نصب و راه اندازی جت هیتر مرغداری به چه صورت است؟

نصب جت هیتر مرغداری

در سالن های مرغداری و مزارع پرورش مرغ، بلدرچین، بوقلمون و … برای تأمین گرمای مورد نیاز پرنده ها از جت هیترها به صورت گسترده استفاده می‌شود. جت هیتر موشکی بیشتر به دلیل سهولت در نصب و استفاده، راندمان حرارتی بسیار بالا و مصرف بهینه سوخت بیشتر مورد استقبال مرغداران و کشاورزان قرار می‌گیرد. با توجه به کاربرد گسترده این نوع هیترهای گرمایشی در سالن های صنعتی در این مقاله از سایت الوند قصد داریم به توضیح مفصل در مورد نحوه نصب و راه اندازی جت هیتر در مرغداری بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

جت هیتر مرغداری چیست؟

یکی از رایج ترین سیستم های گرمایشی در احداث مرغداری صنعتی و سالن مرغداری‌ها، جت هیتر مرغداری می‌باشد که در سالن های مرغداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه به دو نوع دود کش دار و بدون دود کش تقسیم بندی می‌شود. جت هیتر دودکش دار گزینه ی مناسبی جهت استفاده در مرغداری ها به شمار می‌رود.

جت هیتر مرغداری
جت هیتر مرغداری

شاید این سوال به وجود بیاید که چرا بیشتر از جت هیتر دودکش دار در صنعت مرغداری استفاده می‌شود؟ باید بگوییم که جت هیتر های دودکش دار در حالت کلی دارای راندمان بالایی یعنی در حدود ۹۵ درصد می‌باشند. این در حالتی است که جت هیتر های بدون دودکش از راندمان کمتری برخوردارند یعنی چیزی در حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد راندمان این نوع جت هیتر ها می‌باشد. به همین علت جت هیتر های مرغداری دودکش دار کاربرد بیشتری در انواع سالن های نگهداری و پرورش مرغ دارند.

 

آشنایی با جت هیتر

برای درک بهتر جت هیتر ابتدا باید با لوازم تشکیل دهنده آن آشنایی داشته باشید. یک جت هیتر از قطعات مختلی مانند بدنه، الکتروموتور فن، تابلو برق، مدل حرارتی، شیر برقی، پمپ سوخت رسان و… تشکیل شده است. عموم جت هیتر ها بصورتی ساخته شده اند که مصرف کننده در صورت نیاز بتواند آن را باز کرده و به قطعات داخلی دسترسی داشته باشد. جت هیترها عموماً با بدنه ای از جنس استیل یا رنگی تولید می‌شوند. جنس محفظه احتراق این محصولات نیز از استیل می‌باشد؛ چرا که کوره های استیل در برابر حرارت مقاوم هستند. فن های جت هیتر از توانایی بالایی از جهت پرتاب هوا برخوردار بوده و می‌توانند با حداکثر قدرت، جریان هوای گرم ایجاد شده را به داخل سالن پرتاب کنند.

جت هیتر
جت هیتر

جت هیترها در سه نوع گازی، گازوئیلی و دوگانه سوز تولید می‌شوند. در هیترجت های گازسوز از شیر برقی برای کنترل جریان گاز استفاده می‌شود. در هیترهای گازوئیلی نیز از یک پمپ گازوئیل برای انتقال سوخت به نازل ها بهره گرفته می‌شود.

 

نحوه نصب و راه اندازی جت هیتر

جت هیترها به دو روش مختلف یعنی به صورت پرتابل و یا آویز قابل نصب می‌باشند. نحوه انتخاب هر کدام از این روش ها به فضای مرغداری بستگی دارد. در نصب پرتابل، جت هیتر بر روی پایه های مستحکم و با ارتفاع مناسب در بستر مرغداری نصب می‌شود. در حالیکه در نصب آویز، جت هیتر به صورت ثابت از سقف سالن مرغداری آویزان می‌شود.

 

نصب و راه اندازی جت هیتر بصورت سقفی

برای اجرای این حالت با اتصال زنجیر به سقف و سپس به قلاب های روی بدنه جت هیتر را می‌توان از سقف مرغداری آویزان کرد. نصب کردن جهت هیتر از سقف باعث می‌شود تا فضای سالن شما اشغال نشده و در نصب آبخوری و دانخوری هیچگونه محدودیتی بوجود نیاید.

نصب و راه اندازی جت هیتر بصورت سقفی
نصب و راه اندازی جت هیتر بصورت سقفی

درصورتی که بخواهید جت هیتر گازوئیلی را بر روی سقف آویزان کنید باید توجه کنید که منبع سوختی باید پایینتر از پمپ دستگاه قرار گیرد؛ چرا که در غیر اینصورت محصول دچار افت فشار خواهد شد و کارایی بهینه را از خود نشان نخواهد داد.

 

نصب و راه اندازی جت هیتر بر روی پایه

برای نصب جت هیتر بر روی سکوی ثابت، لازم است که از پایه های مستحکم استفاده کنید. همچنین محل قرار گیری پایه باید کاملا صاف و تراز شده باشد تا دستگاه در زمان کارکرد هیچ نوع لرزش و لغزشی نداشته باشد.

 

نکات مهم در رابطه با نصب و راه اندازی جت هیتر

1- جت هیتر مرغداری را باید در فواصل جانبی مناسب از تجهیزات موجود در سالن مرغداری نصب و راه‌اندازی کرد.

2- در زمان نظافت و تمیز کرن بستر حتما جت هیتر را خاموش کنید؛ چرا که فضولات طیور باعث تولید گازهای خطرناک مانند متان و سولفات می‌شوند و افزایش بیش از حد آنها در زمان نظات ممکن است باعث آتش سوزی در سالن مرغداری شود.

3- به طور کلی در زمان نصب جت هیتر باید دستگاه از هر طرف فاصله کافی با دیوارهای اطراف داشته باشد. رعایت حداقل یک متر فاصله با دیوار در زمان نصب جت هیتر الزامی است.

4- به هنگام نصب و راه اندازی جت هیتر مرغدارری بر خلاف دیگر هیتر نیازی به کانال کشی در ورودی و خروجی دستگاه نمی‌باشد.

جت هیتر
جت هیتر

5- هیچ نوع مانعی نباید در قسمت ورودی فن باشد. اگر فن به خوبی نتواند هوا را به داخل مکش کند، احتمال انفجار محفظه آتش وجود دارد.

6- درصورتی که خود تخصص کافی در امر نصب و راه اندازی جت هیتر ندارید حتماً از نیروهای متخصص و تکنیسین ها کمک بگیرید. همچنین برای جت هیتر ها می‌توان از نصاب های مجاز نیز بهره گرفت.

7- الکتروموتور جت هیتر نباید پوشانده شود. زیرا این عمل باعث افزایش بیش از حد موتور و سوختگی زود هنگام آن خواهد شد.

8- هرگونه تعمیرات باید در هنگام خاموشی هیتر انجام شود. تعمیرات در حین روشن بودن دستگاه خطرات جانی فراوانی دارد.

 

سخن پایانی

در این مقاله به نحوه نصب جت هیتر در سالن های مرغداری پرداختیم و مجموعه نکات ایمنی و ضروری را بیان نمودیم. در هنگام نصب هیترهای صنعتی باید به اتصالات بسیار توجه شود، همچنین در مسیر سوخت رسانی به خصوص لوله کشی گاز، استفاده از قطعات کنترلی همچون فشار سنج، شیر گاز ایمنی، شلنگ مخصوص گاز و … الزامی است. این دستگاه ها باید به صورت دوره ای سرویس شوند. زیرا هر گونه ایراد فنی باعث از تنظیم خارج شدن جت هیتر خواهد شد که در نتیجه آن سوخت مصرفی دستگاه نیز افزایش پیدا می‌کند و دستگاه راندمان مطلوب از خود ارائه نمی‌دهد. همچنین سرویس های دوره ای باعث ایمنی بیشتر دستگاه شده و ریسک حوادث و خطراتی همچون انفجار و آتش سوزی را در آنها به شدت کاهش می‌دهد.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *