احداث مرغداری صنعتی؛ اقدامات لازم برای راه اندازی

احداث مرغداری

بسیاری از افرادی که قصد پرورش مرغ و احداث یک مرغداری صنعتی را دارند، در ابتدا ممکن است تصور درستی از سالن مرغداری نداشته باشند. در واقع ساخت سالن مرغداری با چالش‌های زیادی مواجه است و طبعا با در اختیار داشتن یک سالن استاندارد پروش مرغ، راه موفقیت در این فعالیت هموارتر خواهد شد. روش ساخت یک سالن مرغداری چگونه است؟ به طور کلی سالن مرغداری چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ در ادامه مطلب از سایت الوند با ما همراه باشید.

 

تعریف مرغداری

مرغداری یکی از صنایعی است که در آن به پرورش طیوری مثل مرغ می‌پردازند و از تولیدات آن از جمله گوشت و تخم‌مرغ استفاده می‌کنند. پرورش مرغ یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که برای تامین پروتئین حیوانی صورت می‌گیرد و توجه به آن بسیار حائز اهمیت است. گوشت مرغ و سایر طیور مثل بوقلمون و همچنین تخم‌مرغ، از غذاهاى متداول و ارزان‌ قيمتی هستند که بخش عمده‌ای از سبد غذایی مردم را تشکیل می‌دهد.

تعریف مرغداری
تعریف مرغداری

از لحاظ علم تغذیه، مرغ و تخم مرغ یکی از غذاهای مناسب براى افراد جامعه است که به راحتی و در سریع ترین زمان پخته می‌شود و اماده استفاده قرار می‌گیرد. امروزه باتوجه به نیاز مردم به گوشت مرغ، مرغداری‌ها در اشکال بزرگی ساخته و پرورش مرغ از حالت سنتی به صنعتی تغییر پیدا کرده است.

 

ملزوماتی درباره سالن احداث مرغداری صنعتی

احداث سالن برای پرورش مرغ ملزومات چندان پیچیده‌ای ندارد. هر کجا که بتوان یک محیط سر پوشیده ایجاد کرد و تاسیسات آب و برق در دسترس باشد میتوان یک مرغداری را راه‌اندازی کرد. اما برای موفقیت در این حرفه، نکات زیادی وجود دارد که در هنگام ساخت سالن مرغداری باید به آنها توجه کرد.

ملزوماتی درباره سالن احداث مرغداری صنعتی
ملزوماتی درباره سالن احداث مرغداری صنعتی

نکاتی مثل، نوع زمین و محل جغرافیایی مرغداری، سازه‌ی مرغداری، دسترسی به راه‌ های ارتباطی و اخذ مجوز احداث مرغداری از جمله مسائلی هستند که باید مد نظر قرار بگیرند. همچنین برخی از امکانات داخلی مثل سیستم گرمایشی، سرمایشی و تهویه هوا جزء الزامات یک سالن پرورش مرغ است. از این رو ما سعی می‌کنیم تمامی مسائل مربوط به راه اندازی سالن یک مرغداری را مورد بررسی قرار بدهیم، همراه ما باشید.

 

اولویت استان ها

از نظر آب و هوا و جهت تعيين يك اقليم مناسب براي پرورش مرغ بايد گفت كه با توجه به بسته بودن سيستم پرورش و قابل كنترل بودن آن پرورش اين حيوان تقريباً‌ در تمامي نقاط امكان ‌پذير مي باشد و به بيان ديگر در هر ناحيه‌اي كه امکانات زيربنائي مناسب از قبيل: آب، برق، سيستمهاي ارتباطي و … وجود دارد، پرورش مرغ امكان پذير است. همچنين تاثيرات آب و هوايي و تغييرات دمايي در يك منطقه را مي‌توان با بكارگيري تمهيدات ويژه و امكانات مناسب كنترل نموده و از تاثيرات سوء‌ آنها بر روي نتيجه قابل انتظار جلوگيري كرد.

 

انتخاب زمین برای احداث مرغداری صنعتی

جهت انتخاب زمين مناسب براي اجرا بايستي مواردي از قبيل: در دسترس بودن امکانات رفاهي مانند جاده هاي ارتباطي مناسب، نزديکي برق، آب و … را مد نظر قرار داد و حتي الامکان سعي نمود تا زمين مورد نظر به گونه اي انتخاب گردد که سرمايه گذار جهت آماده سازي آن و تهيه امکانات کمترين هزينه را متحمل گردد. ضمن اينکه مکان مورد نظر بايستي داراي حداقل ضوابط جهاد کشاورزي جهت اجراي پروژه باشد که برخي از اين ضوابط عبارت اند از:

انتخاب زمین برای احداث مرغداری صنعتی
انتخاب زمین برای احداث مرغداری صنعتی

1- داشتن حداقل فاصله يک کيلومتر با مراکز نگهداري دام و ماکيان گوشتي 2- داشتن حداقل فاصله دو کيلومتر با مراکز نگهداري دام و ماکيان داشتي 3- داشتن حداقل فاصله دو الي سه کيلومتري با مناطق مسکوني و مواردي از اين قبيل که جهت احراز استعلام مثبت و صدور اجازه فعاليت از سوي سازمانهاي ذيربط لازم مي باشد.

 

تامین سرمایه لازم برای احداث مرغداری صنعتی

شما باید به اندازه ای سرمایه داشته باشید تا هم بتوانید زمین یا ساختمان مورد نظر را تجهیز کنید و هم هزینه آب، برق، گاز، نیروی کار و غذا و داروی مرغ ها را بپردازید. با توجه به بازار فعلی و نوسانات شدید آن امکان تغییر میزان سرمایه وجود دارد، ولی هر چه سرمایه بیشتری در اختیار داشته باشید راحتتر می توانید کار را پیش ببرید.

 

ساختمان مرغداری

جهت نگهداری و پرورش مرغ عموماٌ سالنهای بسته ای در نظر گرفته می شوند که در طراحی آنها می توان شیوه های گوناگونی را به کار گرفت. هم اکنون یکی از رایج ترین مدلهای طراحی و ساخت سالنهای مرغداری، سالنهای بدون پنجره یا اصطلاحا window less می باشند که در این نوع ساختمان کمترین میزان پنجره بکار رفته و معمولا هواکشهای بسیار بزرگ به همراه پدهائی که در دیواره های جانبی قرار می گیرند که وظیفه تامین هوای مورد نیاز را به عهده دارند.

 

توجه به دما و رطوبت در احداث مرغداری صنعتی

دما و رطوبت مرغداری بنابر شرایط آب و هوایی هر منطقه باید تنظیم شود و در یک مقدار ثابت نگهداری شود. رعایت اصول صحیح ساختمان‌سازی و عایق بندی سقف و دیوارها و همچنین نصب انواع تجهیزات و امکانات سرمایشی، گرمایشی و تهویه میتواند این فاکتورها را در یک میزان استاندارد حفظ کند.

توجه به دما و رطوبت در احداث مرغداری صنعتی
توجه به دما و رطوبت در احداث مرغداری صنعتی

باتوجه به شرایط محیطی و البته سیاست‌های صاحبان مرغداری‌ها، می توان از مصالح مختلفی در ساخت ساختمان مرغداری استفاده کرد. البته در این امر توجه به برخی نکات مثل تعداد طیور و دائمی یا موقتی بودن مرغداری نیز اهمیت دارد.

 

رعایت بهداشت در احداث مرغداری صنعتی

شستشو و ضدعفونی كردن سالن های مرغداری، شستشو و ضدعفونی لوازم و تجهیزات و پاكسازی و شستشو و ضد عفونی محوطه فراموش نشود. شبكه آبرسانی هم باید شستشو و ضد عفونی شود.

 

ابزار آلات گرمایشی و سرمایشی

ابزارآلات گرمایشی و سرمایشی و تکنولوژیک (ماشین‌آلات) از دیگر ملزومات احداث آن است. همه این امکانات بسیار هزینه‌بر هستند و عدم تهیه هرکدام از آن‌ها ایجاد واحد صنعتی را متوقف می‌کند. هرچند قبل از عملیات کلنگانی، نیاز به گرفتن مجوزهایی است که در بعضی واحدها هزینه کسب آن‌ها بسیار زیاد است؛ مثلا مجوز یک واحد مرغداری صنعتی ۲۰ هزار قطعه‌ای ۲ تا ۳ میلیون تومان هزینه دارد.

ابزار آلات گرمایشی و سرمایشی
ابزار آلات گرمایشی و سرمایشی

هر واحد صنعتی بسته به نوع تولید و حجم تولیدات، به مقداری زمین نیاز دارد. به ‌عنوان ‌مثال اگر کسی بخواهد یک واحد مرغداری صنعتی احداث کند، حتما باید در خارج از شهر زمین تهیه کند و دیگر اینکه به مراجعه‌ کنندگانی که کمتر از ۱ هکتار زمین داشته باشند، اصلا مجوز داده نمی‌شود.

 

سقف سالنهای پرورش

شکل و طرح سقف سالن های پرورش اهمیت زیادی دارد و ضروری است و براساس شرایط اقلیمی، شیوه معماری و مصالح موجود در منطقه، طراحی و ساخته شوند.

سقف سالنهای پرورش
سقف سالنهای پرورش

معمولاً سقف ها به صورت طاق قوسی، سقف صاف، سوله و خرپا با استفاده از مصالحی همچون آجر، ورق آهنی، تیرآهن، ایرانیت سیمانی و بتون احداث میشود. ارتفاع سقف مرغداری های گوشتی را معمولاً در اقلیم سرد از 2/20 تا 2/40 متر و در اقلیم گرم از 2/60 تا 2/80 متر در قسمت بغل دیوار در نظر میگیرند.

 

سیستم روشنایی در احداث مرغداری صنعتی

سیستم روشنایی مرغداری نیز یکی دیگر از تجهیزات لازم برای لانه است. چندین نوع منبع نوری برای ‌‌جوجه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که رایج ترین آن‌ها انواع فلورسنت، تنگستن و LED است.

سیستم روشنایی در احداث مرغداری صنعتی
سیستم روشنایی در احداث مرغداری صنعتی

لامپ‌های تنگستن دامنه طیف نوری خوبی داشته اما بازده انرژی خوبی ندارند و در فصول گرم باعث افزایش گرمای لانه می‌شوند. بنابراین LEDها بهترین گزینه برای روشنایی مرغداری‌ها است.

مقالات مرتبط
6 نظر

[…] آمادگی حضور فیزیکی در عملیات کاری و پرورشی طرح خود، چه احداث مرغداری و یا دامداری را نداشته باشیم؛ میزان موفقیت و سودآوری […]

[…] مهمترین سیستم ها و روش های تهویه در احداث مرغداری صنعتی و سنتی می‌توان تهویه طبیعی، تهویه طولی، تهویه عرضی، […]

[…] از رایج ترین سیستم های گرمایشی در احداث مرغداری صنعتی و سالن مرغداری‌ها، جت هیتر مرغداری می‌باشد که در سالن […]

parsa.k.e

سلام
باتشکر❤

رضا میراثی

لطفا در مورد هزینه ها بیشتر صحبت کنید.

ممنون از شما

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *