سیستم های گرمایش مرغداری و انواع آن

سیستم های گرمایش مرغداری

در صنعت مرغداری نیاز به گرمایش به خصوص در دوران ابتدایی جدا شدن جوجه از مرغ و نیاز فراوان جوجه به گرما برای رشد کافی بسیار مهم می‌باشد. سیستم های گرمایشی مختلفی برای مرغداری وجود دارند که می‌توانید با توجه به پارامترهایی مانند ابعاد، میزان گرمای مطلوب مورد نیاز و… مناسب ترین سیستم گرمایش را برای مرغداری خود انتخاب نمایید.

سیستم های گرمایش مرغداری
سیستم های گرمایش مرغداری

به علاوه هزینه های اولیه ارزان تر و دارا بودن صرفه اقتصادی و همچنین راحت بودن سرویس دهی و کنترل جوجه ها و دارا بودن استاندارد های لازم در انتخاب سیستم گرمایشی بسیار مهم می‌باشد.

 

انواع سیستم های گرمایش مرغداری

در ادامه مطلب از سایت الوند با ما همراه باشید تا با انواع سیستم های گرمایش مرغداری آشنا شوید.

 

1- سیستم های گرمایش موضعی در مرغداری

از معروفترین سیستم های گرمایش مرغداری، مادر مصنوعی با سوخت فسیلی می‌باشد. اجزاء مادر مصنوعی به طور کلی شامل چتر مادر مصنوعی، منبع تولید حرارت از سوخت و قلاب آویز یا چهارچوب می‌باشد. مادرهای مصنوعی یا به صورت آویز از سقف در سالن جای می‌گیرند و یا در روی یک چهارپایه بر روی بستر قرار گرفته و یا در انواع لوله‌های آب داغ، در نزدیکی کف و UV بستر قرار دارند. مادرهای مصنوعی بر اساس نوع سوخت مصرفی به انواع مادرهای گاز سوز، برقی، گازوئیل سوز، با لامپ مادر مصنوعی با استفاده از لوله های محتوی آب گرم در نزدیکی کف سالن تقسیم می‌شوند. چتر مادر مصنوعی به منزله ی یک صفحه تابشی عمل می‌نماید و گرمای تولیدی را به سمت جوجه و بستر هدایت می‌کند. در حقیقت چتر مادر مصنوعی کار متمرکز کردن حرارت به روی جوجه را برعهده دارد.

سیستم گرمایش موضعی
سیستم گرمایش موضعی

انتخاب یک مادر مصنوعی مناسب بر اساس سوخت مصرفی رایج در منطقه، هزینه‌های نگهداری، میزان ایمنی و سلامت، نوع سالن مرغداری، تهویه، ضریب عایق حرارتی مصالح به کار رفته در ساخت سالن و آشنایی مرغدار با انواع مختلف مادر مصنوعی صورت می‌پذیرد.

 

2- سیستم گرمایش کل سالن مرغداری

با استفاده از این روش تمام سالن گرم می‌شود، این سیستم هم هزینه زیادی دارد و هم سوخت بیشتری صرف گرم کردن فضای خالی می‌کند. سیستم‌های گرمایشی معمولا در داخل سالن نصب می‌شوند و هوای گرم به وسیله هواکش دمنده و کانال به داخل سالن می‌رسد.

سیستمهای گرمایش کل سالن
سیستمهای گرمایش کل سالن

انرژی مورد نیاز این وسایل از طریق گاز، گازوییل، مازوت، نفت و برق تأمین می‌گردد. از جمله این سیستم‌ها که گرما را در کل سالن فراهم می‌کنند، می‌توان به چهارشاخ، هیتر کوره ای، هیتر کابینتی، هیترهای موشکی و هیترهای تابشی اشاره کرد.

 

3- سیستم های گرمایش از کف مرغداری

سیستم های گرمایش از کف مرغداری در ابتدا برای گرم کردن منازل و ساختمان‌ها برای مصارف انسانی طراحی گردید. استفاده از این سیستم در صنعت طیور جای بحث دارد. طیور به خصوص در سنین پائین بیشتر گرمای بدن خود را از طریق کلیه‌ها و ریه‌ها در پشت بدن قرار دارند با محیط تبادل می‌کنند. در طبیعت نیز مرغ مادر گرمای بدنش را به پشت جوجه‌های خود انتقال می‌دهد و شاید به همین دلیل تأمین گرما از کف برای جوجه‌های جوان، کاری چندان منطقی نباشد.

سیستم گرمایش از کف
سیستم گرمایش از کف

ضمن اینکه در صورت گرمای زیاد از کف مشکلات ناشی از تبخیر زیاد از بستر نظیر بستر خشک، رطوبت زیاد هوای سالن و مشکلات مربوط به کف پای پرندگان می‌تواند بروز پیدا کند. از طرفی هزینه ی ساخت و نگهداری این سیستم زیاد می‌باشد و در صورت بروز مشکل در حین پرورش، مشکلات نشت یابی و غیره را در برخواهد داشت.

 

4- سیستم های گرمایش تابشی مرغداری

در این سیستم‌ های گرمایش مرغداری به جای گرم کردن و جابه جا کردن هوای گرم، گرما را مستقیما به بدن پرنده می‌تابانند. سیستم‌ های تابشی لوله ای در دهه‌های اخیر ابداع شده اند و علاوه بر سالن‌های مرغداری در ورزشگاه‌ها، پایانه‌ها و مراکز خرید در مناطق سردسیر نیز کاربرد دارند.

سیستمهای گرمایش تابشی
سیستمهای گرمایش تابشی

این سیستم‌ ها به دلیل این که از یک مدار بسته جهت سوختن گاز در داخل خود بهره می‌برند دارای مزایای بسیاری هستند.

 

5- اشعه مادون قرمز

اشعه مادون قرمز به وسیله فلز خاصی که در ساخت لوله های این دستگاه ها به کار رفته تولید و توسط صفحه انعکاس دهندهای که در بالای لوله ها تعبیه می‌شود به کف تابانده می‌شود. این سیستم حرارت بسیار سالم است و بهترین توزیع و پخش گرما را از بالا به پشت جوجه ها خواهد داشت. این سیستم هم اکنون در اکثر کشورهای پیشرفته و سردسیر دنیا نظیر کانادا و روسیه جهت گرمایش سالن های مرغداری مورد استقبال قرار گرفته و در سطح وسیعی جایگزین سیستم های گرماساز پیشین شده است.

اشعه مادون قرمز
اشعه مادون قرمز

مقالات علمی نشان داده است که استفاده از این سیستم ها در مقایسه با منابع گرمایشی دیگر سبب کاهش ضریب تبدیل و افزایش سرعت رشد در ماکیان گوشتی می‌گردد. علاوه بر این، استفاده از این سیستم ها به جهت صرف انرژی کمتر سبب صرفه جویی در هزینه ها به میزان بسیار زیاد می‌شوند.

مقالات مرتبط
1 نظر

[…] مرغداری ها آشنا شوید. همچنین می‌توانید با کلیک بر روی سیستم های گرمایش مرغداری و انواع آن، این مطلب را مطاعه […]

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *