کشت آکوآپونیک چیست؟

آکوآپونیک

آکواپونیک علم جدیدی شامل ترکیب آبزی پروری و پرورش گیاهان در آب است. در یک سیستم آکواپونیک از پساب ماهی به عنوان کود آلی برای گیاه استفاده و آب تصفیه شده توسط گیاه نیز به استخر پرورش ماهی یا سایر آبزیان منتقل می‌شود. کشت آکوآپونیک از تلفیق سیستم پرورش ماهی مدار بسته با سیستم گلخانه‌ای هیدروپونیک ایجاد می‌شود.

آکوآپونیک
آکوآپونیک

در سیستم‌های مدار بسته پرورش ماهی به مرور زمان غلظت برخی از مواد آلی زیاد می‌شود که برای آبزیان مضر است، ولی همین مواد آلی غذای اصلی گیاهان می‌باشد و با هدایت آب در سیستم‌های هیدروپونیک به مصرف گیاهان می‌رسد. این فرایند نیازهای اصلی گیاهان برای رشد و نمو را تامین می‌کند و در عین حال آب توسط گیاهان تصفیه شده و به سیستم پرورش ماهی برگشت داده می‌شود. در این سیستم مواد دفعی ماهی که عمدتا ترکیبات نیتروژن‌دار از قبیل آمونیاک و ترکیبات غیر نیتروژنی مثل فسفر می‌باشند به وسیله گیاه جذب شده و از آب حذف می‌شوند.

 

تاریخچه آکواپونیک

برای نخستین بار اقوامی به نام ازتک ساکن آمریکای جنوبی توانستند کشاورزی را با تلفیقی از آبزی‌پروری به نمایش بگذارند. آن‌ها از طریق آبگیرهای راکد که سرشار از مواد مغذی ناشی از وجود مواد دفعی آبزیان بود را از طریق کانال‌های آبرسانی به اراضی کشاورزی اطراف می‌رساندند.

تاریخچه آکواپونیک
تاریخچه آکواپونیک

همچنین در چین، اندونزی و هند نیز پرورش آبزیان در مزارع برنج قدمتی بسی طولانی دارد. توجه داشته باشید که اجرای سیستماتیک آکواپونیک از اوایل دهه 80 میلادی آغاز شد.

 

کشت و پرورش گیاهان در سیستم آکوآپونیک

هر گیاهی را می‌توان در سیستم آکواپونیک کشت کرد. در سطح تجاری گیاهانی باید کشت شوند که در غلظت‌های نیتروژن بالا خوب رشد می‌کنند. در آزمایشی 24 گونه گل زینتی برای پرورش در سیستم آکواپونیک انتخاب شد. در نهایت مشخص شد که بهترین رشد گل‌های زینتی شامل شاه پسند، بنجامین ابلق و نخل زینتی است.

کشت و پرورش گیاهان در سیستم آکوآپونیک
کشت و پرورش گیاهان در سیستم آکوآپونیک

کیفیت میوه‌های گوجه فرنگی‌هایی که در سیستم پرورش تلفیقی به صورت هیدروپونیک چرخشی کشت شده بودند، نسبت به گوجه فرنگی‌های مشابه در شرایط مزرعه بهتر بود. مشکل اصلی سیستم آکواپونیک در گوجه فرنگی و سایر سبزی‌های میوه‌ای در مرحله میوه‌دهی است که برای تولید محصول بهتر نیاز به عناصر غذایی ریز مغذی بالایی دارند که در ضایعات ماهی به میزان کافی وجود ندارد و لازم است این عناصر به سیستم اضافه شوند.

 

نحوه کار

در این روش ماهی‌ها در یک مخزن رشد می‌کنند، آب از مخزن پرورش ماهی پس از عبور از فیلترهای مکانیکی و بیولوژیکی به محیط کشت گیاهان پمپ می‌شود. باکتری‌های موجود آمونیاک و نیتریت را به نیترات تبدیل کرده و ریشه گیاهان مواد غذایی موجود را جذب می‌کنند.

 

عناصر غذایی در آکوآپونیک

در آکواپونیک عناصر غذایی موجود در آب استخر پرورش ماهی به عنوان کود در سیستم هیدروپونیک و در بستر گیاهان مصرف می‌شود و این عمل برای ماهی نیز سود دارد چون تجمع مواد تولید شده ناشی از تجزیه بقایای گیاهان و میکروارگانیسم‌ها در بستر استخر و ترکیبات ازته و فسفر ناشی از تغذیه ماهیان در آب تجمع یافته و عامل محدود کننده شرایط زیست ماهیان می‌شود.

عناصر غذایی در آکوآپونیک 
عناصر غذایی در آکوآپونیک

آب یا پساب حاصل از پرورش ماهیان به عنوان یک منبع کودی آلی است. محصولات تولیدی در چنین سیستمی به عنوان محصول سالم و ارگانیک شناخته می‌شوند و در فروش و بازاریابی ماهیان و گیاهان تولید شده نقش مهمی دارد، ضمن این که از یک واحد تولیدی، دو نوع محصول تولید می‌شود و در مناطق خشک و نیمه‌ خشک که با کمبود آب مواجه هستند آکواپونیک نقش مهمی داشته و مدلی برای کشاورزی پایدار است.

 

دلیل پایداری آکوآپونیک

آب باقی‌مانده از پرورش ماهی در تغذیه گیاهان به کار می‌رود. در کشت آکوآپونیک چون دو محصول تولید می‌شود، عملکرد بیشتر اسست. همچنین مصرف آب به دلیل بسته بودن سیستم کم است و در نهایت با تصفیه، قابل استفاده با مصارف دیگر است. با استفاده از این نوع سیستم کشت در یک منطقه، اقتصاد منطقه رونق یافته و هزینه‌های حمل و نقل کاهش می‌یابد. یکی دیگر از مزایای این نوع کشت استفاده از بقایای تولید ماهی به عنوان کود ارگانیک است.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *