با میزان سوخت پایین و ضریب حرارتی بالا، با مدیریت صحیح تهویه و میزان هوای مورد نیاز و همچنین استفاده از بستر مناسب در مرغداریها و کارهای مدیریتی مشابه، عدم استفاده از پنجره که تبادل حرارتی و اتلاف گرما از سطح پنجره ها بسیار زیاد می‌باشد، می‌توان در مصرف سوخت صرفه جویی بسیار مناسب و قابل قبولی ارائه نمود.

خرید جت هیتر مرغداری و نکاتی که هنگام خرید باید بدانید
بخوانید ...

 

کنترل مصرف انرژی باصرفه جویی در مصرف انرژی برق

مهمترین بخش این صرفه جویی با توجه به پرورش جوجه در سالنهای بدون پنجره و نیاز به روشنایی برای پرورش، استفاده از لامپ های کم مصرف که حدود لامپ های رشته ای تنگستن انرژی مصرف می‌کند.در این ارتباط صرفه جویی نمود. لامپ های کم مصرف زردرنگ یا اصطلاحا آفتابی مورد استفاده مناسبی جهت پرورش طیور دارند.

 

كنترل مصرف انرژي در صنعت مرغداري

كنترل مصرف انرژي در صنعت مرغداري

مصرف برق در موتورهای الکتریکی زیاد می‌باشد. انتخاب دستگاه های تأسیسات مرغداری که دارای الکتروموتورهای مناسب با نیاز واقعی دستگاه باشد باعث صرفه جویی در مصرف برق می‌شود. همچنین در انتخاب هواکش ها باید دقت نمود.

 

راهکارهای کنترل مصرف انرژی

– استفاده از لامپ کم مصرف
– استفاده ازمنعکس کننده های نور لامپ کاهش تعداد لامپ های استفاده شده با حفظ میزان شدت روشنایی طبق استاندارد به میزان 03%
– تمیز کردن بموقع لامپ ها
– استفاده ازهدایت کننده های هوا برای هواکش افزایش میزان راندمان هوادهی به 03 الی 43 درصد
– تمیز کاری و سرویس تجهیزات سالن
– استفاده ازدیواره های متحرک سبک جداکننده
– رعایت ضوابط فنی، اجرائی واستانداردها در تاسیسات و تجهیزات
– خازن گذاری

 

نتیجه گیری از کنترل مصرف انرژی در صنعت مرغداری

با مدیریت بهتر می‌توان میزان هزینه ای انرژی را کاهش داد و از صرف سرمایه در این حوزه تا حدامکان کاست. کنترلمصرف انرژی در صنعت مرغداری با کاهش اتلاف حرارت ناشی از عایق بندی ساختمان، تهویه نامناسب منجر به مصرفسوخت کمتر به میزان حداقل 53 درصد، رشد بهتر، ضریب تبدیل بهتر، هزینه کمتر و سلامتی بیشتر گله می‌گردد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*