انواع کولرهای صنعتی و کاربرد آنها در مرغداری ها

کولرهای صنعتی انواع و کاربرد آنها در مرغداری ها

یکی از اقلام بسیار ضروری در محیط های صنعتی کولرهای صنعتی می‌باشد. اگر شما حتی یکبار و برای یک کار کوچک هم به مکان های این چنینی سر زده باشید می‌دانید که وجود کولر صنعتی در این مکان ها یک ضرورت خیلی مهم است و باید حتما وجود داشته باشند. این ضرورت وقتی بیشتر می‌شود که این کارخانجات و کولرهای صنعتی در محیط های خیلی گرم و مرطوب دایر شده باشند.

انواع کولرهای‌صنعتی و کاربرد آنها در مرغداری ها

انواع کولرهای صنعتی و کاربرد آنها در مرغداری ها

گرمای هوا بطور طبیعی می‌تواند راندمان پرسنل و اعضای یک کارخانه را پایین بیاورد و روی درصد بهره وری کل تاثیر بگذارد. پس می‌توانیم بگوییم که بطور کلی محیط های صنعتی بزرگ بدلیل ماهیت فیزیکی که دارند، وجود کولرهای صنعتی در آن ها ضروری است.

تفاوت کولر های صنعتی با کولر های آبی معمولی

کولرهای صنعتی اگر چه از نظر نحوه خنک سازی و ظاهر شبیه کولرهای آبی معمولی هستند، ولی تفاوت های بسیاری در نوع عملکرد با این کولرها دارند. این نسل از کولرها صرفه اقتصادی بالاتری نسبت به سایر کولرها دارند. چراکه با توجه به محدوده عملکرد آن ها بسیار وسیع تر است و در صورت پائین بودن بازدهی انرژی سیستم هزینه گزافی برای خنک سازی خواهد طلبید.

کولر صنعتی

کولرهای صنعتی

این صرفه اقتصادی درحالی ارائه می‌شود که میزان خنک سازی بالا و برابر با سایر کولرها با مصرف انرژی فوق العاده بالای آن هاست.
با وجود اینکه کیفیت هوای خروجی از انواع کولرهای صنعتی نسبت به پکیج ها، چیلرها و هواسازها پائینتر است، اما به دلیل همین صرفه اقتصادی کاربرد گسترده ای در صنایع بزرگ دارند. البته منظور از کیفیت پائین هوا صرفا رطوبت بالای ایجاد شده در هوا به دلیل تبخیری بودن سیستم است.

 

سیستم های خنک کننده در سالن مرغداری

در واقع بازدهی و ضریب تبدیل یک مرغداری ارتباط مستقیم با کنترل درجه حرارت دارد. با توجه به اینکه کشورمان ایران به طور میانگین از سه اقلیم جغرافیایی زیر تشکیل شده است:

سردسیر با میانگین درجه حرارت 0 الی 20 درجه سانتی گراد در طول نیم سال، معتدل با میانگین درجه حرارت 10 الی 20 درجه سانتی گراد در طول نیم سال و گرمسیر با میانگین درجه حرارت 25 الی 45 درجه سانتی گراد در طول نیم سال می‌باشد.

 

عوامل افزایش درجه حرارت در یک مرغداری

1- درجه حرارت منطقه مورد نظر است که از طریق دیوارها و سقف مرغداری و بر اساس ضریب هدایت گرمایی آن ها وارد محیط مرغداری می‌گردد.
2- عامل دوم نیز خود مرغ ها هستند که بر اساس تعداد، نحوه تغذیه و نگهداری و سایر فاکتورهای مربوطه تولید گرما می‌نمایند.
برای مقابله با این گرما راه کارهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند بر اساس نیاز منطقه، ماکزیمم درجه حرارت، سقف هزینه در نظر گرفته شده و امکانات موجود مورد بهره برداری قرار گیرد.

