سیستم های تهویه مطبوع در مکان های صنعتی و کاربردی آنها

سیستم های تهویه مطبوع در مکان های صنعتی و کاربردی آنها

امروزه در محیط های صنعتی سالم بودن هوای سوله های صنعتی بخاطر حفظ سلامت و ایمنی کارکنان اهمیت ویژه ای دارد. استفاده از تجهیزاتی جهت پاکسازی و تهویه هوای محیط های کاری و کارخانجات برای حفظ هواک پاک در محیط کاری لازم است. از این رو، طراحی سیستم تهویه صنعتی، در دستور کار تمامی صنایع و کارخانه های تولیدی قرار گرفته است. در صنعت امروزی با فرایندهای پیچیده ای از ترکیبات و مواد شیمیایی متعددی روبرو هستیم که تعداد زیادی از آنها دارای سمیت بالایی هستند استفاده از این مواد سمی ممکن است منجر به تولید، ذرات، بخارات در محیط کار گردیده و مقدار آنها از حدود مجاز فراتر روند. علاوه بر مواد آلاینده تنش گرما نیز ممکن است در یک محیط کاری سبب عدم آسایش کارگران و ناایمن شده محیط کاری شود. طراحی مناسب و موثر تهویه می تواند راه حل مشکلات فوق باشد از تهویه ممکن است در کنترل بو،‌ رطوبت و سایر شرایط محیطی نیز استفاده کرد.

 

کاربرد تهویه مطبوع در محیط صنعتی

  • مصرف در فرآیندهای تولیدی
  • کاهش آلاینده های محیط کار
  • خنک سازی
  • تأمین تهویه لازم برای بخش اداری کارخانه یا آزمایشگاه

تجهیزات تهویه مطبوع در صنعت به دستگاه هایی گفته می شود که با ظرفیت های متفاوت برای تهویه هوای کارخانه ها، صنایع و کارگاه های تولیدی به کار می روند. حجم هوای آلوده صنایع با این سیستم های قوی خارج می شوند و به جای آن، هوای تمیز در اختیار محیط قرار می گیرد.

 

 اهمیت طراحی سیستم های تهویه صنعتی

در بیشتر محیط های صنعتی، وجود هوایی سالم و بدون هر گونه آلاینده بسیار با اهمیت و قابل توجه است. امروزه اغلب صنایع با توجه به بکار بردن عناصر شیمیایی مختلف و ترکیبات سمی، با موضوع وجود آلودگی ها و ذرات مختلف غبار و گاز در هوای محیط، دست به گریبان هستند. وجود چنین ترکیباتی در محیط های صنعتی و کارخانه های مختلف، باعث کاهش سطح ایمنی در این مکان ها خواهد شد و موجب به وجود آمدن محیط های کاری خطرناک، ناخوشایند و ناامن می گردد. طراحی سیستم تهویه صنعتی و اجرای دقیق و موثر آن در رفع اینگونه مشکلات، بسیار تاثیرگذار خواهد بود و این امکان به وجود خواهد آمد که کلیه عوامل نامطلوب موجود در هوای محیط، توسط طراحی سیستم تهویه صنعتی تحت کنترل قرار گیرد.

 

انواع سیستم های تهویه صنعتی

هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی هوا اباید به این نکته توجه داشت که تمامی این سیستم های تهویه عمل یکسانی را انجام می دهند و آن هم انتقال هوا از یک محیط به محیط دیگر است. تولید کنندگان مدل های مختلف را متناسب با نیازهای خاص هر صنعت و هر محیط طراحی کرده اند. این مدل ها اگرچه تقریباً خدمت یکسانی را به شما می رسانند، ولی سازوکار انجام کار در آن ها متفاوت می باشد. هر مدل ویژگی های خاص خود را دارد و استفاده از آن را برای محیط هایی خاص مطلوب می سازد. در زیر به انواع مدل های سیستم های تهویه در محیط های صنعتی می پردازیم.

 

مدل های دایرکت درایو

مدل های دایرکت درایو برای استفاده در محیط هایی با فشار استاتیک پایین و دبی حجمی پایین مناسب هستند و استفاده از آن ها اغلب مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود. بیشتر آن ها هزینه های نگهداری کمی دارند و موتور آن ها قابلیت تنظیم سرعت گردش را دارد. با تنظیم سرعت گردش، در واقع دبی حجمی جریان و انتقال هوا را نیز می توان افزایش و یا کاهش داد. از طرفی دیگر، هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی برای محیط های گرم تر، احتیاج به هواکش های قوی تری خواهید داشت. در محیط های این چنینی که فشار استاتیک بالا است، دبی حجمی بالایی نیاز است و دمای هوا حتی ممکن است به بالای 50 درجه سانتی گراد برسد،‌ اغلب از انواع هواکش بلت درایو استفاده میگردد.

 

مدل های پروانه ای

هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی این نکته را باید در نظر داشته باشید که مدل های پروانه ای اغلب در شرایط ساده و اقتصادی تر مورد استفاده قرار می گیرند. مدل های پروانه می توانند حجم بالایی از هوا را با فشار استاتیک پایین جابجا کنند. هواکش های پروانه ای برای محیط هایی که هوای پاکیزه دارند و دمای هوا در آن ها کمتر از 40 درجه سانتی گراد است مناسب است و مورد استفاده قرار می گیرند. از سوی دیگر، فن های گریز از مرکز سروصدای کمتری دارند، مصرف آنها بهینه‌تر است، فشار استاتیک بیشتری دارند و از آن ها در دماهای بالا نیز می توان استفاده کرد.

 

سیستم های تهویه محصور کننده

سیستم های تهویه هستند که منبع تولید آلاینده و یا فرایند را بطور کامل یا نسبی (بخشی از آن را) محصور می کنند. جعبه های آزمایشگاهی دستکش دار نمونه هایی ازسیستم های تهویه محصور کننده می باشد که در آن روزنه های باز حداقل می رسد. سیستم های تهویه آزمایشگاهی یا اتاقک های رنگ پاشی نمونه ای از سیستم های تهویه محصور کننده است که بخشی از فرایند را فرا می گیرند.

 

سیستم های تهویه بیرونی

سیستم های تهویه هستند که در نزدیک منبع آلاینده و بدون محصور کردن آن قرار می گیرند. شکافهایی که در طول لبه مخازن یا دهانه های باز مستطیل شکلی که در بالای میزهای جوشکاری قرار می گیرند نمونه ای از سیستم های تهویه بیرونی محسوب می شوند. هنگامیکه آلاینده گاز و بخار یا ذرات بسیار ریز بوده و بدون سرعت قابل ملاحظه ای منتشر می شوند نصب سیستم های تهویه بحرانی نیست. در صورتیکه اگر آلاینده ذرات درشت تری که با سرعت قابل ملاحظه ای منتشر می شوند باشد سیستم‌های تهویه باید در مسیر انتشار آلاینده قرار گیرد.

چنانچه فرآیند،‌ هوای داغ منتشر نماید بدلیل خاصیت گرمایی،‌ ذرات و هوای داغ تمایل به صعود دارند در این صورت استفاده از سیستم های تهویه غیر محصور جاذب که بطور افقی در کنار فرآیند قرار می گیرد ممکن است نتواند آلاینده ها را بطور کامل و رضایت بخشی جمع آوری نماید چراکه در چنین حالتی هوای برخاسته شده به بالا، بر هوای مکیده شده به هود غالب گشته و لذا جمع آوری هود رضایت بخش نخواهد بود.

 

معایب سیستم های تهویه کوچک

دستگاه های هواسازی که اندازه کوچکی دارند قاعدتا از حداقل امکانات ممکن برخوردار می باشند. این نوع سیستم های تهویه شامل قطعاتی مانند کویل، فیلتر و فن هستند. سیستم‌های تهویه کوچک در محاسبات صنعتی معنایی نخواهند داشت و باید سطح تماس کویل و قدرت لازم فن و سطح فیلتراسیون مناسب برای تأمین تهویه هوای محیط در نظر گرفته شود.

 

اجزای سیستم های تهویه صنعتی

ساختمان داخلی سیستم های تهویه صنعتی از بخش های مختلفی تشکیل می شود این اجزا عبارتند از:

  • فن یا دمنده هواساز تبریدی
  • کویل هواساز
  • فیلتر هواساز
  • مبدل حرارتی هواساز
  • کانال و دمپر هواساز
  • نمای شماتیک ساختمان داخلی هواساز

هر نوع هواسازی در هر ابعادی که باشد برای تامین سرمایش، گرمایش و تنظیم دما و رطوبت، نیاز به اجزای گوناگونی دارد تا میزان عملکرد دستگاه را کامل نماید.

 

جنس بدنه ی سیستم های تهویه صنعتی

یکی از اجزای اصلی بدنه هواکش است که اغلب از ورق های فولاد گالوانیزه تولید می شوند. چارچوبی که بدنه بر روی آن سوار می شود نیز معمولا از جنس آلومینیوم می باشد. کانال و دمپر سیستم های تهویه صنعتی: این بخش یکی از مهمترین اجزای در کنترل هوایی که از هواساز خارج می شود است. دمپر ها معمولا از نوع تیغه ای هستند و با تغییر دادن زاویه می توانند میزان هوا را در قسمت سرد و گرم کنترل کنند. کویل سرمایشی سیستم های تهویه صنعتی: در این قسمت که شامل لوله هایی با شکلی خاص می باشد، آب سرد شده ارسالی از چیلر یونیت جریان می یابد و سیستم سرمایشی جریان پیدا می کند. کویل گرمایشی سیستم های تهویه صنعتی: در این قسمت، آب گرم از بویلر منتقل می شود و هوای مطبوع و گرمی تولید می شود.

 

انواع مختلف فیلترهای سیستم های تهویه صنعتی

اولین بخشی که از ورودی هوا به داخل دستگاه، قسمت فیلتر هواساز است. که انواع غبار و ذرات گرفته شده و هوای ورودی تا میزان زیادی بسته به نوع فیلتر پاکسازی و تصفیه می شود. از انواع مختلف این فیلتر ها می توان به پیش فیلتر های آلومینیومی قابل شستشو، فیلتر های کیسه ای اشاره کرد. موتور و فن سیستم های تهویه صنعتی: از مهم ترین قسمت سیستم های هواساز یا همان هوارسان است. قسمت های مختلف هواساز فن های آکسیال، بکوارد، پلاگ فن و سایر موارد می باشد که هر بخشی دارای قابلیت های منحصر به فردی است. تجهیزات رطوبت زنی سیستم های تهویه صنعتی: این بخش از هوارسان ها مربوط به کنترل میزان کیفیت هوا است. تجهیزات فوق دارای انواع مختلفی هستند که سه مدل از آن ها را به اختصار بیان کرده ایم:

 

تجهیزات سیستم های تهویه صنعتی

چیلر هواساز اگزاست فن یونیت هیتر بویلر فن کویل ایرواشر اکونوپک پکیج یونیت هود و …

 

مهم ترین مزایا و کاربرد سیستم های تهویه در محیط صنعتی

یکی از مهم ترین مزایای تهویه مطبوع صنعتی، بهبود راندمان انرژی دستگاه ها و کل کارخانه می باشد. اگر تمهیدات لازم برای طراحی دستگاه های استاندارد صورت گیرد مصرف انرژی، مصرف آب و برق و سوخت در حد بهینه ایتنظیم میگردد. این موارد، در نهایت به نفع کارخانه خواهد بود.

 

نحوه عملکرد سیستم های تهویه صنعتی

نحوه عملکرد سيستم های تهويه به این صورت است که در درون این دستگاه ها اجزای مختلفی همچون کویل های فلزی، فیلتر های هوا، موتور و فن وجود دارد که هرکدام قسمتی از فرایند کاری تهویه هوا را انجام می دهند.

لایه بیرونی این دستگاه از ورق گالوانیزه ساخته شده است. کویل آب گرم با بخار آب و کویل آب سرد به وسیله گاز مبرد تغذیه می شود. هوای گرم یا سرد به وسیله فن از کویل ها به کانال های انتقال سیستم رفته و در ساختمان پخش میشود.

 

در انتخاب سیستم های تهويه به چه مواردی باید توجه داشت؟

در انتخاب سيستم های تهويه باید به میزان هوادهی که با در نظر گرفتن حجم هوای محیط و کاربری آن مشخص می شود توجه داشت. عواملی که در میزان قدرت فن موثر است میزان ظرفیت حرارتی و برودتی که تعیین‌کننده سطح تماس کویل حرارتی و برودتی هواساز می باشد که تاثیر بسزایی روی قدرت فن خواهد داشت. فشار فن با طول کانال‌کشی و نوع فیلترهای به‌کار رفته در سيستم های تهويه فرق می کند و شامل دو پارامتر افت فشار خارجی دریچه‌های خروجی هوا و نیز افت فشار داخلی مربوط به کویل، فن و فیلترهای هواکش است. پس با این حساب فشار فن باید به اندازه کافی باشد.

 

محل نصب هواکش

هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی، به محل نصب و قرارگیری هواکش ها حتماً باید دقت داشت. هواکش ها عموماً روی سقف،‌ در دیوار و یا داخل مجراهای مخصوص قرار می گیرند.

انتخاب بهترین نقطه برای نصب هواکش بسته به جریان و الگو گردش هوا در محیط شما دارد. برای انتخاب بهترین مکان، باید نقشه ساختمان را به دقت بررسی کنید، مسیر گردش هوا را شناسایی کرده و بهترین نقطه برای ایجاد جریان هوا را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید اصول تهویه سالن مرغداری ها در زمستان را در اینجا مشاهده نمایید.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *