جت هیتر و بررسی انواع هیتر

جت هیتر چیست؟

جت هیتر یا بخاری صنعتی، وسیله‌ای است که با استفاده از آن حرارت مورد نیاز مرغداری‌ها، کارخانجات، گلخانه‌ها، سالن‌های پرورش قارچ و طیور را تامین می‌کند. تامین حرارت در جاهایی که جانواران و گیاهان را پرورش می‌دهند از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دما از عوامل بسیار مهم و ضروری در پرورش جانداران است و اگر به صورت دقیق تنظیم نشود شاهد کاهش راندمان تولید خواهیم بود. عوامل مختلفی در ساخت هیترها دست به دست هم می‌دهند تا دستگاه از کیفیت و راندمان بالایی برخوردار باشد.

جت هیتر از طریق تولید هوای گرم دمای محیط را افزایش داده تا دمای مورد نیاز محیط را مهیا کند. با توجه به موارد استفاده از جت هیترها، نوع طراحی و تولید این دستگاه ها متفاوت است. جت هیتر ها دارای یک محفظه احتراق و فن هستند. که کارکرد فن هیتر هدایت جریان هوای سرد به داخل جت هيتر است. هوای سرد با عبور از بین مبدل‌های حرارتی هیتر، داغ شده و با سرعت بیشتری محیط را گرم می‌کند.

 

انواع جت هیتر

این دستگاه‌ها در انواع مختلف مانند گازی، گازوئیلی، برقی و دوگانه سوز ساخته می‌شوند. در ادامه به بررسی انواع جت هیتر می پردازیم.

 

۱. جت هیتر گازی

جت هیتر گازی یکی از پرکابردترین تجهیزات گرمایشی کارگاهای صنعتی است. جت هیتر های گازی با هدف چشمگیر مصرف برق روانه بازار شدند. جت هیترهای گازی در دو نوع دودکش دار و بدون دودکش عرضه می شوند که هر کدام بسته به نوع و کاربری فضا نیازمند شرایط متفاوتی می باشند. در جت هیترهای گازی، گرما توسط شعله مستقیم تولید شده و دمای محیط را تا ۴۰ الی ۵۰ درجه سانتی گراد افزایش می دهد. جت هیتر گازی با توجه به سوخت مصرفی، موتور دستگاه را به حرارت مورد نیاز می رساند و سپس به وسیله ی فن دمنده گرما را به محیط انتقال می دهد.

هیتر صنعتی گازی
هیتر صنعتی گازی

هیتر گازی از دیگر وسایل گرمایشی تجاری، خانگی و صنعتی است. نوع هيتر گازی فن دار به خاطر بازدهی گرمایشی بالا، در محیط‌های اداری و تجاری کاربرد گسترده‌تر دارد. هیتر گازی کم مصرف کاربرد خانگی هم دارد. وسیله گرمایشی مناسبی برای ویلاها و خانه‌های بزرگ است. هيتر گازي کاربرد تجاری، اداری و مسکونی دارد. بیشتر در مکان‌هایی استفاده می‌شود که بخاری گازی پاسخگوی گرمایش آنجا نیست.

جت هیترهای گازی در مکان‌های خیلی بزرگ مثل مساجد، محیط‌های اداری مانند بانک‌ها، کتابخانه‌ها، محیط‌های تجاری مثل فروشگاه‌ها، سالن‌های همایش و… مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

۲. جت هیتر برقی

جت هیتر برقی نوعی بخاری صنعتی است که تبدیل انرژی از یک منبع سوختی به انرژی گرمایی را ممکن می‌سازد. جت هیترهای برقی معمولا به صورت تمام برقی و المنت دار طراحی و تولید می‌شوند که مشکلات ایجاد آلایندگی زیست محیطی و مصرف سوخت بالا را ندارند. دمای مورد نیاز را تولید می‌کنند و موجب برطرف شدن نیاز محیط میشوند.

هیتر صنعتی برقی
هیتر صنعتی برقی

این سوال برای دامداران و صاحبان مرغداری‌ها بوجود می آید که آیا جت هیتر گازی جهت استفاده در مرغداری و دامداری مناسب است یا جت هیتربرقی؟ در پاسخ می توان گفت که در بسیاری از موارد در رابطه با استفاده از جت هیترهای گازسوز در مرغداری ها شاهد انتشار و افزایش آلایندگی‌ها و تولید مونوکسید کربن هستیم که موجب ایجاد مسمومیت در طیور و دام و حتی انسان خواهد شد. بنابراین جت هیتربرقی را می توان در محیط هایی که سوخت های فسیلی وجود ندارد استفاده کرد.

 

۳. جت هیتر گازوئیلی

هیتر گازوئیلی هم مانند جت هیتر برقی کار می کند با این تفاوت که گازوئیل به عنوان یک منبع سوخت و تولید کننده انرژی شروع به سوختن کرده و کوره را گرم می‌کند. بعد از اینکه کوره گرم شد، فنی که داخل دستگاه تعبیه شده است، شروع به کار می کند و دقیقا مانند نوع برقی هوای سرد بیرون را به داخل کشیده و بعد از گرم کردن، آن را به بیرون و فضای سالن هدایت می‌کند.

دستگاه گرمایش جت هیتر گازوئیلی مانندجت هیتر گازی از سوخت فسیلی به عنوان عامل تولید گرما استفاده می‌کند. جت هیتر گازوئیلی شامل ملزوماتی اعم از: پایه چرخ دار، باک، و اگزوز می باشند. جت هیتر گازوئیلی دارای دو مدل بدون دودکش و دودکش دار است.

هیتر گازوئیلی صنعتی
هیتر گازوئیلی صنعتی

یک وجه تمایز مهمی که بین جت هیتر گازوئیلی و برقی وجود دارد این است که نوع گازوئیلی چون دودکش ندارد، هوای گرم را به همراه گاز های نظیر دی اکسید کربن و سایر گازهای ناشی از احتراق وارد فضا کرده و این می تواند برای برخی صنایع مضر باشد و باعث آسیب به دام و طیور شود. نوع جت هیتر بر اساس نوع صنعت و جایی که قرار است از آن استفاده شود، انتخاب می‌شود.

 

۴. جت هیتر دوگانه سوز

تلفیق هیتر گازی و گازوئیلی که کابرد فراوانی برای بسیاری از فضاها و مناطق دارد.

جت‌هیتر دو گانه سوزصنعتی
جت‌هیتر دو گانه سوزصنعتی

هیتر دوگانه سوز برای فضاهایی که با افت فشار، کمبود یا نبود گاز مواجه هستند بسیار مناسب است.

 

ویژگی های جت هیتر

  • امکان استفاده با ترموستات محیطی
  • امکان حمل آسان
  • کارایی بالا و مصرف کم
  • نگهداری آسان و کم هزینه
  • راندمان بالای 99 درصد (بستگی به متراژ پروژه دارد)

راندمان جت هیتر

منظور از راندمان جت هیتر این است که چند درصد گرمای حاصل از مصرف انرژی صرف گرم کردن محیط مورد نظر می‌شود و چند درصد تلف می‌شود. اگر یک هیتر ۷۰ درصد گرمای حاصل از مصرف سوخت را به درون محیط منتقل و بقیه به صورت دود از فضای مورد نظر خارج شود، راندمان هیتر ۷۰ درصد است.

جت هیترهای برقی و گازوئیلی دارای راندمان بالایی هستند و استفاده از آنها کاملا مقرون به صرفه است. میزان تلف شدن انرژی گرمایی که تولید می‌کنند بسیار پایین است. در بسیاری از صنایع برای تولید انرژی گرمایی از هیترهای برقی و گازوئیلی استفاده می‌شود.

 

انواع هیترها از لحاظ طراحی

هیترهای صنعتی از لحاظ طراحی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 

۱. جت هیترهای با طراحی فن در بغل خروجی در سقف

در این بخاری های صنعتی فن ها در بغل اما خروجی آنها در سقف قرار می گیرند. این نوع بخاری های صنعتی برای استفاده درسالن های پرورش قارچ، مرغداری ها و گلخانه ها کاربرد دارند و با توجه به نیاز و طراحی مکانی که می خواهید آنجا را گرم کنید، می توانید از این دستگاه ها استفاده کنید.

 

۲. جت هیترهای با طراحی فن بغل و خروجی در روبرو

در این هیترها از دو عدد فن ۷۴*۷۴ دمنده استفاده می‌شود. فن‌ها در بغل دستگاه و خروجی‌ها در قسمت روبرو قرار دارند. این هیترها برای تامین حرارت لازم گلخانه‌ها استفاده می‌شوند. در این هیترها دو فن در بغل دستگاه استفاده شده است و خروجی‌ها در روبرو قرار می‌گیرند. بسته به اینکه گلخانه‌ها چه نوع مواد غذایی کشت می‌کنند باید فن‌ها را در قسمت بالایی یا پایینی دستگاه به کار برد.

جت‌هیتر با فن در پایین و خروجی در بالا
جت‌هیتر با فن در پایین و خروجی در بالا

مثلا در گلخانه‌های پرورش گل، بهتر است هیترها با خروجی بالا حرارت باید از بالا و روبروی فن‌ها استفاده شود زیرا باید حرارت به صورت یکنواخت به گل‌ها برسد تا گل‌ها پژمرده نشوند. در گلخانه‌های پرورش خیار و گوجه فرنگی بهتر است از هیتر گلخانه که خروجی آن‌ها در قسمت پایین و روبرو قرار دارد استفاده کنید زیرا در گلخانه‌های خیار و گوجه فرنگی باید حرارت از قسمت پایین به ریشه بوته‌ها رسانده شود تا بهره‌وری محصولات به صورت قابل‌توجهی افزایش پیدا کند.

 

معیار حرارت دهی و هوادهی هیترها

هوادهی هیترها به فن های استفاده شده در دستگاه ها بستگی دارد. قدرت هوادهی هیترها با استفاده از معیاری به نام دبی سنجیده می شود. منظور از دبی حجمی از سیال است که در یک زمان از یک مقطع مشخص عبور می کند. دبی هوادهی هیترها بر حسب متر مکعب در ساعت است.

حرارت دهی هیترها را با استفاده از معیاری به نام کیلوکالری می سنجند. منظور از کیلوکالری مقدار حرارتی است که توسط دستگاه در عرض یک ساعت ایجاد می شود. هرچقدر فضا بزرگتر باشد نیاز به حرارت بیشتری است و باید از دستگاهی با قدرت کیلوکاری بالاتری استفاده کنید.

 

استفاده جت هیتر ها در مکان‌های مختلف

بسته به نوع فضا و صنعتی که قرار است جت هیتر در آن استفاده شود، نوع آن هم تغییر می کند. مثلآ جت هیتر های گازوئیلی را به دلیل اینکه دی اکسید کربن تولید می کنند، باید در سالن هایی نصب کرد که تهویه مطبوع درست و حسابی داشته باشند تا این گازهای مضر را خارج کند. استفاده از جت هیتر گازوئیلی با همین شرط وجود سیستم تهویه در سالن های مرغداری و پرورش طیور بلامانع است و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. در گلخانه‌ها باید از جت هیتر های برقی که هوای پاک و بدون گازهای خطرناک تولید می کنند، استفاده شود. استفاده از نوع گازوئیلی می تواند به گل ها آسیب زده و آنها را پژمرده نماید. سالن های دیگری مانند کارگاههای که افراد در آن حضور دارند، سالن های پرورش قارچ و برخی دیگر هم باید از نوع برقی این هیتر ها بهره ببرند.

در کارگاه ها یا سوله هایی که ساخت قطعات فلزی مانند: تولیدکنندگان قطعات خودرو، کارگاه های تراشکاری، ریختگری و … صورت می گیرد، می توان از جت هیتر به عنوان سیستم گرمایشی استفاده کرد. اما باید جت هیتر دودکش دار نصب کنند.

در کارگاه های ساختمانی از جت هیتر گاز مایع برای حرارت دادن به سقف های کشسان و خشک کردن متریال های مرطوب اعم از بتن ریزی یا سیمان کشی محیط های باز، مانند فونداسیون، دیوارها یا بام در فصل سرما استفاده می‌کنند. متریال های ساختمانی (مانند بتن و سیمان) به دلیل اینکه در فصول سرد سال دیرگیر بوده و چسبندگی کمی دارند، باید از جت هیتر گاز مایع برای تسریع تثبیت متریال استفاده کنند تا با مشکلات تغییر سازه روبرو نشوند. در بعضی از پروژه های ساختمانی که بتن ریزی صورت گرفته (به دلیل نبود گازکشی در ساختمان نیمه ساز) می توان از جت هیتر گازوئیلی برای خشک کردن بتن استفاده کرد.

 

عوامل تأثیر گذار بر قیمت هیترها

عواملی مانند کیفیت قطعات مورد استفاده، ابعاد و ظرفیت دستگاه ها، گارانتی و خدمات پس از فروش بر قیمت جت هیترها تأثیر می‌گدارند. استفاده از مواد اولیه و قطعات مناسب مانند تابلو برق اتوماتیک، ورق های گالوانیزه گرم مرغوب، شاسی فولادی، سوپاپ اطمینان، مصرف انرژی بهینه و برخورداری از استانداردهای ملی و بین المللی از عوامل دیگر تاثیر گدار بر قیمت هیترهای صنعتی هستند.

مقالات مرتبط
4 نظر

[…] در سالن‌های بزرگ پرورش قارچ رواج دارد، استفاده از جت هیتر است. هیتر ها در اندازه ها و قیمت های مختلفی وجود دارند […]

[…] جت هیترها در انواع گازوئیلی، گازسوز و دوگانه سوز طراحی می‌شوند. ممکن است در محل مرغداری دسترسی به هر دو سوخت امکان پذیر نباشد. بنابراین با توجه به امکانات در دسترس و متناسب با مرغداری خود، جت هیتر خریداری نمایید. اگر در محل مرغداری دسترسی به هر دو سوخت گازی و گازوئیلی امکان پذیر است. […]

[…] جت هیترهای برقی در مواقع عدم دسترسی به دیگر سوخت‌ها یا در مورد گیاهانی که به طور ویژه نیاز به هوای بسیار پاک دارند و یا هر شرایط دیگری که استفاده از بخاری برقی گلخانه‌ای را ایجاب می‌کند، می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. این بخاری برقی گلخانه‌ای متشکل از المنت‌هایی هستند که با اتصال دستگاه به برق گرم می‌شوند و گرمای حاصل از المنت‌ها از طریق یک فن وارد گلخانه می‌شود و فضا را گرم می‌کند. […]

[…] هوا، روش‌های گرمایش همرفتی با استفاده از هیترها، جت هیترها ،کوره‌های هوای گرم و … نیازمند صرف انرژی بالا و […]

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *