ایران مازندران، قائمشهر،گروه صنعتی الوند    تلفن: 5-42075031-011   ایمیل: info@alvands.com

سیستم گرمایش تابشی مرغداری و مزایای آن

سیستم گرمایش تابشی مرغداری و مزایای آن

سیستم گرمایش تابشی در مرغداری‌ها

بدون شک گرمایش مطمئن، کم هزینه و قابل کنترل نیاز امروز مرغداری‌های ایران است. متاسفانه روش گرمایش در مرغداری‌ها در حال حاضر به دلیل استفاده از روش جابجایی هوا (Convetion)، همراه با اتلاف بسیار زیاد انرژی است. سیستم گرمایش تابشی مرغداری یکی از بهترین روش‌های گرمایش در مرغداری‌ها می‌باشد.

تعداد دفعات تهویه در ساعت در مرغداری از سایر فضاهای صنعتی بسیار بالاتر است. زیرا انرژی جذب شده به هوا در هیترهای مورد استفاده در مرغداری‌ها قبل از آن‌که با محیط سالن تبادل حرارت نماید، از طریق اگزوز فن‌های خروج هوا، به خارج سالن هدایت می‌شود این یعنی اتلاف پول و سوختی که با دشواری تهیه شده است. به علاوه خیسی و رطوبت بیش از حد کف (تخته پهن مرطوب) عدم یکنواختی گرما در سطح کل سالن، مناطق نزدیک به دریچه‌های ورود هوای گرم، گرم‌تر و سایر مناطق سرد می‌ماند.

سیستم گرمایش تابشی در مرغداری‌ها

سیستم گرمایش تابشی در مرغداری‌ها

حدود ۲۰ سال تجربیات کشورهای اروپایی نشان داده است که راه حل این معضل استفاده از سیستم گرمایش تابشی مرغداری است، این دستگاه‌ها در زیر سقف سالن‌های مرغداری نصب می‌شود و گرما را از طریق تابش امواج مادون قرمز به طرف کف سالن و بدن جوجه‌ها هدایت می‌کند، تبادل حرارت عمدتا از طریق تابش یا (Radiation) صورت می‌گیرد و اتلاف انرژی از طریق هوا بسیار جزئی می‌باشد.

 

دلایل مهم نصب سیستم گرمایش تابشی مرغداری

یکی از دلایل اصلی نصب سیستم گرمایشی تابشی مرغداری گرم کردن کف مرغداری است، داشتن یک الگوی گرمایش کف از نوع خاص بخاری تابشی، نصب و همچنین مدیریت پرنده و بستر مهم است. سیستم گرمایشی تابشی مرغداری باید درجه حرارت مطلوبی را برای پرندگان تامین کند، این مساله رشد سریع پرندگان را تضمین می‌کند و منجر به عملکرد بهینه پرنده می‌شود. یک سیستم گرمایشی تابشی مرغداری مطلوب باید با تکنیک پرورش‌دهی پرندگان سازگار باشد.

دلایل مهم نصب سیستم گرمایش تابشی مرغداری

دلایل مهم نصب سیستم گرمایش تابشی مرغداری

همچنین نصب و استفاده از سیستم گرمایشی تابشی مرغداری می‌تواند در راندمان کاری مرغداری‌ها، بسیار پر اهمیت باشد. روش‌های زیادی برای تأمین گرما در مرغداری‌ها وجود دارد، از طرفی وسایل گرمایشی در انواع مدل‌ها برای گرمایش به کمک مرغداران می‌آید. خارج شهر بودن سالن‌های مرغداری‌ علاوه بر مزایایی که دارد، معایبی به همراه دارد. از جمله اینکه فاصله زیادی بین امکانات شهری و سالن‌های مرغداری‌ ایجاد می‌کند. به عنوان مثال امکان دارد که برق کشی و گاز کشی در مرغداری‌ها وجود نداشته باشد که در این صورت می‌توان با استفاده از یک موتور برق و یک هیتر برقی، در هوای سرد، جوجه‌ها را گرم نگه داشت. سیستم گرمایشی تابشی مرغداری برای ایجاد گرمای یک سالن مرغداری بسیار ایده آل به نظر می‌آید. با استفاده از توان حرارتی بالایی که سیستم گرمایشی تابشی مرغداری دارد، می‌تواند فضای بزرگ مرغداری را گرم کند.

اخذ مجوز تاسیس مرغداری چه شرایطی دارد؟
بخوانید ...

 

مزایای سیستم گرمایشی تابشی مرغداری

سیستم گرمایش تابشی مرغداری در مجموع مزایای زیادی را برای مرغداری‌ها دارند که در ادامه مطلب به توضیح مزایای آن می‌پردازیم.

۱- تأمین گرمایش مطلوب و راحت در تمام سطح سالن مرغداری.

۲- عدم پرتاب هوای گرم توسط دستگاه و حذف گرد و غبار و کاهش آلودگی.

۳- امکان کنترل درجه حرارت.

۴- مصرف کم سوخت (کمتر از ۵۰% نسبت به سایر دستگاه ها).

۵- کنترل رطوبت هوای سالن و خشکی کف سالن.

مزایای سیستم گرمایشی تابشی مرغداری

مزایای سیستم گرمایشی تابشی مرغداری

۶- سیستم های گرمایش تابشی مرغداری به جای گرم کردن و جابجا کردن هوای گرم، گرما را مستقیم به بدن پرنده می‌تابانند.

۷- تامین هوای احتراق از بیرون سالن و تخلیه محصولات احتراق به بیرون.

۸- بالا بردن سوخت و ساز جوجه‌ها.

۹- توزیع یکنواخت‌تر حرارت و جلوگیری از ازد‌حام طیور.

۱۰- امکان تأمین دمای ۳۲ درجه سانتی‌گراد در روزهای اول جوجه‌ریزی.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*