اخذ مجوز تاسیس مرغداری چه شرایطی دارد؟

اخذ جواز تاسیس مرغداری

با توجه به روند رو به افزایش درخواست ها برای تاسیس طرح های صنعتی در خصوص دام و طیور سرمایه گذاران در بخش کشاورزی و کمبود منابع جهت کسب اطلاعات مهم در این خصوص ارائه مطالبی در خصوص اخذ جواز تاسیس مرغداری و چالش های برسر راه متقاضیان ضروری به نظر می‌رسد. در ادامه مطلب از سایت الوند با ما همراه باشید تا با شرایط اخذ مجوز تاسیس مرغداری آشنا شوید.

 

مفهوم جواز تاسیس مرغداری

پروانه تاسیس به مفهوم مجوزی است که جهت احداث ساختمان ها و تجهیزات و تاسیسات جهت هر نوع واحد صنعتی شامل مرغداری و دامداری و… از سوی متقاضیان اخذ جواز تاسیس مرغداری اعطا می‌شود.

مفهوم جواز تاسیس مرغداری
مفهوم جواز تاسیس مرغداری

پس از اخذ جواز تاسیس و احداث ساختمان ها و تجهیزات، برای شروع بهره برداری از طرح پیاده سازی شده، می‌بایست پروانه بهره برداری نیز اخذ شود.

 

مراحل کلی برای اخذ جواز تاسیس مرغداری

نخستین قدم در این مسیر انتخاب نوع طرح و ظرفیت آن می‌باشد. در این خصوص ابتدا باید عوامل اقتصادی و اجتماعی مختلفی را مورد بررسی قرار داد. در ادامه مواردی که برای اخذ جواز تاسیس مرغداری نیاز است بدانید را برای شما شرح خواهیم داد.

 

1- امکان واگذاری طرح از طرف دولت

برای شروع کار بایستی با مراجعه و هماهنگی با سازمان متولی از امکان واگذاری طرح مورد نظر مطلع شده و سپس کارهای مطالعاتی و بررسی شرایط و ضوابط مربوطه را شروع نمایید.

 

2- تاثیر عوامل اجتماعی و اقتصادی در اخذ مجوز تاسیس مرغداری

در خصوص پروژه های دام و طیور به دست آوردن اطلاعاتی در مورد شرایط پرورش و نحوه تامین مواد اولیه و نحوه فروش و تعداد طرح های مشابه موجود در منطقه بسیار مفید به نظر می‌رسد. زیرا بررسی کردن عوامل موثر در موفقیت یا شکست طرح های فعال کمک شایانی به تصمیم گیری های متقاضیان می‌کند.

 

3- علاقمند بودن به تاسیس مرغداری

یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در انجام هر کاری میزان اشتیاق و علاقه به آن می‌باشد. بویژه در پروژه های دام و طیور که هر کدام شرایط کاری و روحی خاص خود را می‌طلبد. لذا در صورتیکه کاملاً علاقه مند نبوده و آمادگی حضور فیزیکی در عملیات کاری و پرورشی طرح خود، چه احداث مرغداری و یا دامداری را نداشته باشیم؛ میزان موفقیت و سودآوری طرح پائین خواهد آمد و عملاً مشکلات عدیده ای را در آن بوجود می‌آورد.

 

4- تاثیر میزان سرمایه برای اخذ مجوز تاسیس مرغداری

ممکن است طرح را با استفاده از سرمایه شخصی خودتان راه اندازی کنید. در این حالت امکان موفقیت پروژه بسیار بالاست. به این دلیل که متقاضی با درنظر گرفتن مبالغی که کارشناس پس از تنظیم طرح توجیهی تخمین میزند، میزان سرمایه را تامین و در مورد آن تصمیم گیری می‌کند.

اکثر متقاضیان جهت تامین سرمایه از تسهیلات بانکی استفاده می‌کنند. بنابراین باید بدانید که برای به موفقیت رساندن طرح باید ۵۰ الی ۳۰ درصد از سرمایه مورد نیاز پروژه را در اختیار داشته باشید. چون در صورتی که در حین اجرا و احداث به کمبود منابع مالی برخورد کنید، طرح روند مناسبی طی نخواهد کرد و موجب بالارفتن هزینه ها و عقب افتادن زمان بهره برداری از پروژه می‌شود.

 

5- درخواست جواز و نحوه مالکیت

اخذ جواز تاسیس یا اخذ پروانه بهره برداری مرغداری به نام یک شخص حقیقی و یا یک شرکت به ثبت رسیده می‌باشد. پس باید در خصوص نحوه مدیریت طرح نیز بررسی های لازم انجام شود و در مورد مزایا و معایت هر یک از حالت های مذکور تحقیق شود.

مرغداری صنعتی
مرغداری صنعتی

در صورتی که بخواهید طرح را به شکل شرکتی انجام دهید، باید طریق اداره ثبت اسناد و یا اداره تعاون و پس از طی نمودن مراحل قانونی شرکت را ثبت کرده و اقدام به اخذ جواز تاسیس مرغداری کنید.

 

6- انتخاب زمین برای اجرای طرح

یکی از اساسی ترین مراحل در احداث یک طرح انتخاب محل احداث می‌باشد که بایستی از جهات مختلف شرایط لازم را داشته باشد.

 

7- توجه به امور اراضی برای اخذ مجوز تاسیس مرغداری

زمین انتخابی شما باید از حالت زراعی به صنعتی تغییر کاربری داده شود. در نتیجه محل مورد نظر باید کیفیت پایینی از لحاظ زراعی داشته و درجه ۴ یا ۳ باشد تا بتوان برای آن مجوز تغییر کاربری اخذ کرد.

 

8- توجه به محیط زیست در اخذ مجوز تاسیس مرغداری

زمین مورد نظر بایستی فواصل لازم با مناطق مسکونی را داشته و امکان ایجاد آلودگی برای اراضی اطراف را ایجاد ننماید، و حتی الامکان طوری انتخاب شود که جهت وزش باد از سوی محل اجرای طرح بطرف مناطق مسکونی نباشد.

 

9- مشخص بودن مالکیت زمین برای اخذ مجوز تاسیس مرغداری

زمین باید دارای اسناد دارای اعتبار باشد. و امکان نقل و انتقال به شخص مجری طرح را دارا باشد. زمین از نقطه نظر مالکیت می‌تواند یکی از حالت هایی که در ادامه بیان می‌شود را داشته باشد: سنددار، استیجاری (دارای اجاره نامه رسمی به صورت غیر قابل فسخ برای دست کم ۲۰ سال) زمین فاقد سند به شرط احراز مالکیت، مشاع، زمین های واگذاری از سوی منابع ملی، زمین های اصلاحات ارضی مفروز الرعیه (که باید دارای گواهی لازم که نشان دهنده مالکیت یا تصرف زمین و همچنین بلامعارض بودن آن باشد).

 

10- راه زمین محل اجرای طرح

محل پیشنهادی بایستی امکان دسترسی جاده ای را به نحو مطلوب داشته و در تمام فصول سال بتوان براحتی در آن تردد نمود. و همچنین فواصل قانونی از راههای اصلی و فرعی، راه آهن را داشته و خارج از حریم قانونی راهها باشد و هر چه فاصله آن با راههای اصلی و فرعی کمتر باشد هزینه احداث راه به محل طرح پائین خواهد آمد.

 

11- امکانات آب و برق و گاز پروژه

زمین باید دارای فاصله قانونی تا خطوط انتقال گاز داشته باشد. این فاصله طبق دستور العمل شرکت ملی گاز برابر با ۲۵۰ متر می‌باشد. در خصوص برق نیز، زمین فاصله مناسبی با شبکه های برق فشاز قوی داشته باشد.

مرغداری صنعتی
مرغداری صنعتی

در محل پروژه فاصله خطوط برق رسانی از زمین هرچه کمتر باشد، هزینه انتقال برق و انرژی به محل کمتر می‌شود. فاصله قانونی طرح تا حریم انواع رودخانه و چاه و دریا باید مناسب باشد. امکان حفر چاه نیز در محل طرح باید وجود داشته باشد.

 

12- هماهنگی با دامپزشکی

با هماهنگی دامپزشکی و بعد از طی مراحل اداری بایستی مجوز بهداشتی طرح مورد نظر از طریق اداره دامپزشکی محل اخذ گردد.

 

13- توجه به فواصل صنایع دیگر برای اخذ مجوز تاسیس مرغداری

فواصل لازم را بر اساس جداول فواصل استاندارد نظام دامپروری با سایر طرحهای صنعتی، نیمه صنعتی، کارخانه ها، فرودگاهها، طرحهای مشابه و سایر عوارض طبیعی اطراف داشته باشد.

 

14- توجه به محدوده شهرداری

باید محل مورد نظر خارج از محدوده شهرداری بوده و ممانعتی از طرف ایشان نداشته باشد.

 

15- نداشتن ممانعت با بخشداری

زمین مورد نظر از نظر بخشداری باید ممانعتی نداشته باشد.

 

16- نداشتن ممانعت با میراث فرهنگی

 محل پیشنهادی نبایستی از لحاظ تاریخی و میراث فرهنگی ممانعتی داشته باشد.

 

سخن پایانی

و در نهایت بعد از شناخت کامل از تواناییهای مادی و روحی خود و همچنین بررسی پارامترهای ضروری و عوامل دخیل در انتخاب طرح می‌توان پروژه مورد نظر را درخواست و با مراجعه به سازمان مربوطه، تشکیل پرونده و طی مراحل قانونی پروانه تاسیس اخذ نمود که در آن تمامی مشخصات مجری طرح و نوع، ظرفیت، مقدار زمین و مساحت مسقف قید شده است. و بر اساس موافقت صادره ضمن رعایت ضوابط و مقررات نظام دامپروری برابر نقشه ترسم و تائید شده ساختمانها و تاسیسات پروژه را احداث و با دریافت پروانه بهره برداری فعالیت تولیدی خود را شروع نمود.

مقالات مرتبط
1 نظر
نوریانی

سلام
بنده سال۹۲ موافقت اصولی ۶۰هزار قطعه ای را نظام مهندسی واموراراضی گرفتم همراه با معرفی به منابع طبیعی برای زمین
کارهای استان را انجام دادم اومدم بخش ولی متاسفانه زمینی که در نظر گرفته بودم گفتن بانک زمین هستش
کار را نیمه تمام رها کردم
سوال این است ایا میشود ادامه داد

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *