کاشت گلخانه ای و بررسی شیوه کاشت محصولات گلخانه ای

گلخانه یکی از راه حل های مدرن برای مبارزه با سرما، گرما و کم آبی می باشد و در بسیاری از کشور های قطبی یا کشور های استوایی که دارای آب و هوای سرد یا گرم هستند و یا با مشکل کم آبی رو به رو هستند، احداث گلخانه می تواند بهترین گزینه برای تولید میوه و سبزیجات و کاشت محصولات گلخانه ای در این مناطق باشد. البته سالیان زیادی است که در کشور های اروپایی و غربی فرهنگ مصرف میوه گلخانه ای جا افتاده است زیرا میوه های گلخانه ای نسبت به میوه های زمین زراعی سالم تر و طبیعی تر هستند و برای رشد آنها از هیچ گونه کود یا سم شیمیایی استفاده نمی شود. در حالی که میوه های زمین زراعی خیلی سریع آفت می گیرند و در معرض نور مستقیم آفتاب، گرما و سرمای بیش از حد دچار سرمازدگی یا گرمازدگی می شوند.

تاریخچه گلخانه و محصولات گلخانه ای

ایده کشت گیاهان زراعی در مناطق تحت کنترل محیطی از زمان روم وجود دارد. تبرئوس امپراتور روم، روزانه سبزیجاتی مانند خیار می خورد. باغبان رومی از روش های مصنوعی (شبیه به سیستم گلخانه ای) استفاده می کردند که در هر روز از سال به آن دسترسی داشته باشند. خیارها در چرخ دستی کشت شده بودند که روزانه در معرض خورشید قرار می گرفتند و سپس در شب به داخل می بردند تا گرم باشند. اولین توصیف گلخانه گرم از Sanga Yorok است، یک رساله در مورد دامداری توسط یک پزشک سلطنتی از سلسله چسون کره در طول 1450s جمع آوری شد. این رساله حاوی دستورالعمل های دقیق برای ساختن گلخانه ای است که قادر به کاشت سبزیجات، تحویل گل ها و رسیدن میوه در یک محیط مصنوعی گرم، با استفاده از Ondol، سیستم گرمایش سنتی کره ای، برای حفظ حرارت و رطوبت است. مفهوم گلخانه ها نیز در هلند و سپس انگلستان در قرن هفدهم همراه با گیاهان ظاهر شد. برخی از این تلاش های اولیه نیازمند مقدار زیادی کار برای بستن در شب و یا همگام سازی با زمستان است. مشکلات گرمای کافی و متعادل در این گلخانه های اولیه وجود دارد. امروزه هلند دارای بسیاری از بزرگترین گلخانه های جهان است، برخی از آنها بسیار وسیع هستند که هر سال می توانند میلیون ها سبزی را تولید کنند. آزمایشات با طراحی گلخانه ها در طول قرن هفدهم در اروپا زمانی که تکنولوژی بهبود شیشه و روش های ساختمانی را بهبود بخشید ادامه یافت.

نحوه کاشت خیار گلخانه ای

پس از انتخاب بذر باید فکر نحوه کشت باشید. به طور کلی در مقابل شما دو راه برای کشت بذر قرار دارد. یکی کشت مستقیم و کشت به صورت خزانه که از این دو راه به خاطر صرفه جویی در استفاده از امکانات گلخانه ای و مراقبت بیشتر و بهتر تا جوانه زدن٬ بهتر است از کشت در خزانه بهره گیری کنید. برای کشت مستقیم زمین باید رطوبت کافی داشته و به اصطلاح گاورو باشد و بهتر است زیر و روی بذر به مقدار مورد نیاز بیته موس ریخته شود.

بهترین خاک برای کاشت خیار گلخانه ای

بهترین خاک برای کشت در گلدانهای نشاء ماده ای طبیعی به نام بیته موس می باشد، که در بازار انواع خارجی و ایرانی آن یافت می شود. اگر محل قرار گرفتن سینی نشاء دارای ۳۰ درجه سانتی گراد حرارت بوده و نور و رطوبت کافی وجود داشته باشد، پس از ۵ تا ۷ روز بذر جوانه می زند و چنانچه شرایط مناسب نبوده و عوامل نور و گرما و رطوبت به صورت دلخواه نباشد، اولا در زمان جوانه زنی تاخیر ایجاد می شود و ثانیا در جریان رشد گیاه نیز اختلالاتی پدیدار خواهد شد. توصیه می شود این نوع بذرها را به علت گرانی آنها ۲۴ ساعت قبل از کاشت در زمین و یا گلدان در یک پارچه نخی و یا پنبه ای در دمای ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری کنید. باید دقت کنید قبل از این کار بذرها ابتدا در آب ولرم خیسانده شوند. از طرفی باید مراقبت های لازم را به عمل آورید تا گیاه جوان بدون آفت و بیماری به زمین منتقل شود.

انتقال نشاء خیار گلخانه ای به زمین اصلی

وقتی بذرها سبز شدند و رشد کافی نمودند باید آنها را به زمین گلخانه منتقل کنید. برای این منظور حفره هایی که با فاصله معین و بر اساس تراکم بوته در متر مربع محاسبه شده است، بر روی بسترها تعبیه می کنید که دقیقا به اندازه حجم خاک گلدانهای سینی نشاء می باشد. آنگاه با احتیاط کامل نشاء را همراه با خاک گلدان از گلدانها جدا کرده و در حفره ها قرار می دهید. در اینجا باید مراقب باشید تا به ریشه ها آسیبی وارد نیاید. بعد از انتقال نشاء به زمین آبیاری را شروع می کنید. به یاد داشته باشید مدت قرار گرفتن نشاء در گلدان نباید از حد معمول کند. زیرا در این صورت است که ریشه به علت حجم کم خاک دچار مشکل شده و از رشد طبیعی باز می ماند و در نتیجه گیاه از ابتدا ضعیف خواهد بود و پس از آن هم رشد درستی نخواهد داشت.

آبیاری اولیه در کاشت خیار گلخانه ای

برای آبیاری گلخانه بهتر است از سیستم تحت فشار به صورت قطره ای استفاده کنید. در این روش که بهترین نوع آن استفاده از نوارهای آبیاری است که از حدر رفتن آب جلوگیری می کند. بر اساس برنامه ای منظم به آبیاری گیاه خواهید پرداخت. زیرا آبیاری به صورت سنتی ضمن بالا بردن مصرف آب و همچنین رطوبت گلخانه مواد غذایی در خاک را شسته و دسترسی ریشه را به این مواد کم کرده. شایان ذکر است که آبیاری گیاه بر اساس سن گیاه، بافت خاک و زمان مصرف متفاوت است. برای مثال می توان گفت که خاک در زمستان به آب کمتری نیازمند است تا در فصل تابستان. ولی در هر صورت باید به طور یکنواخت و دوره های منظم آبیاری کرد. و مسلما در خاک های سبک مقدار آبیاری کمتر و فاصله زمانی بین آن نیز کمتر خواهد بود. توصیه می شود در هنگام آبیاری زمین را برای مدت طولانی به حالت اشباع قرار ندهید و حتما رطوبت ۲۵ درصدی را در فاصله دو آبیاری رعایت نمایید. به عبارت دیگر برای تناوب آبیاری٬ زمانی اقدام به آبیاری نمایید که رطوبت خاک به ۲۵٪ رسیده باشد. ضمنا این را هم بدانید که گیاه خیار در زمانی که به گل دهی می رسد نیاز بیشتری به آب دارد.

هرس اولیه خیار گلخانه ای

در بوته خیار تا زمانی که ارتفاع گیاه به ۳۰ سانتی متر نرسیده هیچگونه هرسی را انجام نمی دهید. اما پس از اینکه بوته به ارتفاع ۳۰ سانتی متری رسید شاخه های فرعی و میوه و گلهای آن را به تدریج حذف می کنید. با این کار به گیاه اجازه می دهید که تمام انرژی تولیدی توسط گیاه صرف رشد ساقه و برگهای اولیه شود و بدین وسیله گیاه قوی و شاداب باشد. از ارتفاع ۳۰ سانتی متر به بعد شاخه های فرعی را حذف کنید ولی با توجه به فصل کاشت و نظر برخی کارشناسان و کشاورزان با سابقه برخی به شاخه های فرعی اجازه می دهند رشد نمایند و بر اساس واریته و فصل کاشت طول شاخه های فرعی را تنظیم می کنند. قابل ذکر است که در فصل بهار جوانه انتهایی شاخه های فرعی را بعد از ظهور برگ پنجم حذف می کنند. به یاد داشته باشید که هرس اولیه گیاه تاثیر مستقیم و بسیار خوبی در رشد و بار دهی بوته خواهد داشت. البته مشروط بر اینکه به طور صحیح و اصولی انجام گیرد.

برداشت محصول خیار

از مواردی که باید در انجام آن دقت بسیاری کرد تا آسیبی به گیاه وارد نشود نحوه چیدن خیار از بوته است. که به دلایلی با اهمیت است شیوه اصولی و صحیح چیدن خیار از بوته این است که آن را به سمت بالا کشیده تا بدین وسیله از ساقه جدا شود. این عمل باعث می شود که بقایا یا دنباله میوه بر روی ساقه باقی نماند زیرا باقی ماندن این قسمت بر روی ساقه باعث پوسیدگی ساقه می شود و از طرفی دنباله میوه علاوه بر اینکه وزن میوه را سنگین تر می کند باعث جلوگیری از نرم شدن سریع میوه هم می شود.

پایین کشی بوته ای در کاشت خیار گلخانه ای

زمانی که بوته ها به سقف مفید گلخانه می رسند باید پائین کشیده شوند. نکته ای که در این دوره حائز اهمیت است هرس برگهای فرسوده تر و پیر تر در طول دوره برداشت است. به طوری که هنگام پائین کشیدن بوته برگهای پائینی ضمن اینکه عمر خود را سپری کرده اند، تعداد کمی نیز برای هرس کردن باقی مانده باشد. باید همواره به یاد داشته باشید که هرس برگهای فرسوده در هر نوبت نباید بیش از ۳ برگ در بوته باشد و حداقل ۱۸ تا ۲۵ برگ روی بوته باقی بماند. هرس برگ های فرسوده باید در طول دوره و به تناوب انجام گیرد که در هنگام پائین کشی مشکلی پیش نیاید.

کاشت فلفل دلمه ای گلخانه ای

فلفل دلمه ای نیز یکی از پرمصرف ترین سبزی ها و از پر فروش ترین محصولات گلخانه ای می باشد. که در اکثر خانه ها و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرد. فلفل دلمه معمولا در سه رنگ سبز، قرمز و زرد و نارنجی می روید و برای کاشت فلفل دلمه اکثرا از نشاء آن استفاده می کنند زیرا بذر این سبزی شش هفته پس از کاشت جوانه می دهد.

کاشت فلفل دلمه ای به روش نشاء

در تولید محصول فلفل دلمه ای استفاده از روش نشاء نسبت به روش کشت مستقیم بذر بهتر است. بذرهای جوان تازه برداشت شده فلفل، به مدت ۶ هفته در خواب به سر می برند و بعد از آن شرایط برای جوانه زنی مناسب می گردد. جوانه زنی بذر در دمای پایین تر از ۲۵ درجه سانتی گراد و جوانه زنی گیاه نیز در دمای بین ۹ الی ۱۰ درجه سانتی اتفاق می افتد. کشت بذر فلفل دلمه ای در اواخر ماه آبان صورت می گیرد و عمق کشت بذر آن در خزانه باید بین ۱٫۵ تا ۲ سانتی متر باشد. بذر فلفل دلمه ای باید در مدت زمانی بین یک هفته تا ۱۰ روز شروع به سبز شدن نماید. مدت زمان تهیه نشاء نیز معمولا بین ۱۰ تا ۱۲ هفته متغیر است. کشت بذرها در خزانه در میان پیت ماس در دمای ۲۵ الی ۲۶ درجه سانتی گراد انجام می شود. شایان ذکر است انبار کردن بذر به میزان ۴۰ تا ۷۰ درصد موجب افزایش جوانه زنی می شود. زمانی که اولین جوانه گل ظاهر گردید باید نشاء به زمین اصلی منتقل شود. در صورتی که بذر را در سینی نشاء کاشته اید، پس از گذشت ۱۰ هفته باید آن را به داخل گلدان انتقال دهید. EC خاک (هدایت الکتریکی یا میزان شوری آب) باید در حدود ۲/۵ میکروموس بر سانتی متر باشد. پس از انتقال نشاء دمای محیط باید به ۲۱ درجه کاهش یابد. همچنین نشاء ها باید هر دو روز یکبار آبیاری شوند.

زمان انتقال نشاء فلفل دلمه ای به گلخانه

در هنگام انتقال نشاء به گلخانه، گیاه فلفل دلمه ای باید حداقل در حدود ۶ تا ۷ برگ داشته باشد. تعداد بوته فلفل نیز باید در هر متر مربع به ۲ تا ۳/۵ بوته برسد. تراکم کمتر و یا بیشتر از حد مذکور موجب کاهش عملکرد و همچنین افت کیفیت محصول تولیدی خواهد شد. پس از ۳۰ روز و بعد از رشد اولین برگ حقیقی، باید کاشت عمیق نشاء صورت بگیرد، تا باعث افزایش گل در گیاه فلفل دلمه ای شود. مرطوب بودن بستر کشت در زمان انتقال نشاء مهم است. محلول های غذایی نیز باید در حدود یک روز پیش از کشت به زمین اصلی اضافه گردد.

برداشت فلفل دلمه ای گلخانه ای

معمولا از زمان گل دهی تا رنگ گرفتن میوه فلفل دلمه ای در گلخانه، ۲۲ هفته طول می کشد. از کشت نشاء تا هنگام برداشت نیز ۶ تا ۱۰ هفته زمان نیاز دارد. برداشت محصول معمولا یک بار در هفته و در بعضی اوقات تا ۳ بار انجام می شود. در واقع برداشت زمانی صورت می گیرد که رنگ میوه تا ۸۵ درصد کامل شده باشد. در طول دوره رشد، محصول بین ۷ تا ۱۲ بار برداشت می شود. برداشت فلفل دلمه ای با توجه به رنگ مورد تقاضا، از اواسط تابستان تا اواسط پائیز طول خواهد کشید. فلفل های درشت تر از محبوبیت بیشتری در بازار برخوردار هستند و برداشت آنها به وسیله یک چاقوی تیز صورت می گیرد.

کاشت توت فرنگی گلخانه ای

ریشه توت فرنگی افشان، ظریف و سطحی است و بیشتر در عمق 20 تا 30 سانتی متر خاک فعالیت می کند. کشت بدون خاک یا هیدروپونیک از جمله روش ‌هایی است که در سال ‌های اخیر طرفداران بسیاری یافته است. در این نوع کشت برای تولید محصول، به هیچ‌ وجه از خاک استفاده نمی‌شود. در این روش هیدروپونیک، بذر گیاه در یک بستر کشت بدون خاک، کاشته می‌شود و مواد ‌غذایی مورد نیاز از طریق سیستم آبیاری و به ‌صورت محلول به گیاه داده می‌شود. این نوع کشت در محیط گلخانه انجام می شود.

مراحل کاشت توت فرنگی گلخانه ای

توت فرنگی را از اواخر پاییز که در حال نیمه خواب است تا اوایل بهار قبل از بیدار شدن گیاه از خواب، می توان جابجا نمود و در محل دیگری کاشت. زمین مورد استفاده برای کاشت باید رو به جنوب باشد چون زودتر گرم می شود. در کشت گلخانه ای توت فرنگی به روش سنتی، بوته های توت فرنگی در گلدان کاشته می شوند و در خاک هایی که ریشه گیاهی دارند و از پوسته نارگیل تولید می شوند رشد می کنند. در هر گلدان چهار بوته کشت می شود که از هر بوته ۷۰۰ تا۸۰۰ گرم محصول برداشت می شود. توت فرنگی مخصوصا در دوره رسیدن میوه، به آب فراوان احتیاج دارد، در غیر این صورت میوه ها کوچک باقی می مانند. د‌ر آبیاری توت فرنگی گلخانه‌ای زمین باید به طور یکنواخت مرطوب شود‌. همچنین گلخانه را باید‌ به موقع تهویه کرد‌ و به وسیله حرارت خشک، رطوبت زیاد‌ی را کاهش د‌اد‌.

کاشت گلخانه ای هندوانه

هندوانه مانند بسیاری از گیاهان دیگر نیاز به شرایط خاص محیطی برای رشد و میوه دهی دارد. اگر شما یک گلخانه در دسترس داشته باشید، می توانید در هر زمان از سال هندوانه پرورش دهید. کاشت و پرورش هندوانه در گلخانه به شما این اجازه را می دهد که سطح درجه حرارت، نور و رطوبت مورد نیاز برای جوانه زنی و رشد گیاه را کنترل کنید. هنگامی که هندوانه به اندازه کافی رشد کرد می توان آن را به باغ یا زمین منتقل کرد یا می توان با کمک داربست آن را در گلخانه نگه داشت.

مراحل کاشت گلخانه ای هندوانه

در سینی نشا به عمق 5 سانتی متر خاک بریزید و بعد آن را مرطوب کنید. سپس سینی نشا را روی یک صفحه گرم در گلخانه قرار دهید. خاک را به مدت 24 ساعت با درجه حرارت 29 درجه سانتی گراد گرم کنید. دانه های هندوانه را در عمق 2 تا 3 سانتی متری بکارید. هر دانه هندوانه را در یکی از خانه های سینی نشا بکارید. بعد از کاشت دانه ها به آن ها نباید آب بدهید. درجه حرارت گلخانه را به مدت 2 روز در دمای 29 تا 32 درجه سانتی گراد نگه دارید. بخاری های قابل حمل به شما در رسیدن به دمای ایده آل کمک می کنند. بعد از جوانه زنی، دما را در شب در 18 درجه سانتی گراد و در روز در 22 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. این درجه حرارت را تا زمان ظاهر شدن برگ واقعی، حفظ کنید. حال به جوانه های هندوانه آب بدهید و از خشک شدن خاک جلوگیری کنید. زمانی که اولین برگ واقعی ظاهر شد به خاک کود بدهید و بعد از ظاهر شدن برگ دوم، دوباره کود دهی را انجام دهید. اگر می خواهید هندوانه را در گلخانه نگهدارید، هر نهال را به یک گلدان 5 گالنی منتقل کنید. و یک داربست محکم برای بوته هندوانه تهیه کنید تا بوته هندوانه بعد از رشد افتاده نشود. بعد از رشد هندوانه، به میزان یک یا دو قاشق به هر بوته کود بدهید. 35 تا 45 روز بعد از گل دهی، هندوانه رسیده می شود و می توانید آن را برداشت کنید.

پرورش گل رز گلخانه ای

رزهای گلخانه ای، گیاهان چند ساله ای هستند که عمر مفید آنها برای تولید گل ۶ تا ۱۰ سال است. به این خاطر در انتخاب رقم و آماده کردن خاک و بستر تولید باید دقت کافی کرد، چون اصلاح و تعویض آنها در طول تولید برای شما هزینه دار خواهد بود.

کاشت گلخانه ای گل رز

پرورش گل رز گلخانه ای در بسترهای خاکی و یا غیر خاکی انجام می گیرد. بسترهای خاکی هزینه اولیه پایینی داشته و نیاز به مدیریت دقیق ندارند در صورتیکه بسترهای غیر خاکی (هیدروپونیک) هزینه احداث بالا تری داشته احتیاج به مدیریت دقیق و کنترل دائمی دارند. در صورت سرمایه گذاری دائمی و بالا، بهتر است از بسترهای غیرخاکی استفاده گردد. اندازه بسترهای کاشت به عرض ۱۲۰ -۱۰۰ سانتیمتر و به طول حدود ۳۵متر انتخاب می شود. عرض مسیر و راهرو ها ۸۰ سانتیمتر، بهتر است بستر کاشت از نوع مرتفع انتخاب شود. در این حالت بسترها به ارتفاع حدود ۴۰ سانتیمتربالای سطح زمین با خاک مرغوب پر می شوند و ۳۰ سانتیمتر آن داخل زمین قرارمی گیرد. بطوریکه عمق بستر حداقل ۷۰ سانتیمتر باشد. خاک مناسب ترکیبی است از ۶۰ درصد خاک لومی با ۴۰ درصد مواد افزودنی مثل پیت، ماسه، پوسته بذر، پوست درختان، تراشه چوب، خاک اره، کود دامی کاملاً پوسیده که موجب اصلاح فیزیک خاک می گردد. PH بین ۵/۵ تا ۶ محیط مناسبی برای رزهای گلخانه ای است. در هر بستر ۵ ردیف با فاصله ۲۵سانتی متر از همدیگر در نظر می گیرند. که ردیف وسط حذف و به جای آن سیستم آبیاری قرار می گیرد.

تکثیر رز گلخانه ای

تکثیر گل رز از طریق قلمه و پیوند می‌باشد. برای تهیه قلمه باید گیاهان مادری در شرایط مناسب پرورش داده شوند. تهیه قلمه پس از بالغ شدن شاخه‌ها و رسیدن برگ‌ ها به اندازه نهایی انجام میگیرد. گیاهان مادری در داخل گلخانه در تمام طول سال در حال رشد دائم هستند، بنابراین می‌توان در تمام طول سال از آنها قلمه‌ های برگ دار تهیه نمود. قلمه‌ ها با یک تا سه گره برداشت شده و تنها برگ انتهایی نگه داشته می‌شود و برگهای تحتانی حذف می‌گردد. قلمه‌ ها را سپس در داخل بستر ریشه زایی قرار می‌دهند که معمولا مخلوطی از ماسه، پرلیت با دانه بندی متوسط بستر ریشه زایی قابل دسترس و مناسبی است. دمای بین ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتیگراد در محیط بستر باعث ریشه زایی بهتر قلم ه‌ها می‌گردد.

تغذیه رز گلخانه ای

در پرورش گل رز در زمان کاشت باید از کود دهی زیاد اجتناب نمود. معمولا در گلخانه‌ ها کود به صورت محلول در آب در اختیار گیاه قرار میگیرد. ازت، پتاسیم، منیزیم و آهن به طور منظم در محلول کودی استفاده می‌شود، و عناصر ریز مغذی مانند بر، مس، منگنز، مولیبدن بصورت دوره ای به محلول کودی افزوده می‌شود. نسبت کودی ppm 220:30:195 (N:P:K) برای کود دهی رزهای گلخانه ای مناسب است.

هرس و مراقبت از رز گلخانه ای

معمولا در گلخانه‌ های رز از روش بندینگ استفاده می‌گردد که این روش برای رز از جنبه فیزیولوژیکی بسیار مفید می‌باشد و باعث حفظ برگ بیشتر بر روی بوته و کمک به تجمع هورمونها در جوانه انتهای شاخه‌ های گل دهنده می‌گردد و شاخه‌ های گل دهنده بزرگتر و قویتر تولید می‌شود و میتوان عملکرد را تا ۲۰% افزایش داد. در بندینگ حذف شاخه و غنچه گیری انجام می‌شود. بندینگ را از یک الی ۲ سانتی متر بالای گره ای با جوانه قوی و در خلاف جمعیت رشد جوانه انجام می‌دهند. مراقبتهای سالانه در گلخانه‌های رز، در اوایل بهار، اواسط و اواخر بهار، اوایل تابستان و اواسط پاییز می‌باشد.

برداشت گل رز

روشهای تولید و برداشت رز در گلخانه به دو صورت پیوسته یا دوره ای است. در حالت پیوسته برداشت رزها بطور متوسط هر روز دو بار انجام می گیرد. در صورتیکه در برداشت دوره ای تمام گلها دریک مرحله برداشت می شوند و سپس به گیاهان اجازه داده می شود تا برای مرحله بعدی تولید گل بکنند. گلها زمانی که یک تا دو گلبرگ شروع به تا خوردن میکنند، برداشت می شوند. از نظر عمر گلدانی، در مرحله ای که ۲۱-۴۰ % غنچه باز شده باشد. (مرحله سوم) طول عمر طولانی تری نسبت به مرحله ای که ۱-۵ % غنچه باز شود (مرحله یک) در پی خواهد داشت. محل قطع شاخه برای برداشت گل بالای اولین برگ پنج برگچه ای از پایین شاخه است. در فصل زمستان محل برش بالای دومین برگ پنج برگچه ای انتخاب می شود. کشت گلخانه ای گوجه فرنگی کشت در گلخانه ﻣـﻲ ﺗﻮﺍﻧـﺪ ﺑـﻪ ﺻـﻮﺭﺕ ﻣﺴـﺘﻘﻴﻢ ﺑﺬﺭ ﻳﺎ ﻧﺸﺎئی ﺑﺎﺷﺪ. ﺯﻣﺎﻥ ﻛﺎﺷﺖ ﺑﺬﺭ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﻲ ﮔﻴﺮﺩ ﻛﻪ ﺩﺭﺟﻪ ﺣﺮﺍﺭﺕ ﻣﺤـﻴﻂ ﺑﺎﻻﺗـﺮ ﺍﺯ10ﺩﺭﺟـﻪ ﺳـﺎﻧﺘﻴﮕﺮﺍﺩ ﺑﺎﺷـﺪ. ﺑـﻪ ﻃـﻮﺭ ﻣﺘﻮﺳﻂ ﺩﺭ ﻫﺮ ﮔﺮﻡ ﺣﺪﻭﺩ 300 ﺑﺬﺭ ﮔﻮﺟﻪ ﻓﺮﻧﮕﻲ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﻋﻤﻮﻣﺎ ﻛﺸﺖ ﻣﺴـﺘﻘﻴﻢ ﺑﺬﺭ ﺩﺭ ﮔﻠﺨﺎﻧﻪ ﺗﻮﺻﻴﻪ ﻧﻤﻲ ﮔﺮﺩﺩ. ﻟﺬﺍ ﺍﺑﺘﺪﺍ ﺑﺎﻳﺪ ﺧﺰﺍﻧﻪ ﺑﺬﺭ ﻛﺎﺭﻱ ﺑﻮﺟﻮﺩ ﺁﻣﺪﻩ ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﻧﺸﺎئی ﺷﺪﻥ ﮔﻴﺎﻫﺎﻥ ﺑﻪ ﻣﺤﻠ ﻬﺎﻱ ﺍﺻﻠﻲ ﺍﻧـﺘﻘﺎﻝ ﻳـﺎﺑﺪ. ﻛﺸـﺖ ﮔﻮﺟـﻪ ﻓﺮﻧﮕـﻲ ﺩﺭ ﮔﻠﺨﺎﻧـﻪ ﺑـﻪ ﺻـﻮﺭﺕ ﺟـﻮﻱ ﭘﺸـﺘﻪ ﺍﻱ ﻭ ﺩﺭ ﺭﻭﺷـﻬﺎﻱ ﭘﻴﺸـﺮﻓﺘﻪ ﻣﺴﻄﺢ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺁﺑﻴﺎﺭﻱ ﻗﻄﺮﻩ ﺍﻱ ﻭ ﻳﺎ ﺑﻪ ﺭﻭﻱ ﭘﻮﺷﺸﻬﺎﻱ ﭘﻼﺳﺘﻴکی ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺁﺑﻴﺎﺭﻱ ﻗﻄﺮﻩ ﺍﻱ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﻲ ﮔﻴﺮﺩ.

گرده افشانی در کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

بوته گوجه فرنگی برای میوه دهی نیاز به گرده افشانی دارد. در کشت هوای آزاد گرده افشانی به وسیله باد و تکان خوردن بوته ها انجام می شود. ولی در گلخانه ها که فضایی بسته می باشند و امکان وزش باد وجود ندارد، تکان دادن بوته ها را با دست یا ضربه کاغذ لوله شده ای روی خوشه انجام می دهند. ولی چون این کار در سطوح وسیع هزینه بر می باشد، عمل لرزش گل ها را به وسیله دستگاه الکتریکی روی قیم ها می توان انجام داد. زمان گرده افشانی تا حدودی در تعداد و اندازه میوه ها موثر خواهد بود. گرده افشانی روزانه بین ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر در اواسط بهار و تابستان و ۱۱ صبح تا ۳ بعد از ظهر در ماه های زمستان تا اوایل بهار بسیار مناسب می باشد. در این ساعات رطوبت کم و درجه حرارت بالا می باشد.

زمان گرده افشانی گوجه فرنگی

برای انجام عمل گرده افشانی در گلخانه بهتر است دمای موجود در گلخانه بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد و رطوبت آن نیز کم باشد. در دماهای بالاتر و پایین تر از این حد تلقیح گل ها به خوبی صورت نمی گیرد که عدم تلقیح گل باعث ریزش گل خواهد شد. بنابراین دمای گلخانه در روز و در زمان گرده افشانی نباید از ۲۸ درجه سانتی گراد بالاتر و در شب از ۱۵ درجه سانتی گراد پایین تر باشد. روزهای ابری و شرایط رطوبت زیاد باعث به هم چسبیدن دانه های گرده شده و موجب تلقیح ناقص یا عدم تلقیح گل می شود. تشکیل میوه و رنگ گیری آن در بوته گوجه فرنگی تابع چند عامل مهم مواد غذایی، درجه حرارت و طول مدت روشنایی می باشد. نور خورشید به طور مستقیم در شرایط مناسب اقلیمی در رنگ و اندازه گوجه فرنگی تاثیری ندارد. معمولاً ۱۸ تا ۳۵ روز پس از تلقیح گل ها میوه ها قابل برداشت هستند. هورمون اتیلن را می توان در زمانی که هوا سرد می شود جهت رنگ گیری میوه ها استفاده کرد. زمانی که برگ های نزدیک به هر خوشه میوه حذف می شود، میوه امکان بهتری برای رنگ گیری پیدا می کند.

مراقبت از بوته های کشت شده در گلخانه

ﺑﻬﺘﺮﻳـﻦ ﺩﺭﺟـﻪ ﺣـﺮﺍﺭﺕ ﺟﻬـﺖ ﺭﺷـﺪ ﻣﻨﺎﺳـﺐ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ 24 ﺩﺭﺟـﻪ ﺳـﺎﻧﺘﻴﮕﺮﺍﺩ ﻭ ﺩﺭ ﺷﺐ17ـ 16ﺩﺭﺟﻪ ﺳﺎﻧﺘﻴﮕﺮﺍﺩ ﻣﻴﺒﺎﺷﺪ. ﺍﮔﺮ ﮔﻮﺟﻪ ﻓﺮﻧﮕـﻲ ﻭﺍﺭﺩ ﺩﻭﺭﻩ ﺭﺷـﺪ ﺯﺍﻳﺸﻲ ﮔﺮﺩﺩ ﺩﺭ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﺍﺯ27 ﺩﺭﺟﻪ ﺳﺎﻧﺘﻴﮕﺮﺍﺩ ﺭﻧﮓ ﭘﺬﻳﺮﻱ ﻣﻴﻮﻩ ﻫﺎ ﺑﻪ ﺧﻮﺑﻲ ﺻﻮﺭﺕ ﻧﻤﻲ ﮔﻴﺮﺩ ﻭ ﺩﺭ ﺑﺎﻻﺗﺮﺍﺯ 35 ﺩﺭﺟﻪ ﺳﺎﻧﺘﻴﮕﺮﺍﺩ ﻭ ﻋﻤﻞ ﻟﻘﺎﺡ ﺍﻣﻜﺎﻥ ﭘﺬﻳﺮ ﻧﻴﺴﺖ ﺍﮔـﺮ ﺩﺭﺟـﻪ ﺣـﺮﺍﺭﺕ ﺩﺭ 10 ـ 5 ﺭﻭﺯ ﻗـﺒﻞ ﺍﺯ ﺑـﺎﺯ ﺷﺪﻥ ﮔﻠﻬﺎ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺍﺯ 38 ﺩﺭﺟﻪ ﺳﺎﻧﺘﻴﮕﺮﺍﺩ ﺑﺎﺷﺪ ﻣﻴﻮﻩ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻧﻤﻲ ﮔﺮﺩﺩ. ﺍﺯ ﻟﺤﺎﻅ ﻧﻴﺎﺯ ﻧـﻮﺭﻱ ﮔﻮﺟﻪ ﻓﺮﻧﮕﻲ ﺭﻭﺯ ﺧﻨﺜﻲ ﻣﻴﺒﺎﺷﺪ. ﻳﻌﻨﻲ ﺩﺭ ﮔﻞ ﺍﻧﮕﻴﺰﻱ ﺁﻥ ﻧﻮﺭ ﺗﺄﺛﻴﺮ ﻧﺪﺍﺭﺩ. ﮔﻴﺎﻫﻲ ﺍﺳﺖ ﻧﻴﺎﺯﻣﻨﺪ ﺁﺏ ﺯﻳﺎﺩ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ ﻧﻮﻉ ﺧﺎﻙ 7 ـ 1 ﺭﻭﺯ ﻳﻜﺒﺎﺭ ﻧﻴﺎﺯﻣﻨﺪ ﺁﺑﻴﺎﺭﻱ ﺍﺳﺖ.

تغذیه و کود دهی در گوجه فرنگی گلخانه ای

نیاز گوجه فرنگی به مواد غذایی بسیار زیاد است و در خاک متوسط تا غنی از عناصری همچون فسفر، پتاسیم، کلسیم و منیزیم بیشترین میزان رشد را دارد. نیاز گوجه فرنگی به پتاسیم، کلسیم و آهن زیاد و به نیتروژن، منیزیم، فسفر، گوگرد، بر، منگنز و روی متوسط است. در خاک ضعیف از نظر کلسیم و تحت تنش آبی ناهنجاری فیزیولوژیکی پوسیدگی گلگاه دیده می شود.

نحوه هرس گوجه فرنگی گلخانه ای

در کشت ﮔﻠﺨﺎﻧﻪ ﺑﻮﺗﻪ ﻫﺎﻱ ﮔﻮﺟﻪ ﻓﺮﻧﮕﻲ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﻫﺮﺱ ﻣﻲ ﮔﺮﺩﻧﺪ. ﭘﺲ ﺍﺯ ﻛﺸﺖ ﻧﺸﺎﺀ ﻭ ﻫﺪﺍﻳﺖ ﻋﻤﻮﺩﻱ ﺑﺮ ﺭﻭﻱ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺍﺟﺎﺯﻩ ﺭﺷﺪ ﺑﻪ ﻧﺸﺎﺀ ﺩﺍﺩﻩ ﻣﻴﺸﻮﺩ. ﭘﺲ ﺍﺯ ﺭﺳﻴﺪﻥ ﺍﺭﺗﻔﺎﻉ ﺑﻮﺗﻪ ﺑﻪ 75 cm ﺗﺎ ﻳﻚ ﻣﺘﺮ ﺟﻮﺍﻧﻪ ﺍﻧﺘﻬﺎﻳﻲ ﻗﻄﻊ ﻣﻲ ﮔﺮﺩﺩ. ﭘﺲ ﺍﺯ ﻗﻄﻊ ﺟﻮﺍﻧﻪ ﺍﻧﺘﻬﺎﻳﻲ ﺷﺎﺧﻪ ﻫﺎﻱ ﻓﺮﻋﻲ ﺭﺷﺪ ﻧﻤﻮﺩﻩ ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺧﻮﺷﻪ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺷﺎﺧﻪ ﻓﺮﻋﻲ ﺍﻳﻦ ﺷﺎﺧﻪ ﻧﻴﺰ ﺍﺯ ﺍﻧﺘﻬﺎ ﺳﺮﺑﺮﺩﺍﺭﻱ ﻣﻲ ﮔﺮﺩﺩ. ﺩﺭ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺍﻣﻜﺎﻥ ﺩﺭﻳﺎﻓﺖ ﻧﻮﺭ ﺑﻪ ﺩﺍﺧﻞ ﺑﻮﺗﻪ ﻫﺎ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ ﺍﻳﻦ ﻧﻮﻉ ﻫﺮﺱ ﺑﻨﺎﻡ ﻫﺮﺱ ﺗﻚ ﺷﺎﺧﻪ ﺍﻱ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻣﻴﺒﺎﺷﺪ.

برداشت گوجه فرنگی گلخانه ای

گوجه فرنگی از جمله صیفی جاتی است که به دلایل فراوان کشت آن قابل صرفه است. زیرا این محصول در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و آن جا که به صورت اصلی وجود ندارد به صورت رب گوجه باعث خوشمزگی غذا می شود. به همین دلیل است که در کشت گوجه فرنگی واریته هایی در نظر گرفته شده است، که دقیقا با شرایط مصرف گوجه فرنگی مطابق است. گوجه فرنگی ریز در اندازه های ۵ تا ۲۰ گرمی و همین طور گوجه فرنگی هایی با وزن های تا ۲۵۰ گرم تولید شده است که به خاطر استفاده از تکنیک های جدید علاوه بر مقاومت بالا در برابر بسیاری از ویروس ها و بیماری ها، استعداد دوام و تازگی را تا مدت طولانی دارا می باشد. مهمترین عامل در برداشت گوجه فرنگی این است که گوجه فرنگی در چه زمانی رسیده است. اگر محتویات اطراف بذر، ژله ای شده باشد به نحوی که با لبه تیز چاقو قادر به جداسازی آن از بذر باشیم در این هنگام میوه گوجه فرنگی رسیده است.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *