دامداری صنعتی چیست؟ مزایا و تفاوت دامداری صنعتی نسبت به دامداری سنتی

دامداری صنعتی چیست؟ مزایا و تفاوت دامداری صنعتی نسبت به دامداری سنتی
در گذشته دامپروری به شیوه های سنتی انجام میشد. اما امروزه گسترش جمعیت، کمبود منابع غذایی دام ها، نیاز به تنوع غذایی، پیشرفت علم و … موجب شده است تا انسان ها برای دامپروی از علم کمک گرفته و روشهای مدرن و صنعتی پرورش دام را جایگزین روشهای سنتی کنند. با وجود اهمیت لزوم صنعتی شدن دامداری ها در ایران، هنوز بیش از دو سوم گوشت و فرآورده های دامی مورد نیاز از روش های سنتی دامپروری عشایری و روستایی تامین میشود. در این میان دامداری مدرن و صنعتی تنها یک سوم از گوشت و فرآوده های دامی مورد نیاز کشور را تامین میکند.

دامداری صنعتی چیست؟

در این روش تعداد بسیار زیادی دام به صورت متمرکز در محل قرار دارد و از روش های اصولی و علمی برای نگهداری آنها استفاده میشود. آنچه در دامداری صنعتی، حرف اول را میزند رعایت اصول بهداشتی است؛ زیرا تعداد دام ها بسیار زیاد است و کوچک ترین سهل انگاری در این رابطه بیماری های گسترده و در نهایت خسارات بزرگی را به وجود میآورد. علاوه بر بهداشت، مواردی همچون تغذیه، رکود برداری و مدیریت نیز به صورت اصولی اجرا میشود. همه این موارد در کنار حضور دامپزشک، نیروی انسانی و بکارگیری ابزار و تجهیزات پیشرفته، هزینه ها را تا حد زیادی افزایش میدهد. این در حالیست که دامداری سنی بسیاری از این هزینه ها را ندارد و میزان ریسک کمتری در مقایسه با نوع صنعتی دارا است.

تفاوت دام داری صنعتی با دام داری سنتی

  1. دامداری صنعتی معمولا هزینه های بیشتری دارد به این دلیل که علوفه، مکان نگهداری دام و همچنین تجهیزات مورد نیاز برای پرورش دام را باید تهیه کرد. اما به این دلیل که در دامداری سنتی میتوان بخشی از غذای دام را از طریق مراتع تامین کرد، نیازی به تجهیزات پیشرفته ای برای نگهداری از آنها نیست.
  2. در دامداری های سنتی، سرمايه گذاری فقط در دام است و ريسك سرمايه گذاری در سنتی ها پايين تر از دامداری های صنعتی است، در دامداری های صنعتی با توجه به اين كه دام به صورت متمركز پرورش داده ميشود، آسيب پذيری بيشتر است و رعايت يك سری اصول و فنون و دانش را ميطلبد كه اين خود از موانع رشد دامداری های صنعتی است.
  3. سود پرورش و نگهداری دام در روش صنعتی به دلیل استفاده از روش های علمی و تغذیه صحیح آنها بسیار بیشتر است، مثلا میزان تولید شیر از یک گاو بالغ در روش صنعتی روزانه 8 لیتر است. اما در روش سنتی 2 لیتر در روز است. به همین دلیل امکان بازگشت سرمایه در آنها بیشتر است.
  4. در دامداری صنعتی بهترین روش برای پرورش گوسفند پرواربندی نژاد برتر از طریق اصلاح نژادی است، در این روش با استفاده از قوچ های برتر میتوان دام هایی با میزان شیردهی بالاتر و همچنین میزان گوشت بیشتر تولید کرد.

مزایای دامداری صنعتی نسبت به دامداری سنتی

  1. به دلیل استفاده از روش های علمی و اصولی، محصولات و فرآورده های حاصل از دام افزایش مییابد.
  2. در دامداری صنعتی، به دلیل تغذیه گوسفندان در محل های خاص، آسیبی به محیط زیست وارد نخواهد شد. این در حالیست که دامداری سنتی، از مراتع و زمین های آزاد برای تغذیه گوسفندان استفاده میشود. به همین دلیل طی سالیان گذشته بخش بزرگی از مراتع و علفزارهای کشور ما از بین رفته اند.
  3. در دامداری صنعتی میتوان در کنار پرورش گوسفند، کار اصلاح نژاد آنها را نیز انجام داد.
  4. دامداری صنعتی، میزان گوشت، شیر و پشم تولید شده به میزان قابل توجهی بیشتر از دامداری سنتی است.
  5. به تدریج دام هایی با نژاد برتر جایگزین دام های معمولی شوند.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *