پمپ آب بشقابی چیست و در گلخانه ها چه کاربردی دارد؟

پمپ آب بشقابی چیست و در گلخانه ها چه کاربردی دارد؟

معرفی پمپ آب بشقابی

پمپ آب بشقابی یک دستگاه مکانیکی می‌باشد که برای انتقال یک جریان سیال به وسیله انتقال انرژی چرخشی از یک یا چند روتور در حال چرخش، یعنی پروانه ها، طراحی شده است. این جریان سیال پس از ورود به پروانه به سرعت در امتداد محور خود چرخانده می‌شود و از طریق نیروی گریز از مرکز منتقل می‌شود. عمل چرخش موتور، سرعت و فشار مایع را افزایش می‌دهد و همچنین آن را به سمت خروجی پمپ هدایت می‌کند. پوشش پمپ نیز به طور خاصی طراحی شده است که ورود مایع را از ورودی پمپ تسریع کرده و آن را به پروانه وارد می‌کند.

معرفی پمپ آب بشقابی

معرفی پمپ آب بشقابی

نحوه عملکرد این پمپ آب خانگی به این صورت است که بعد از ورود سیال پروانه شروع به چرخیدن می‌کند و به سیال انرژی داده و از طریق نیروی گریز از مرکز مایعات را با فشار بیشتر در امتداد محور آن به سمت خروجی پمپ هدایت می‌کند. در برخی مدل های تولید شده پمپ آب بشقابی دارای دو پروانه می‌باشد که میزان آبدهی در این نوع بیشتر است و جنس بدنه ی پمپ برنج یا استیل می‌باشد و دارای آبدهی تا ارتفاع 33 متر می‌باشند و مکش پمپ 6 الی 7 متر می‌باشند. این محصولات شامل پمپ پنتاکس، لیو، مورگن و ارس تولید و در بازار موجود می‌باشند.

 

نحوه کار پمپ آب بشقابی به چه صورت است؟

پروانه جزء کلیدی پمپ های آب بشقابی می‌باشد. این بخش شامل یک سری منافذ منحنی شکل است. این پروانه ها معمولا بین دو دیسک قرار می‌گیرند. جریان آب در محور خود وارد پروانه می‌شود و در حین چرخیدن از بین لبه ها خارج می شود. پروانه، در طرف مقابل، از طریق یک شافت درایو به یک موتور متصل شده و با سرعت بالا چرخانده می‌شود (به طور معمول 500-5000 دور در دقیقه).

۳۶امین سالگرد تأسیس شرکت الوند
بخوانید ...

حرکت چرخشی پروانه، مایع را از طریق لبه پروانه در داخل پمپ شتاب می‌دهد و به سرعت خارج می‌کند.

Plate water pump

Plate water pump

دو نوع پمپ آب بشقابی وجود دارد که هدف در هر دو مدل، انتقال جریان مایع با فشار و تخلیه کنترل شده است.

در یک پمپ افقی، جریان آب درون پروانه به صورت موثر یک قیف منحنی شکل در می‌آید که باعث افزایش سطح مقطع عرضی نسبت به خروجی پمپ می‌شود.

این طراحی موجب افزایش فشار مایع به سمت خروجی می‌شود.

 

پمپ های آب سانتریفیوژ

یک پمپ سانتریفیوژ با استفاده از قطعه پروانه برای چرخش آب با سرعت بالا استفاده می‌کند که در کنار یک محفظه یا چمبر قرار گرفته است. این حرکت چرخشی از طریق نیروی سانتریفیوز باعث انتقال آب در سراسر پمپ می‌شود. پمپ های سانتریفیوژ آب را با چرخش سریع، در یک مسیر یکسان انتقال می‌دهد که باعث بیرون راندن آب از انتهای پروانه می‌شود و در نهایت شکاف و ساختار پوسته باعث خروج آب از پمپ می‌شود.

Plate water pump

Plate water pump

پمپ های سانتریفیوژ ممکن است چند طبقه ای یا به اصطلاح multi-stage باشند که در این صورت بیشتر از یک پروانه و پوشش دارند و آبی که از یک پروانه به پروانه دیگر منتقل می‌شود، با افزایش فشار همراه است. ترکیب هر پروانه یا پوشش به طبقه یا استیج مربوط می‌شود. پمپ آب بشقابی سانتریفیوژ برای مواردی که شامل انتقال جامدات و یا مایعات با ویسکوزیته بالا هستند، مناسب نمی‌باشد. زیرا عدم تقارن در طراحی می‌تواند باعث سایش بیشتر پروانه و شافت درایو شود.

نصب و راه اندازی جت هیتر مرغداری به چه صورت است؟
بخوانید ...

 

ویژگی ها و کاربرد اصلی یک پمپ آب بشقابی

دو خانواده اصلی برای پمپ های بشقابی وجود دارد: پمپ های سانتریفیوژ و جابجایی مثبت. در مقایسه با هم، پمپ های آب سانتریفیوژ معمولا برای جریان های روان تر و یا برای پمپ کردن مایعات با ویسکوزیته پایین استفاده می‌شود.

در برخی کارخانه های شیمیایی، 90 درصد پمپ های مورد استفاده، از سری پمپ های بشقابی سانتریفیوژ می‌باشند.

با این حال، تعدادی از موارد نیز وجود دارد که در آنها پمپ های جابجایی مثبت ترجیح داده می‌شود.

 پمپ آب در گلخانه ای

پمپ آب در گلخانه ای

پمپ های بشقابی معمولا برای پمپاژ کردن آب و مایعاتی استفاده می‌شوند که اغلب کاربرد صنعتی داشته اما در مواردی نیز برای کاربردهای کشاورزی و خانگی استفاده می شوند.پمپ بشقابی همانند پمپ خانگی است که در هر جا که مصرف خانگی وجود دارد، می‌توان از این نوع پمپ هم استفاده کرد.

اگر بخواهیم که کاربردهای آن را بیان کنیم، می‌توان گفت شامل:

افزایش فشار آب ساختمان، تقویت فشار آب خانگی، کشاورزی و گلخانه ها، صنعت و کارخانه‌ها، انتقال آب به بخش‌های مختلف تأسیسات، پمپ های آب بشقابی تقریبا برای مایعات دارای ویسکوزیته استفاده می‌شوند.

 

برند های مختلف انواع پمپ بشقابی

برند های مختلفی اقدام به تولید پمپ های بشقابی می‌کنند. پمپ آب بشقابی سری CM از شرکت پنتاکس می‌باشد. حداکثر فشار کاری در این پمپ ها در مدل های CM45-100 شش بار بوده و در سایر مدل های آن 8 بار است. پروانه ی این پمپ از نوع نوریل یا برنج است و بدنه ی آن از چدن می‌باشد. این پمپ ها در دو نوع تک فاز و سه فاز ارائه می‌شوند.

گیاه مناسب کشت هیدروپونیک؛ معرفی 3 گیاه مناسب
بخوانید ...

برند بعدی داب می‌باشد که پمپ های بشقابی آن شامل سری k12 الی k50 است و در مواردی مانند مصارف خانگی، تجاری و صنعتی کاربرد دارد. این پمپ ها دارای حداکثر فشار کاری 6 بار هستند و پروانه ی آنها از تکنوپلیمر می‌باشد. دمای قابل قبول در این پمپ ها بین 10- الی 50 درجه سانتی گراد است.

 

پمپ آب

پمپ آب بشقابی در برند لوارا شامل سری CEA و مدل 80/5 می‌باشد. این پمپ دارای 8 بار فشار کاری است و بدنه و پروانه از جنس استنلس استیل می‌باشد. این پمپ علاوه بر مصارف خانگی، در مواردی مانند تغذیه بویلر و صنایع غذایی نیز کاربرد دارد.

در برند ابارا، پمپ های بشقابی شامل سری CMB و CMA می‌گردد. این پمپ ها در مصارف خانگی و صنعتی و به طور کلی در سیالات غیر خورنده و افزایش فشار آنها کاربرد دارد. این پمپ ها بسته به مدل انتخابی دارای فشار کاری 6 و 8 بار هستند. بدنه ی این پمپ ها از جنس چدن و پروانه از جنس استنلس استیل می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*