مرغداری صنعتی

مرغداری صنعتی

ماکزیمم درجه حرارت لازم برای رشد و تولید مثل مرغ ها در یک مرغداری معادل 20 الی 25 درجه سانتی گراد است. در صورت افزایش دمای مرغداری از این رنج، شاهد کاهش ضریب تبدیل سیستم، تلفات و خسارات ناشی از آن خواهیم بود. برای نیل به این هدف اغلب از سیستم های خنک کننده تبخیری استفاده می‌گردد.

دامداری صنعتی چیست؟ مزایا و تفاوت دامداری صنعتی نسبت به دامداری سنتی
بخوانید ...

 

کولرهای صنعتی

کولرهای صنعتی یکی از مهم ترین نوع دستگاه های سرمایشی مناسب برای کارخانجات و کارگاه های بزرگ صنعتی هستند. این کولرها کاربردهای بسیار زیادی دارند، هوا را خنک می‌کنند، گردش هوا را در محیط بوجود می‌آوردند، رطوبت هوا را تنظیم می‌کنند و در نهایت باعث تهویه ی هوا می‌شوند. استفاده از این کولرها می‌تواند بازدهی و کارایی پرسنل را به شکل بسیار زیادی افزایش بدهد و بهره وری آن ها را بالا ببرد.

سیستم خنک کننده صنعتی

کولر صنعتی

اگر بخواهیم یک دسته بندی کلی برای کولرهای صنعتی در نظر بگیریم باید بگوییم که این کولرها به 4 دسته تقسیم می‌شوند:
1- کولرهای صنعتی تبخیری یا آبی
2- کولرهای صنعتی سلولزی
3- کولرهای صنعتی سانتریفیوژی
4- کولرهای صنعتی اکسیال

 

سیستم های خنک کننده تبخیری

مکانیسم تبخیر می‌تواند درجه حرارت محیط را تا حد قابل توجهی بکاهد. طی این فرایند، رطوبت ایجاد شده در بستر تبخیری یا واسط تبخیری با دریافت انرژی از هوای گرم موجود در محیط تبخیر می‌شود. با توجه به اینکه آنتالپی تبخیر آب (Water Evaporation Enthalpy) عدد قابل ملاحظه ای است، می‌توان از لحاظ فیزیکی بزرگی گرمای دریافت شده از جریان هوا و کاهش درجه حرارت آن را استنباط نمود.

این تبخیر می‌تواند از طریق صرف واسط تبخیری نصب شده در سیستم مرغداری یا به وسیله عملکرد کولرهای تبخیری صورت پذیرد که در ادامه به صورت مفصل شرح داده خواهد شد. این مکانیسم در عین ساده بودن و علیرغم اینکه قرن هاست مورد استفاده بشر بوده است، می‌تواند بهترین گزینه برای خنک سازی مرغداری ها باشد.

کولرهای تبخیری

کولرهای تبخیری

البته در مورد تاثیر سیستم های تبریدی تبخیری، علاوه بر فاکتور خنک سازی لازم است تولید و افزایش رطوبت نسبی محیط را نیز مد نظر قرار داد. چرا که رطوبت نیز یکی از نیازهای مرغداری به ویژه در دو هفته اول جوجه کشی است. شاید جالب باشد که رطوبت نسبی مرغداری ها در برخی از شرایط حتی تا 80-70 درصد نیز افزایش پیدا می‌کند تا جوجه ها بتوانند بدون تلفات به دنیا آمده و رشد کنند. هرچند توان تولید رطوبت سیستم های خنک کننده تبخیری تا این میزان نیست و برای ارتقای رطوبت تا این رقم نیاز به مه پاشی و سایر روش های افزایش رطوبت است، اما از تاثیر مثبت کولرهای تبخیری مرغداری نیز نباید غافل شد.

خرید هیتر برقی و نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید
بخوانید ...

 

مزایای کولرهای تبخیری مورد استفاده برای خنک سازی مرغداری ها

تنظیم درجه حرارت بر اساس نیاز محیط، افزایش رطوبت نسبی محیط
جلوگیری از ورود گرد و غبار و آلودگی ها به داخل مرغداری، عدم تولید قارچ و جلبک در طول پدها (سلولزی)
جریان هوای خروجی تمیز و بدون آلودگی، بدون تولید گازهای سمی و دوستدار طبیعت (Eco Friendly)
دارای راندمان عملکرد بالا (80 درصد و بالاتر)، جریان هوای خروجی با سرعت، حجم و فشار ایده آل
قابلیت کنترل دمای هوشمند و…

 

کولرهای صنعتی سلولزی

واسط تبخیری در این نسل از کولرها پدهای سلولزی هستند. این پدها از ورقه های کاغذی سلولزی ساخته شده اند و دارای ابعاد، انواع و ساختارهای متفاوتی هستند.مصرف پائین برق ، نصب و راه اندازی آسان و سرمایش سازگار با محیط زیست از ویژگی های بارز انتخاب این نوع کولر می‌باشد.

کولرهای سلولزی

کولرهای سلولزی

ابعاد کولرهای صنعتی سلولزی و ظرفیت های آن ها متفاوت است و می‌توان از پدهای مختلفی در آن استفاده نمود که رایج ترین آن ها پدهای 7090 و پدهای 5090 می‌باشند.

 

مزایای کولرهای صنعتی سلولزی

عمر مفید بالا (۳ الی ۵ سال)، رسوب زدایی، سرویس، تعمیرات و تمیزکاری آسان و سریع، عدم وجود باکتری در پدها و تنفسی سالم در هوای محیط، ریت انتقال انرژی و راندمان کار بالاتر سیستم، هدر رفت حداقل آب به دلیل حداقل میزان ریزش آب، توزیع یکنواخت آب در طول پدها، جذب آب بسیار بالاتر نسبت به پوشال های قدیمی، مقرون به صرفه از لحاظ اقتصادی، وزن کم و استحکام بالا، مقاومت به پوسیدگی در برابر آب، قابلیت پوشش دهی رزینی جهت افزایش استحکام

 

کولرهای صنعتی سانتریفیوژی

یکی از مهم ترین انواع کولرهای صنعتی کولر صنعتی سانتریفیوژی می‌باشد. تنها تفاوت عمده ای که می‌توان در انواع مختلف کولرهای صنعتی سلولزی یافت نوع فن بکار رفته در طراحی و ساخت آن هاست.

 

کولرهای سانتریفیوژی

کولرهای صنعتی سانتریفیوژی

فن های سانتریفیوژی بصورت ۹۰ درجه جریان هوا چرخش داده و به بیرون هدایت می‌کنند.

 

مزایای کولرهای صنعتی سانتریفیوژی

از مزیت های کولرهای سانتریفیوژی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

صدای بسیار کم و منطبق بر فضاهای صنعتی، قابلیت کانال کشی از دریچه کولر، بهره وری در مصرف انرژی، مقرون به صرفه از لحاظ اقتصادی، استحکام بسیار بالا، قابلیت محدود سازی بارگیری، سهولت در نگهداری و تعمیر و سرویس آسان و کم هزینه، انعطاف پذیری سیستم و قابلیت ارائه ظرفیت ها و ابعاد مختلف براساس نیاز کاربری محیط، قابلیت نصب اینورتر و سیستم هوشمند کنترل دما، کنترل آلودگی هوا به دلیل نوع انتقال هوای ورودی به سیستم، عملکرد به صورت حجم ثابت، پرتاب هوای بسیار عالی

 

کولرهای صنعتی اکسیال

یکی دیگر از انواع کولرهای صنعتی کولر صنعتی آکسیال است. این نوع از کولرها دارای فن های محوری یا اکسیال (Axial) می‌باشند. فن های اکسیال جریان هوا را در راستای شفت یا به صورت محوری انتقال می‌دهند.

کشت آکوآپونیک چیست؟
بخوانید ...

 

 کولرهای اکسیال

کولرهای صنعتی اکسیال

برای سوله ها و سالن های بزرگ که سرمایش یکنواخت و سراسری فضا مورد نظر می‌باشد، برای از بین بردن کانال کشی از سیستم های سرمایش مرکزی، کولر های صنعتی آکسیال استفاده می‌شود.

 

مزایای کولرهای صنعتی اکسیال

حجم هوای مطلوب بر اساس عرض پره های فن، جنس ورق از نوع گالوانیزه، پوشش رنگ از نوع الکترواستاتیک

پرتاب هوای ایده آل، فشار استاتیک بالا در لودهای زیاد، قابلیت هوادهی از جهات مختلف بر اساس نیاز کاربری و قابلیت نصب اینورتر و سیستم های هوشمند کنترل دما یا ریموت کنترل ها

 

کاربردهای کولرهای صنعتی

این کولرها معمولا در اندازه ها و سایزهای بسیار بزرگ ساخته می‌شوند و معمولا در مکان های زیر خیلی کاربرد دارند:

کاربردهای کولر‌صنعتی

کاربردهای کولرهای صنعتی

1- کارخانجاتی که مساحت زیادی دارند.
2- ساختمان هایی که خیلی بزرگ هستند و متراژ بالایی دارند.
3- سالن های ورزشی که گنجایش نفرات زیادی را دارند.
4- سالن های همایش و گردهمایی ها( مثل سالن های کنسرت و کنفرانس های دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهشی)
5- مکان های بزرگی که احتیاج به تصفیه ی هوا و وجود گردش و جریان هوا دارند، نمونه ی آن ها گلخانه ها هستند.
6- بطور کلی هرجایی که مساحت زیادی دارد و تعداد نفراتی که در آنجا حضور دارند زیاد هستند.

 

نوع دیگر دسته بندی کولرهای صنعتی:

1- کولرهای صنعتی قابل حمل 2- کولرهای صنعتی ثابت

کولرهای قابل حمل یا اصطلاحا پرتابل مثل نرم افزارهای پرتابل هستند و شما می‌توانید در هرجایی از محیط تان آن ها را راه اندازی کنید و از آن ها استفاده کنید.
این مزیت خوب باعث می‌شود تا شما بتوانید در هر گوشه ای از محیط تان چه درون فضای کارخانه یا کارگاه‌تان و چه بیرون از آن این کولرها را راه اندازی کنید و خیلی راحت بدون نیاز به کانال کشی و موارد این چنینی از آن ها استفاده کنید.

 

انواع کولرها

انواع کولر ها

برعکس آن ها کولرهای صنعتی ثابت هستند که برای راه اندازی حتما نیاز به کانال ها یا دهانه های بزرگی دارند که بتوانند از طریق آن جریان هوا را بوجود بیاورند.
کولرهای صنعتی بزرگ و ثابت قدرت و کارایی بیشتری در خنک کردن محیط دارند، دلیل این امر هم آن است که مکانیزم عملکرد این کولرها بسیار بهتر از نوع قبل عمل می‌کند. این کولرها بدلیل قدرت زیادی که دارند خیلی راحت می‌توانند هوای گرم محیط را به داخل خود بکشند و از طریق کانال خروجی شان به بیرون هدایت کنند.
از طرف دیگر، بدلیل اینکه موتور کولرهای صنعتی ثابت خیلی قوی هستند این کولرها می‌توانند خیلی سریع هوای خنک تولید کنند و از این طریق باعث بشوند تا هوای گرم محیط با هوای خنک تولید شده از کولر با هم ترکیب نشوند و اصطلاحا کارایی و کارآمدی این کولرها زیاد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*