هواکش مرغداری و معرفی انواع آن

هواکش مرغداری

هواکش مرغداری یا همان فن برای مرغداری همان گونه که از نامش پیداست یکی دیگر از انواع فن های صنعتی عرضه شده در بازار است که از آن به منظور تهویه مطبوع مرغداری و تأمین رطوبت مورد نیاز استفاده می‌شود. این فن که به عنوان یکی از فن های محوری پرکاربرد شناخته می‌شود با به جریان درآوردن هوا در شرایط یکسان، رطوبت یکنواخت مناسب دیگری را در محیط ایجاد کرده، دی اکسید کربن تولید شده را خارج و در نهایت هوای سالم و پاکیزه ای را وارد بستر مرغداری می‌کند.

در این مطلب از سایت الوند با ما همراه باشید تا با انواع هواکش مرغداری آشنا شوید.

 

اهمیت تهویه مناسب در مرغداری

از آنجایی که تهویه مناسب باعث خروج گرد و غبار ایجاد شده در سالن و همچنین موجب خروج گازهای سمی از محیط های اطراف طیور و تامین اکسیژن کافی می‌شود، از اهمیت ویژه و خاصی برخوردار می‌باشد.

اهمیت تهویه مناسب در مرغداری
اهمیت تهویه مناسب در مرغداری

از سوی دیگر تهویه، تعدیل دمای سالن و به صورت دقیق تر به حذف و برداشت گرمای اضافی در سالن کمک می‌نماید، که این مسئله بیشتر در فصل های گرم سال از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. تعدیل رطوبت نیز یکی دیگر از کارایی تهویه می‌باشد که در فصل سرد سال اهمیت دارد.

 

انواع هواکش مرغداری

از آنجایی که یکی از ارکان مهم و لاینفک در سالن های مرغداری برای رشد مطلوب مرغ ها، سیستم های تهویه مرغداری مناسب است.

انواع هواکش مرغداری
انواع هواکش مرغداری

از این رو طراحان و سازندگان فن مرغداری یا همان هواکش برای مرغداری با در نظر گرفتن ابعاد سالن های مرغداری و ظرفیت آن ها انواع مختلفی از این سیستم های تهویه ای را با قدرت های مختلف تولید و روانه بازار کرده اند. در ادامه مطلب به معرفیی انواع هواکش مرغداری می‌پردازیم.

 

1- فن مرغداری طولی

این نوع فن برای تهویه طبیعی، هواکش ها در قسمت طولی دیواره سالن مرغداری و مخالف جهت وزش باد و در فاصله یک متری تا زمین نصب می‌گردند. همچنین در ازای هر فن، یک دریچه نیز در فاصله 60 متری، برای داخل کردن هوا و در دیوار روبرویی در نظر گرفته می‌شود. این نوع فن مرغداری در صورتی دارای عملکرد مطلوبی خواهد بود که عرض سالن مرغداری استاندارد باشد و در صورت بیشتر بودن آن، دریچه های خروج هوا در سقف تعبیه خواهند شد.

 

2- هواکش عرضی

این سیستم در شرایط آب و هوایی گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سیستم عرض سالن اهمیت دارد و سالن هایی با 12‌متر عرض بهترین حالت را جهت ایجاد سیستم تهویه عرضی دارا می‌باشند. در تهویه عرضی دریچه‌ های ورودی هوا در دیوار جانبی نزدیک سقف طراحی می‌گردند و فن‌ ها در دیوارهای جانبی در جهت مخالف قرار‌ می‌گیرند.

هواکش عرضی
هواکش عرضی

در‌صورتی که فن ‌ها بزرگتر از حد نیاز باشند ممکن است هوا مستقیماً از دریچه ‌های ورودی به طرف فن ‌ها کشیده شده و تهویه مناسب انجام نگیرد و به همین ترتیب شکل و سایز دریچه ‌های ورودی هوا نقش مهمی بر نحوه جریان هوا در سالن ایفا می‌کنند.

 

3- هواکش سقفی برای مرغداری

این مدل از هواکش همان طور که از نامش هم مشخص است در سقف سالن های مرغداری تعبیه می‌شوند که معمولاً برای مناطقی که دارای آب و هوای بسیار گرم یا بسیار سرد هستند مناسب می‌باشد. به این ترتیب میزان هوای گرمی که بابت افزایش دمای آن هزینه های هنگفتی پرداخت شده است به سمت بالا و به طرف سقف به حرکت در می‌آید.

مدل سقفی
مدل سقفی

از آنجایی که این دما ممکن است دور از دسترس جوجه ها قرار گیرد بنابراین بایستی توسط هواکش های طولی به سمت پایین کشیده شده و در اختیار جوجه ها قرار گیرد.

 

آیا میدانید بهترین هواکش برای مرغداری چه هواکشی است

انواع اگزاست فن ها را می‌توان به عنوان بهترین هواکش مرغداری معرفی نمود. چرا که اگزاست فن ها همراه با کوپل مستقیم بر محور موتور بدون هر گونه اتلاف انرژی و یا ظرفیت موتور می‌توانند با حداکثر قدرت ممکن اقدام به تخلیه ی هوا داشته باشند. انواع اگزاست فن قادر به تولید ظرفیت بالا در خروجی خود همراه با فشار پایین باد هستند. شرایطی که کاملا مطلوب برای تهویه مرغداری ها می‌باشد. از طرفی شرایط نگهداری و یا تعمیرات آسان و کم هزینه ای دارند و اهمیت این موضوع را با در نظر گرفتن تعداد بالا در تهویه ی هر سالن می‌توان در نظر گرفت.

هواکش برای مرغداری باید از ساختار ساده، ارزان، مقاوم، قدرتمند و در عین حال عاری از هر گونه شرایط پیچیده در امر طراحی تا تعمیرات و نگهداری باشد. شاید بتوان از دیگر انواع هواکش ها به جهت انتخاب هواکش برای مرغداری استفاده نمود؛ اما این موضوع در مسیر ساخت تولیدکنندگان هواکش برای مرغداری وجود ندارد.

تولیدکنندگان انواع هواکش صنعتی، اگزاست فن را به عنوان بهترین هواکش مرغداری در نظر گرفته اند و این تصمیم ناشی از تجربه ی سالیان استفاده از این هواکش ها می‌باشد.

مقالات مرتبط
1 نظر

[…] خروجی از انواع کولرهای صنعتی نسبت به پکیج ها، چیلرها و هواسازها پائینتر است، اما به دلیل همین صرفه اقتصادی کاربرد […]

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *