فیسالیس گلخانه ای؛ خواص و موارد مصرف فیسالیس

فیسالیس گلخانه ای؛ خواص و موارد مصرف فیسالیس

گیاه فیسالیس گلخانه ای

عروسک پشت پرده یا کاکنج با نام علمی فیسالیس و نام انگلیسی Physalis ترکیبی از طعم میوه‌های توت فرنگی، گیلاس، کیوی و آناناس است و از این جهت جزء میوهای منحصر به فرد محسوب می شود. این گیاه از خانواده بادنجانیان (Solanaceae) که میوه فیسالیس رسیده آن جنبه خوراکی، دارویی و صنعتی دارد.در این مقاله از الوند به کاشت فیسالیس گلخانه ای می پردازیم که دارای انواع یکساله و چندساله نیز می باشد و از ارتفاعی حدود 100 سانتیمتر برخوردار است. فیسالیس از گیاهان بومی مناطق معتدل گرم و نیمه گرمسیری به ویژه کشور مکزیک می باشد و از آنجا به سراسر اروپا انتشار یافته است. میوه فیسالیس منبع آنتی‌ اکسیدان و سرشار از ویتامینهای A، E، F، B و ویتامین C است. این سبزی میوه‌ای، جزء پنج سبزی برتر مکزیک محسوب می شود و به طور متوسط هر مکزیکی در سال، 5/3 کیلوگرم از آن را مصرف می کند. فیسالیس که به گیلاس زمینی نیز شهرت دارد، دارای بافتی همچون گوجه فرنگی می باشد. در کشورهایی مانند ترکیه، کاشت فیسالیس گلخانه ی از جایگاه ویژه ای در زمینه صادرات برخوردار است. فیسالیس در ایران به عروسک پشت پرده نیز معروف است و در کشورهای همسایه به نام های گیلاس زمینی و فانوس چینی نیز شناخته می شود.

کاشت فیسالیس گلخانه ای

شیوه کاشت فیسالیس گلخانه ای همچون سایر گیاهان این خانواده به صورت انتقال نشا می باشد. از زمان کاشت تا نمو اولین میوه حدود 90 روز طول می کشد. بهترین زمان کاشت در اواخر تابستان تا اوایل پائیز می باشد. در برخی از مناطق، این محصول تا 4 بار در سال کشت می شود. جوانه گل پس از 40 روز ظاهر می شود و اولین میوه پس از 80 روز ظاهر می گردد. در مناطق عاری از یخ زدگی، گلدهی 3-2 بار در طول سال اتفاق می افتد.

نیازهای اکولوژیک فیسالیس گلخانه ای

زمان کاشت از اواسط اسفندماه تا اواخر فروردین ماه است. بذر را در سینی نشا بکارید و بعد از 35تا 40 روز به زمین اصلی انتقال دهید. فیسالیس را می توان در تمامی فصول سال در گلخانه کشت نمود. بعد از کاشت جوانه زنی به سرعت انجام میگیرد. برای کاشت به موارد زیر دقت کنید:

1- خاک

از لحاظ بافت خاک، خاک سبک لومی شنی با pH بین 8 – 5/4 است. همچون سایر گیاهان این خانواده نسبت به EC بالاتر از 4 نیز متحمل است. تغذیه گیاهی جهت افزایش تولید بسیار ضروری است. اما نسبت به خاک های فقیر نیز متحمل می باشد.

2- کود دهی

همانطور که گفته شد این گیاه نسبت به گیاهان هم خانواده خود کم توقع تر می‌باشد. به طوری که میزان کود نیتروژن مصرفی برای یک هکتار ۲۴۰ – ۱۲۰ کیلوگرم و میزان فسفر مصرفی برای یک هکتار ۱۵۰ -۶۰ کیلوگرم می‌باشد. همچنین در خاک‌ های لومی شنی برای افزایش عملکرد، مصرف ۱۸۰ – ۹۰ کیلوگرم کود کامل در هکتار و محلول پاشی پتاسیم کلراید ۱% قبل و بعد از شکوفه دهی توصیه می‌شود.

3- آبیاری

نیاز این گیاه به آبیاری، در طول فصل رشد بالا است، اما در زمان تولید میوه، نیاز آبی کمتری داشته و در پایان دوره تولید، از آبیاری بی نیاز می گردد. در هر صورت، برای 1000 متر مربع گلخانه فیسالیس، 5/1 مترمکعب در روز آب نیاز است. در هر دوره کشت برای هر 1000 مترمربع، به طور متوسط 8-7 مترمکعب آب نیاز است.

نور و دمای مناسب برای کاشت فیسالیس گلخانه ای

صفر فیزیولوژیک این گیاه، 3/6 درجه سانتیگراد است. اولین جوانه های گل در 5/5 درجه ظاهر می شوند و میوه دهی در 5/10 درجه اتفاق می افتد. دمای مناسب جوانه زنی دانه فیسالیس، 21 درجه سانتیگراد (ظرف10 ساعت) و یا 32 درجه (ظرف 14ساعت) می باشد. اگر دمای خاک برای جوانه زنی، 25درجه سانتیگراد باشد، مناسب ترین دما تلقی می گردد.

آفات و بیماریها در کاشت فیسالیس گلخانه ای

فیسالیس به طور اختصاصی فاقد بیماری یا آفت می باشد. اما مهمترین آفات آن همان آفات و بیماریهای مشترک گوجه و فلفل مانند شته، مگس سفید، مینوز و کنه تار عنکبوتی می باشد.

نحوه برداشت میوه فیسالیس گلخانه ای

80 تا 110 روز طول می کشد تا میوه به بلوغ برسد. بعد ازرسیدن میوه، پوسته شروع به افتادن می کند و میوه به بلوغ ادامه می دهد و رنگ آن از سبز به نارنجی تغییر می کند. میوه را زمانی می توان برداشت کرد که طمع خود را کامل گرفته باشد. میوه بالغ شده را می توان چند روز (3تا7)روز بدون یخچال نگه داری کرد. فیسالیس را فقط به صورت رسیده بخورید، میوه کال آن باعث سردرد می شود، توجه داشته باشید که پوشش این میوه سمی است.

طریقه مصرف میوه فیسالیس گلخانه ای

  1. فیسالیس را می توان در سالاد های میوه، شربت ها و یا در مربا ها استفاده کنید.
  2. فیسالیس ها را می توان در تهیه میان وعده ها مثل پودینگ ها، سس ها، مرباها، ژله ها و بستنی اضافه کرد.
  3. فیسالیس را میتوان مثل کشمش خشک شده مصرف کرد.

فیسالیس در مصارف صنعتی

از روغن و چربی این میوه برای استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی و تولید لوسیونهای بهداشتی استفاده می گردد. اگرچه روغن موجود در ترکیبات استروئیدی آن، ظرفیت ترکیب آن را با روغن های دیگر مانند روغن خرما و نارگیل جهت مصرف خوراکی بالا برده است.

فیسالیس در مصارف خوراکی

علاوه بر تازه خوری، در اغلب کشورهای اروپایی از محصول فیسالیس به صورت فرآوری شده در شکلهای کشمش، میوه خشک، ژله، تهیه سس سالسا، مربا، کمپوت، مارمالاد و بستنی کوکتل میوه استفاده می شود.

فیسالیس در مصارف دارویی

از آب میوه آن، برای درمان آبسه، سرفه و رفع تب و گلودرد استفاده می شود. همچنین کاسه گل پخته شده آن برای درمان دیابت، جوشانده مناسبی است. از ریشه این گیاه نیز برای درمان مشکلات ادراری و التهابات پوستی و دفع اسیداوریک، نقرس، درمان آرتروز، بواسیر، هپاتیت، برونشیت و تقویت کبد استفاده می شود.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *