جت هیتر مناسب مرغداری کدام است؟

جت هیتر مرغداری

جت هیتر مرغداری یکی از سیستم‌های گرمایشی ( هیتر موشکی ) متناسب برای پرورش ماکیان است. انتخاب یک جت هیتر مناسب مرغداری، نیازمند کسب اطلاعات کافی درباره هیترهای صنعتی متناسب برای مرغداری‌ها است. برای تأمین گرمایش مرغداری‌ها، از انواع هیتر مرغداری استفاده می‌شود.

جت هیتر مرغداری
جت هیتر مرغداری

ازجمله جت هيتر مرغداري بدون دودکش و دودکش دار، هیتر مرغداری کوچک و غیره. در ادامه مطلب از سایت الوند اطلاعات لازم جهت خرید جت هيتر مرغداري را توضیح می‌دهیم.

 

جت هیتر مناسب مرغداری کدام است؟

با توجه به نوع سوخت مصرفی، جت هیترها در چهار مدل گازی، گازوئیلی، دوگانه سوز و برقی تولید می‌شوند. همچنین جت هیتر می‌تواند مجهز به اگزوز و یا بدون اگزوز باشد. ساختار تمامی این جت هیترها تقریبا شبیه به هم است و تفاوت اصلی در نوع سوخت مصرفی آنها با هم می‌باشد. جت هیتر دوگانه سوز هم از طریق گاز و هم از طریق گازوئیل می‌تواند انرژی و گرما تولید کند. در واقع مشعل این دستگاه ها همزمان با هر دو نوع سوخت می‌تواند کار کند.

جت هیتر مناسب مرغداری
جت هیتر مناسب مرغداری

جت هیترها به طور وسیع در مرغداری ها استفاده می‌شوند و تقریبا بیش از 90 درصد مصرف کنندگان جت هیترها، سالن های پرورش جوجه گوشتی و تخم گذار می‌باشند. بازدهی تولید حرارت در جت هیترها بسیار زیاد است و مصرف سوخت نیز در آنها پایین می‌باشد. البته نوع بدون دودکش بازدهی بالایی دارد. اما در نوع دودکش دار درصدی از حرارت تولید شده از اگزوز دستگاه به بیرون منتقل می‌شود. در جت هیتر بدون دودکش تمامی گرمای ایجاد شده به همراه آلاینده های ناشی از احتراق نیز به داخل سالن مرغداری پخش می‌شوند. با توجه به اینکه، در تمامی سالن های مرغداری، سیستم تهویه وجود دارد، آلودگی های ناشی از عملکرد جت هیتر از طریق سیستم تهویه به بیرون منتقل می‌شوند.

 

جت هیتر برقی؛ جت هیتر مناسب مرغداری

با توجه به حساسیت جوجه‌کشی و پرورش ماکیان، می‌توان در صورت نیاز از جت هیتر مرغداری برقی بهره برد. شما می‌توانید از وسایل گرمایشی برقی کم مصرف مانند هیتر برقی کم مصرف استفاده کنید. که هیتر برقی صنعتی تک فاز گزینه مناسبی می‌باشد.

جت هیتر برقی
جت هیتر برقی

هنگام خرید هیتر برقی صنعتی به برچسب انرژی آن دقت کنید. تا مطمئن شوید جزء وسایل گرمایشی برقی کم مصرف است. اگر به دنبال هیتر مرغداری کوچک هستید، هیتر برقی کوچک برای سالن‌های مرغداری کوچک مناسب‌تر است. همچنین در صورت دسترسی به گاز شهری، از هیتر گازی کوچک نیز می‌توانید استفاده کنید.

 

جت هیتر بدون دودکش یا دودکش دار

شاید با خودتان فکر کنید نوع با دودکش آن بهتر است. اما این تفکر کاملا اشتباه است، بازدهی کار دودکش دار از بدون دود کش کمتر است. نوع بدون دودکش در حدود ۹۵% در حالیکه با دودکش ۵۵%الی۶۰% راندمان کار است. به همین دلیل است که استفاده از جت هیتر مرغداری دودکش‌دار استفاده بیشتری در انواع سالن‌های نگهداری و پرورش مرغداری، بوقلمون، بلدرچین و غیره دارند.

بدون دودکش یا دودکش دار
بدون دودکش یا دودکش دار

یکی از نکات بسیار مهمی که در هنگام جت هیتر بدون دودکش مد نظر داشته باشید این است که استفاده از این دستگاه برای سالن‌ها بسیار اقتصادی است. اما جت هیتر بدون دودکش برای گلخانه ها مناسب نیست. به دلیل نبود راه خروج گازهای حاصل احتراق مانند دی اکسید کربن و مونواکسید کربن آن‌ها را نیز به داخل سالن هدایت می‌کند.

 

جت هیتر گازی یا گازوئیلی کدام یک مناسب مرغداری است؟

گاز به هنگام اشتعال آلاینده های بسیار کمتری از گازوئیل آزاد می‌کند. بنابراین اگر در سالن مرغداری مد نظر، شبکه گاز رسانی در دسترس می‌باشد،.

جت هیتر گازی یا گازوئیلی کدام یک برای مرغداری مناسب است؟
جت هیتر گازی یا گازوئیلی کدام یک برای مرغداری مناسب است؟

جت هیتر گازی گزینه مناسبی برای گرمایش سالن خواهد بود. اما در مکان های فاقد این سوخت می‌توان از جت هیتر گازوئیلی بعنوان سیستم گرمایش مرغداری استفاده کرد.

 

 جت هیتر دوگانه سوز

این نوع جت هیترها توانایی کارکرد با هر دو نوع سوخت گازی و گازوئیلی را دارند. در واقع مشعل آنها دوگانه سوز می‌باشد و می‌توان از یکی از سوخت ها برای کارکرد دستگاه استفاده نمود.

جت‌ هیتر دوگانه سوز
جت‌ هیتر دوگانه سوز

در صورتی که در محل مرغداری، مشکلاتی همچون قطعی و افت فشار گاز وجود داشته باشد، می‌توان از طریق سوخت گازوئیلی از جت هیتر استفاده نمود. این جت هیترها تمامی مزایای جت هیترهای گازی و گازوئیلی را با هم دارند.

 

سخن پایانی

جت هیترها هر کدام مزایای خاص خود را دارند، اینکه از چه نوع جت هیتری در مرغداری باید استفاده شود، بستگی به منطقه و منابع سوختی در دسترس دارد. جت هیترهای گازوئیلی و دوگانه سوز بدون دودکش در مقایسه با سایر جت هیترها، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی این بدین معنی نیست که نمی‌توان از جت هیتر گازسوز در مرغداری استفاده کرد. علت این انتخاب بیشتر به دلیل ارزان تر بودن سوخت مصرفی دستگاه و امکان ذخیره سوخت برای شرایط اضطراری می‌باشد وگرنه از لحاظ آلودگی جت هیترهای گازی مناسب تر است.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *