دستگاه پرس پلت چیست و چه کاربردی در دامداری دارد؟

دستگاه پرس پلت چیست و چه کاربردی در دامداری دارد؟

پرس پلت دستگاهی صنعتی می‌باشد که مصارف گوناگومی دارد، این دستگاه در صنعت مرغداری، دامداری و کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع پلت کردن به معنی تولید خوراک دام و طیور و آبزیان می‌باشد.

مواد اولیه آسیاب شده مانند ذرت، سویا، کاه و … را درون این دستگاه میریزند و دستگاه با وارد کردن رطوبت و افزودنی‌هایی مانند چربی‌ها و پروتئین‌ها و فشار به مواد آن را از داخل سوراخ های دای عبور می دهد و سرانجام خوراک ها به شکل گلوله در قطرها و سایز های مختلف از دستگاه خوراک ساز خارج می‌شوند. در این مقاله از سایت الوند قصد داریم که مزایا و کاربرد دستگاه پرس پلت را شرح  دهیم.

 

مزایای دستگاه پرس پلت

 • دام در استفاده از خوراک امکان انتخاب ندارد چون همه یکنواخت و یک اندازه است و همه ی مواد غذایی را مصرف می‌شوند.
 • خوراک به علت ژلاتینه شدن مواد نشاسته ای در آن قابلیت هضم بالایی دارد چون پلت تحت فشار و با دمای بالا انجام می‌شود و در نتیجه عوامل باکتری هایی مانند سالمونلا در آن از بین می رود.
 • پلت مواد مغذی دام را فراهم می کند.
 • مصرف چربی به دلایل مختلف مانند فساد، در طیور به راحتی قابل استفاده نیست ولی در پلت این مشکل حل شده است.
 • برای آبزیان هم ما خوراک پلت شده داریم. که با توجه به سن و میزان نیاز آبزی این پلت ها تهیه می شوند.
 • پلت کردن از اکسیده شدن جیره غذایی که دارای ریز مغذی است جلوگیری می کند.
 • از سوی دیگر اگر جیره به شکل پلت و گلوله ‌ای نباشند در جریان هوای آزاد و در معرض باد بسیاری از این ریز مغذی ها هدر می روند.
 • قیمت تمام شده غذای پلت خیلی کم تر از غذای آردی می‌باشد.
 • استفاده از دستگاه پرس پلت باعث کاهش در هزینه ها می شود.
 • با دستگاه پرس پلت می توانیم برای دام و طیور خود به صورت همزمان خوراک پلت تهیه کنیم.
 • دستگاه پرس پلت بسیار مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته است زیرا به صورت همزمان می توانند در مزارع خود انواع حیوانات را نگه داری نمایند.
 • اگر فارم های کوچکی دارید می توانید از دستگاه های کوچک خانگی که قیمت کمتری نیز دارند استفاده کنید.
 • مخلوط همگن ایجاد کنید
 • با استفاده از دستگاه خوراک دام همه دام‌ها رشد یکنواخت دارند.
 • با دستگاه خوراک دام گرد و غبار محیطی را کاهش دهید.
 

انواع دستگاه پرس پلت

به طور کلی دستگاه های پلت ساز را به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دستگاه خوراک دام گیربکسی

دستگاه پرس پلت گیربکسی از قدرت بالایی در مخلوط کردن انواع مواد اولیه با فرمولاسیون های متفاوت (مانند کود آلی و ضایعات کشاورزی) برخوردار می‌باشد. این نوع پرس پلت ها از قیمت بالاتر و هزینه بیشتری نسبت به پرس پلت های نوع  تسمه ای برخوردار هستند. به همین دلیل اکثر خریداران نوع دوم پلت ها یعنی نوع تسمه ای را خریداری می‌کنند.

با توجه به اینکه پلت گیربکسی از توان تولید و قدرت بسیاری برخوردار می‌باشد بیشتر برای مصارف صنعتی و حجم تولید بالا خریداری و مورد استفاده قرار می گیرد. از پرس پلت گیربکسی جهت تبدیل مواد مختلفی به خوراک استفاده می‌شود. از جمله این مواد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • خوراک آبزیان
 • خوراک دام و طیور
 • ضایعات چوب خشک
 • انواع کود به خصوص کود مرغی
 

دستگاه خوراک دام تسمه ای

پلت های تسمه ای سر و صدای کمتری دارند و تعویض قطعات آن آسانتر و هزینه کمتری نسبت به پرس پلت های گیربکسی دارد. البته ظرفیت تولید آن ها کمتر از پلت های گیربکسی می‌باشد و تعمیر و نگهداری آن به زمان بیشتری نیازمند دارد.

 

مقایسه دستگاه های پرس پلت تسمه ای و  گیربکسی

پلت تسمه ای در حین تولید دارای سر و صدای کم و پایدارتری نسبت به پرس پلت گیربکسی می‌باشد و تعویض قطعات آن آسان و هزینه تعمیرات کم و بلبرینگ های شفت اصلی دارای عمر بالاتری می‌باشند. این مدل از دستگاه خوراک ساز ظرفیت تولید آن کم و نیاز به نگهداری و زمان تعمیر بیشتری دارد و در فضایی مثل کارخانجات بزرگ کمتر استفاده می شود.

در دستگاه پلت زن گیربکسی به دلیل طراحی و ساخت خاص آن، ظرقیت بیشتری نسبت به نوع تسمه ای دارد. همچنین جهت پلت کردن انواع مواد اولیه با فرایند متفاوت مانند کود آلی و مواد زائد کشاورزی از مشخصه آن است. این مدل دارای قدرت و توان بیشتری است و جهت استفاده روان تر روغن کاری رینگ دندانه ای و شفت تو خالی پلت امری مهم است چون باعث سابیدگی محافظ درز و شفت در دور بالا می شود.

عمر بلبرینگ ها در پلت های تسمه ای و گیربکسی مانند هم نیست در حین تولید فشار زیادی به بلبرینگ شفت توخالی وارد می شود و فرسایش آن نیز بالا می باشد. نوع گیربکسی سر و صدای بالایی دارد به همین دلیل در کارخانجات و صنایع بزرگ استفاده می شود و تعمیرات و قیمت بالای آن باعث شده بیشتر افراد نوع تسمه ای را تهیه کنند.

دستگاه پرس پلت مرغی

دستگاه پلت مرغی ابزاری است که توسط مرغداران برای تولید خوراک طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول مواد اولیه را به صورت پودر و آرد نرم می گیرد. سپس با انجام فرآیند گلوله ای، این مواد غذایی را به استوانه ای با ضخامت مورد نظر تبدیل می کند. یکی از ماشین‌های مورد استفاده در خط تولید پلت گلوله، میکسر خوراک دام و طیور است.

مواد تشکیل دهنده خوراک دامی

در پلت دامی از مواد زیادی برای خوراک روزانه دام استفاده می شود. این مواد شامل کنجاله سویا، پنبه، کلزا و ذرت، پودر ماهی، سبوس گندم و جو، توکسی بایوندر، مکمل های معدنی و سایر افزودنی ها است. با پیشرفت تکتولوژی و مصرف خوراک فرموله شده استفاده از دستگاه های پرس پلت افزایش پیدا کرده است. خوراکی که تولید می‌شود به دلیل برطرف کردن تمام نیازهای غذایی پرنده یا طیور مقرون به صرفه است. در خوراک پلت که مورد استفاده طیور قرار می گیرد غذا با فشار و در مجاورت رطوبت به شکل گلوله در می آیند. در خوراک دامی باکتری سالمونلا وجود ندارد و عواملی که مانع رشد طیور می شود و در غلات نهفته است از بین می رود.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *