گیاهان مناسب آکوآپونیک؛ معرفی بهترین گیاهان برای کشت آکوآپونیک

گیاهان مناسب آکوآپونیک

انتخاب گیاه مناسب برای رشد بسیار مشکل است. اگرچه اکثر گیاهان در آکوآپونیک به راحتی رشد می­‌کنند، اما گونه­‌های متعددی وجود دارد که عملکرد فوق ­العاده‌ای دارند. شما باید تصمیم بگیرید که کدام گیاه برای شما بهترین است. برای مثال، اگر شما گیاه گوجه ­فرنگی را دوست نداشته باشید، رشد کمی خواهد داشت. در این مطلب از سایت الوند با ما همراه باشید تا با گیاهان مناسب برای پرورش در آکوآپونیک آشنا شوید.

گیاهان مناسب آکوآپونیک
گیاهان مناسب آکوآپونیک

همچنین با کلیک در اینجا می‌توانید مطلب سیستم گرمایش گلخانه‌ای و انواع آن را مطالعه نمایید.

 

بهترین سبزیجات مناسب برای آکوآپونیک

تعداد زیادی از سبزیجات می­‌توانند به عنوان بهترین سبزیجات برای آکواپونیک استفاده شوند. در ادامه محبوب­ترین و بهترین گیاهان برای آکواپونیک را به شما معرفی می‌کنیم.

 

کاهو از بهترین سبزیجات مناسب آکوآپونیک

این گیاه یکی از پرطرفدارترین گیاهان مناسب در سیستم­‌های آکوآپونیک است. کاهو در آب با دمای 70 تا 74 درجه فارنهایت رشد می­‌کند و همراه ایده‌آلی برای ماهی تیلاپیا است.

کاهو
کاهو

همه چیزهایی که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید آیا شما گیاهچه‌­های خود را در سیستم آکوآپونیک قرار می­‌دهید یا نه. البته، اگر آن‌­ها در سینی رشد قرار داشته باشند، باید قبل از انتقال به سیستم آکوآپونیک، خاک موجود در ریشه‌ها شسته شود. با این حال می­‌توانید برای جلوگیری از از دست دادن بذر در محیط رشد مفید باشد.

 

آب‌تره یکی دیگر از بهترین سبزیجات مناسب آکوآپونیک

این سبزی خشبی یکی از بهترین گیاهان مناسب آکوآپونیک است که سرعت رشد بالایی دارد. شما می­‌توانید یک قطعه بسیار کوچک از آن را جدا کرده و استفاده کنید که با سرعت شگفت ­انگیزی رشد می­‌کند.

آب‌تره
آب‌تره

با این حال، باید در نظر بگیرید که آیا این گیاه واقعا بهترین سبزی برای آکوآپونیک شما است. این گیاه مصرف زیادی دارد و قادر است به سرعت در بستر شما رشد کرده و سیستم آب را مسدود کند.

 

کلم از بهترین سبزیجات مناسب آکوآپونیک

کلم غذای اصلی بسیاری از رژیم‌­های غذایی سراسر جهان است. همچنین، یکی از بهترین گیاهان برای آکواپونیک است. شما به pH بین 6.2 تا 6.6 و دمای بین 15.5 تا 21 درجه سانتیگراد نیاز دارید. به طور کلی، این گیاه به نگهداری کمی نیاز دارد. بزرگترین مسئله این است که قسمت انتهایی یا سر آن نشکند. زیرا خاک و بیماری از طریق این شکاف­‌ها وارد کلم می­‌شود.

کلم
کلم

به غیر از این، شما باید به آفات معمولی، نظیر شته­‌ها، بیماری­‌های قارچی و پوسیدگی سیاه توجه داشته باشید. بهترین حالت ایده ­آل این است که گیاهچه­‌ها اندکی گرم‌تر از گیاه بالغ حفظ شود. این امر به رشد آن­ها کمک می­‌کند. پس از 9 هفته می‌توانید کلم را برداشت کنید.

 

خیار از بهترین سبزیجات آکواپونیک

خیار یکی از بهترین گیاهان مناسب آکوآپونیک است. دلیل آن بسیار ساده است، آن­‌ها گیاهان مبتنی بر آب هستند و سیستم آکواپونیک می­‌تواند همه موارد مورد نیاز برای زنده ماندن و رشد آن­‌ها را فراهم کند. خیار معمولا دارای سیستم ریشه بزرگ بوده و بایستی دقت کنید که لوله­‌ها را مسدود نکنند.

خیار از بهترین سبزیجات آکواپونیک
خیار از بهترین سبزیجات آکواپونیک

همچنین، خیار در ذخیره نیتروژن خوب عمل کرده و سایر گیاهان موجود در سیستم را محصور می­‌کند. بنابراین، فاصله بین گیاهان بایستی 30 تا 60 سانتی‌متر باشد تا از هم‌پوشانی آن‌­ها ممانعت شود.

   

گل کلم یکی دیگر از گیاهان مبتنی بر آب بوده و در سیستم آکواپونیک رشد می‌کند.

این گیاهان بسیار مقاوم بوده و نیاز به نگهداری اندکی دارند. همچنین، آن‌ها مقاومت بالایی به بیماری‌ها داشته و اگر شما یک مبتدی هستید می‌توانید از آن در سیستم آکواپونیک خود استفاده کنید.
گل کلم از گیاهان مناسب آکوآپونیک
گل کلم از گیاهان مناسب آکوآپونیک
برای برداشت گلم کلم به حدود 12 هفته زمان نیاز دارد، با این حال، نور مستقیم و سرما را دوست ندارد. برای جلوگیری از آسیب، بهتر است که برگ‌ها را پوشش دهید. این امر به بزرگ شدن آن‌ها کمک می‌کند.    

بهترین گیاهان مناسب آکوآپونیک

شما می­‌توانید به هر اندازه که نیاز دارید گیاه خود را رشد دهید و می­‌توانید این روند را در طول سال­‌ها ادامه دهید و اطمینان خواهید داشت که همیشه گیاهان را دارید. در ادامه برخی از بهترین گیاهان مناسب آکوآپونیک را معرفی می‌کنیم.

 

زنجبیل از گیاهان مناسب آکوآپونیک

زنجبیل یک گیاه دشوار بوده و همچنین گیاه آکواپونیک شگفت ­انگیزی می‌­باشد. طعم فلفلی آن از قدیم در غذاهای آسیایی استفاده شده است. باید بدانید که این یک پروژه بلند مدت است. مشخص نیست که زنجبیل بتواند در سیستم آکواپونیک تولید زیادی داشته باشد. بهترین کاری که می­‌توانید انجام دهید این است که چند قلمه از آن را در یک گوشه از سیستم خود قرار دهید.

زنجبیل از گیاهان مناسب آکوآپونیک
زنجبیل از گیاهان مناسب آکوآپونیک

این کار می­‌تواند 12 ماه طول بکشد تا رشد کند. در طول این مدت، گیاه شاخه‌های جدیدی را تولید می­‌کند که توسط یک پایه ریشه­‌دار ضخیم پوشیده می‌­شود. لازم است که شما برگ آن را کم کنید تا از عدم خفه شدن آن در سیستم آکواپونیک مطمئن شوید.

 

ریحان از گیاهان مناسب آکوآپونیک

ریحان یکی از اعضای خانواده نعناع است که قابلیت رشد بالایی دارد. یکی از بهترین گیاهان مناسب آکوآپونیک ریحان شیرین تایلندی است. این گیاه دارای عطر و طعم سبکی بوده و تقریبا ظرف را پر می­‌کند. این گیاه به طور طبیعی نسبت به گرما و رطوبت مقاوم بوده و برای سیستم آکواپونیک ایده‌­آل است.

ریحان از گیاهان مناسب آکوآپونیک
ریحان از گیاهان مناسب آکوآپونیک

همچنین رشد آن سریع بوده و در طول 5 روز جوانه می‌­زند و در طول 25 روز آماده برداشت می­‌شود. به محض تشکیل گل، گل­‌ها برداشت می­‌شود تا فصل رشد آن طولانی شود.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *