کاشت فیسالیس و آنچه که باید بدانید

کاشت فیسالیس

شیوه کاشت فیسالیس همچون سایر گیاهان این خانواده به صورت انتقال نشا می‌باشد. از زمان کاشت تا نمو اولین میوه حدود 21 روز طول می‌کشد. بهترین زمان کاشت در اواخر تابستان تا اوایل پاییز می‌باشد. در برخی از مناطق، این محصول تا 4 بار در سال کشت می‌شود. جوانه گل پس از 40 روز ظاهر می‌شود و اولین میوه پس از 80 روز ظاهر می‌گردد. در مناطق عاری از یخ زدگی، گلدهی 2 الی 3 بار در طول سال اتفاق می‌افتد.

همچنین می‌توانید با کلیک در اینجا مطلب فیسالیس گلخانه ای؛ خواص و موارد مصرف فیسالیس را مطالعه نمائید.

 

خاک مناسب برای کاشت فیسالیس

برای کاشت فیسالیس خاک سبک بدون کود ترکیب پیت ماس + کوکوپیت و خاک باغچه مناسب است. فیسالیس در خاک‌های شنی که تقریبا غنی هستند به خوبی رشد می‌کند.

خاک مناسب برای کاشت فیسالیس
خاک مناسب برای کاشت فیسالیس

اگر خاک خیلی غنی باشد باعث تشویق تولید برگ و کاهش باردهی می‌شود. حتی دادن کود متوسط باعث رشد رویشی بیش از حد و کاهش گل‌دهی می‌شود. بازده بالا با کود کم و یا بدون کود به دست آمده است.

 

شرایط مطلوب نوری و گرمایی برای کاشت فیسالیس

در مورد جهت‌گیری خورشیدی، تحقیقات انجام شده برای کاشت فیسالیس تاکنون قطعی نبوده است، اما کشت‌های شمالی _ جنوبی اولویت دارند و این امر باعث بهره‌برداری بهتر از انرژی خورشیدی در فرآیند فتوسنتزی گیاهان می‌شود. برای به دست آوردن میوه‌های باکیفیت، فیسالیس سالانه حدود 1500 تا 2000 ساعت نور نیاز دارد.

شرایط مطلوب نوری و گرمایی
شرایط مطلوب نوری و گرمایی

بر اساس نظر فیشر، فیسالیس رشد و توسعه بهتری را در مناطقی با دمای سالانه بین 13 تا 18 درجه سانتی‌گراد نشان می‌دهد و بر اساس نظر آنگولو ، دمای مطلوب برای فیسالیس بین 8 تا 20 درجه سانتی‌گراد است. با این‌حال، میراندا اظهار داشت دمای مطلوب برای رشد و نمو گیاهان 18 درجه سانتی‌گراد است.

 

آبیاری هنگام کاشت فیسالیس

هنگام کاشت فیسالیس به آبیاری مداوم نیاز دارد تا بتواند محصول خوبی بدهد. اگر خاک مشکل زهکشی دارد گیاه باید در شیب ملایم کاشته شود. زمانی که میوه‌ها به بلوغ رسیدند آبیاری را باید قطع کرد. گیاه فیسالیس در طول خشکسالی خفته می‌شود. در صورت لزوم می‌توان برای گیاه داربست درست کرد. فیسالیس به هرس خیلی کمی نیاز دارد مگر این که گیاه روی داربست باشد. برای هرس شاخه‌های رو به رشد را باید کمی کوتاه کرد.

 

تکثیر گیاه فیسالیس

تکثیر گیاهان هزاران سال است که انجام می‌شود، از زمانی که انسان‌های نخستین زندگی عشایری را رها کرده و برای تهیه غذای خود در یک منطقه ساکن شده اند. روش‌های تکثیر فیسالیس عبارت‌اند از تولید مثل جنسی از طریق بذرها و تولید مثل غیرجنسی با استفاده از پیوند و کشت بافت است. تکثیر گیاه از طریق بذر می‌تواند به دو روش طبیعی (تولید مثل گیاهان در محیط بومی آن) و مصنوعی (درنتیجه مداخله ناشی از انسان) تقسیم شود. ازنظر تجاری، پرکاربردترین روش برای انتشار فیسالیس تکثیر جنسی است.

تکثیر گیاه فیسالیس
تکثیر گیاه فیسالیس

جوانه‌زنی بذر به خصوصیات فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی، قرارگیری بذر در محیط مناسب و تأمین احتیاجات آن در هنگام جوانه‌زنی بستگی دارد. برای موفقیت در جوانه‌زنی بذر، باید رطوبت، دما، نور و اکسیژن را در نظر گرفت که در کنار هم فاکتورهای اساسی برای داشتن یک روند طبیعی هستند. در صورت عدم وجود هر یک از این عوامل، جوانه‌زنی بذر اتفاق نخواهد افتاد.

 

فاصله کاشت فیسالیس

فواصل کاشت فیسالیس با توجه به سیستم هرس و تربیت تعیین می‌شود و فاصله بین گیاهان از 0.5 تا 1.5 متر متغیر است. به ‌طور کلی، فاصله کاشت توصیه ‌شده 1×3 یا 0.5×3 متر (به ترتیب در بین گیاهان و در بین ردیف‌ها) است.

فاصله کاشت فیسالیس
فاصله کاشت فیسالیس
بااین‌حال، توپوگرافی محل تأثیر مهمی بر انتخاب فاصله ردیف‌ها دارد، زیرا فواصل ردیف‌ها نقش مهمی در هوادهی، رطوبت و خاک‌ورزی دارد.  

زمان برداشت محصول فیسالیس

زمان برداشت میوه‌های فیسالیس انتهای تابستان حدود مرداد ماه به بعد است. زمان مناسب برای برداشت میوه‌های فیسالیس زمانی است که میوه‌ها به اندازه کافی رسیده اند و به رنگ نارنجی درآمده اند. میوه‌های فیسالیس بعد از برداشت رسیدگی ندارند بنابراین در زمان مناسب باید برداشت شوند البته برداشت دیرتر هم باعث رسیدگی زیاد و له شدن میوه می‌شود. طعم میوه فیسالیس شیرین و ترش است و دارای ویتامین‌های زیادی است.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *