تولید سبزیجات در گلخانه؛ انواع سبزیجات پر سود گلخانه ای

تولید سبزیجات در گلخانه

یکی از راه های کارآمد برای تولید سبزیجات تازه و سالم، کشت و پرورش سبزی های گلخانه ای است. محیط گلخانه از محصولات زراعی در برابر آب و هوای نامطلوب و همچنین آفات و بیماری ها محافظت میکند و با استفاده موثر از منابعی مانند آب و مواد مغذی باعث افزایش بازدهی محصولات کشاورزی و کیفیت بهتر سبزیجات میشود. برخی از انواع سبزیجاتی که در گلخانه به خوبی پرورش مییابند شامل انواع سبزی های خوردن نظیر ریحان، شاهی، جعفری، گشنیز و غیره و همچنین دیگر سبزیجات مانند خیار، بادمجان، فلفل دلمه ای، کاهو، کلم، اسفناج، گوجه فرنگی و … است. تولید این سبزیجات به دلیل مصرف زیاد آن در کشور، بیشترین سود را برای کشاورزان به دنبال خواهد داشت. انتخاب انواع سبزیجات مناسب برای رشد در گلخانه برای موفقیت کلی در این حوزه مهم است.

معمولاً سبزیجاتی هستند که در طول فصول سرد پاییز و زمستان در برابر سرما مقاوم بوده و علاوه بر این از سرعت رشد بالا و در نتیجه برداشت سریع نیز برخوردار هستند. رشد برخی از سبزیجات فقط به فصل خاصی محدود میشود اما نوع دیگری از آنها نظیر گوجه فرنگی و فلفل به عنوان سبزیجات ثابت در تمام طول سال قابل دسترس هستند. در ادامه انواع سبزی های پر سود گلخانه ای توضیح خواهیم داد.

 

کشت انواع سبزی خوردنی در گلخانه

شاید بتوان گفت که ساده ترین و پر بازده ترین روش کاشت انواع سبزی های خوردنی در گلخانه باشد، زیرا هم دوره بازدهی کوتاهی دارند و هم رسیدگی به آنها آسانتر است.

شما میتوانید بذر های مختلفی از انواع سبزیجات را خریداری کنید و در اویل فصل بهار در زمین گلخانه ای خودتان بکارید و تا اواخر پاییز همچنان سبزی تازه برای خوردن یا فروش داشته باشید. این سبزی ها میتوانند ریحان، گشنیز، شوید، خرفه، جعفری، اسفناج، شنبلیله، شاهی و… باشند.

 

تولید سبزیجات در گلخانه با کشت سبزیجات سالاد

شما باید با گیاهی که متعلق به خانواده سالاد است شروع کنید. تقریبا همه سبزی های برگ دار به یک شیوه رشد میکنند. قبل از شروع کار باید در مورد رشد سبزی های برگ دار اطلاعات داشته باشید. این سبزی ها میتوانند یک منبع بزرگ درامد برای شما باشند، شما میتوانید محصولات خود را به فروشگاه های مواد غذایی عرضه کنید.

گیاهانی مثل گشنیز، ریحان، شاهی و غیره بسیار مناسب برای رشد در گلخانه هستند. این گیاهان رشد سریعی دارند و شما میتوانید از این سبزیجات تازه در وعده های غذایی خود استفاده کنید.

 

تولید سبزیجات در گلخانه با کشت ریحان و تربچه

ریحان در حال حاضر یکی از بهترین انتخاب ها برای کاشت است. بخصوص اگر در ابتدای کار هستید.

ریحان و تربچه نیاز به نگهداری و مراقبت و همچنین کارگر زیادی ندارد. بازار آن هم در حال حاضر چون همه جا نیاز است مناسب میباشد.

کاشت میوه آلوئه‌ ورا

اگر زیبایی و صافی پوستتان برایتان اهمیت بالایی دارد قطعا تا حالا میوه آلوئه‌ورا را استفاده کرده اید میوه آلوئه‌ورا در کنار حفظ سلامتی و نشاط پوست و از بین بردن جوش و افزایش زیبایی بهبود سیاهی دور چشم برای سلامت جسمانی نیز بسیار مفید است آلوئه‌ورا نوع خاصی کاکتوس میباشد که مثل گیاه رزماری نیاز به آب چندانی ندارد از ویژگی های آلوئه‌ورا میتوان به این قضیه اشاره کرد که باعث پر طرفدار شدن این میوه شده است.

به دلیل داشتن طرفدار زیاد تقاضای این محصول هم زیاد است پس کشت آن میتواند سود کلانی داشته باشد. برعکس اکثر محصولات قابل کشت قابلیت برداشت بیست‌ساله دارد که این واقعا شگفت انگیز است که باعث شده جزو سودآورترین و پر فروش ترین محصولات گلخانه ای حساب شود و دیگر نیاز نیست مجدد به کاشت آن بپردازید این امر موجب شده تا آلوئه‌ورا محبوبیت زیادی بین میوه ها پیدا کند. پس به شما میگوییم این فرصت را از دست نداده و آلوئه‌ورا بکارید این یک پیشنهاد بی نظیر است.

 گیاه لوفا یکی دیگر از تولید سبزیجات در گلخانه

گیاه لوفا در خانواده خیار ها قرار دارد این گیاه در مناطق گرمسیری رشد میکند و در بخش های سرد رشد کمی دارد و میتوان در گلخانه نیز به کاشت آن پرداخت با‌توجه‌ به تازه بودن این کسب و کار کاشت گیاه لوفا جزو سودآورترین محصول گلخانه ای است.

گفتنی است کاشت گیاه لوفا برای اولین‌بار هزینه ی کمی دارد و این محصول به مدت پنج سال بدون کاشت دوباره محصول میدهد که به‌آسانی میتوان برای گسترش فروش آن برنامه‌ریزی کرد لوفا اسفنج ‌مانند است و در صنایع آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

زعفران از مهمترین تولید سبزیجات در گلخانه است

در پرورش زعفران گلخانه ای بدلیل استفاده از پیاز درشت و مرغوب و بدون بیماری و نگهداری در بهترین شرایط دمایی و … بازدهی محصول نسبت به روش وشرایط کشت سنتی بسیار بالاتر بوده.

بطوری که برداشت محصول کلاله خشک شده به روش سنتی در هر هکتار سطح کشت به صورت میانگین به ۷ کیلو میرسد ولی این مقدار در روش کشت گلخانه ای زعفران در هر ۱ هکتار سطح کل طبق های گلخانه ای به ۱۰۰ کیلو میرسد.

 

کشت خربزه، هندوانه یا طالبی

یکی دیگر از تولید سبزیجات در گلخانه ای پر سود و خوشمزه ای که میتوانید در گلخانه پرورش دهید، هندوانه، خربزه یا طالبی میباشد این سه میوه که جزو صیفی جات هم به حساب میآیند.

در حالت طبیعی بذرشان در اوایل اردیبهشت کاشته میشود و در اواسط تابستان یعنی مرداد ماه قابل برداشت هستند. باید دقت کنید که این محصولات در فصل تابستان به اندازه کافی در بازار وجود دارد و برای داشتن حداکثر سود آوری بذر آنها را در اویل پاییز در زمین گلخانه بکارید تا در فصل زمستان هندوانه، خربزه یا طالبی تازه با قیمتی بالاتر به بازار عرضه کنید.

 

اسفناج و فلفل

اسفناج و انواع فلفل در حال حاضر جزو پرطرفدارترین و پرسودترین سبزیجات در کل ایران هستند و بازار فروش خوبی دارند.

 

کاشت به‌ لیمو

نسبت سودآوری به‌لیمو دو برابر بیشتر از هزینه ای است که برای کاشت آن صورت میپذیرد زیرا گیاه به‌لیمو در سال اول دو بار چیده میشود و در سال‌های بعد نیز بیش از سه بار چیدمان دارد.

به‌طور میانگین در هر نیم هکتار پانصد و پنجاه کیلوگرم و در طول سال یک و نیم تن گیاه به‌لیمو در هر چیدمان برداشت میشود. کشت این گیاه سودآوری چهل تا پنجاه ملیون تومانی برایمان به‌همراه دارد پس به‌لیمو جزو سودآورترین محصول گلخانه ای قرار دارد.

 

کاشت فلفل سبز

فلفل سبز یا همان فلفل شیرین خاصیت های بسیاری دارد به این علت عضو ثابت خیلی از سفره های ایرانی میباشد و چون تقاضای این محصول بالا است این موجب شده تا فلفل سبز نیز جزو سودآورترین محصول گلخانه ای قرار گیرد.

فلفل سبز از آخر فصل بهار شروع به میوه دهی میکند و با تخصیص قسمتی از گلخانه ی خود به‌ آسانی میشود محصول گلخانه ای زیادی با کاشت میوه فلفل سبز تا آخر فصل پاییز برداشت کنید پس باید بدانید حتی برای کاشت فلفل سبز نیاز به فضای زیادی در گلخانه نیست چون که در فضایی بسیار کم مثل جعبه ی موز میشود فلفل سبز کاشت.

 

خیار

امروزه گرایش به کاشت و تولید خیار گلخانه ای بطور گسترده ای در اکثر مناطق بالا رفته است. خیار هم به عنوان میوه و هم در سالاد استفاده میشود.

خیار طعم فوق العاده ساده ای دارد اما رشد آن ساده نیست. شما بعد از برداشت باید خیارها را به صورت بسته های کوچک بسته بندی کنید تا طراوت آن ها حفظ شود.

 

کدو و برگ چغندر

این دو مورد هم جزو سودآورترین تولید سبزیجات در گلخانه هستند. کدو و برگ چغندر را میتوان در گلخانه کاشت و از طریق آن به سود خوبی رسید. زیرا رشد این دو محصول به شکل گسترده است.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *